www.torun.pl

Śladem toruńskich dróg do wolności

Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: grafika z wizerunkiem gen. Hallera, biało-czerwoną wstęgą i datą 15.08

W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.  Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.

Celem rajdu jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki o wolność. Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego, dlatego obowiązują zapisy.

Aby zgłosić chęć udziału w rajdzie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Aby przejść do strony rejestracji kliknij tutaj.

Gen. Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie wyprawy znalazły się m.in. budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, Park na Bydgoskim Przedmieściu - Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych, upamiętniający żołnierzy wojsk balonowych, którzy polegli w latach 1918-1920, parking przy Tesco na ul. Reja (miejsce katastrofy lotniczej), ul. Balonowa i  Aeroklub Pomorski. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii tamtej epoki.

Czas trwania rajdu to około 3 godziny. Trasa liczyć będzie około 7 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny z nagrodami. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Miasta Toruń, rganizuje je Stowarzyszenie GOSPORT.

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności” 15.08.2020:

 1. Start godz. 10.00:   Wydział Matematyki i Informatyki UMK  ul. Chopina
 2. Park na Bydgoskim Przedmieściu – pomnik wojsk balonowych
 3. ul. Reja parking przy Tesco (miejsce katastrofy lotniczej)
 4. ul. Balonowa
 5. Aeroklub Pomorski

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.