Śladem lekarzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Śladem lekarzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Jak trafić do toruńskiego mieszkania Alicji (Magdalena Różczka) i Sylwii (Katarzyna Bujakiewicz) oraz gdzie mieści się serialowy urząd miasta – śladem bohaterów rozgrywanego w grodzie Kopernika serialu „Lekarze” podąża dwutygodnik „Świat Seriali”.

W ostatnim wydaniu „Świata Seriali” znalazł się obszerny artykuł „Lekarze. Toruńskie zakątki”. Autor zabiera czytelników na wycieczkę do Torunia śladami bohaterów serialu TVN „Lekarze”.

Niespieszny spacer rozpoczyna się od Rynku Staromiejskiego, gdzie mieści się serialowy urząd miasta „grany” przez  Dwór Artusa. To tutaj widzowie „Lekarzy” mogli obserwować poczynania serialowego wiceprezydenta Torunia Jerzego Łąckiego, w którego postać wcielił się Marcin Troński.

Dalej spacerujemy przez ulicę Szeroką do mieszkania serialowej doktor Alicji i jej przyjaciółki Sylwii na ulicę Łazienną 13. Mieszkanie głównej bohaterki znajduje się w sąsiedztwie katedry św. Janów. Stamtąd niedaleko już do ulubionej kawiarni ekipy filmowej „Lekarzy” -  „Róży i zen”. Tutaj mogliśmy również oglądać randkę serialowej Beaty (Agnieszka Więdłocha) i Jacka (Kamil Kula).

Kolejnym miejscami, które prezentuje „Świat Seriali”, są minibrowar Hotelu 1231, gdzie lekarze bywają na imprezach oraz Bulwar Filadelfijski. Natomiast na dłuższy spacer po Toruniu dwutygodnik poleca wybrać się na Bydgoskie Przedmieście, gdzie mieści się serialowy szpital Copernicus oraz Motoarena im. Mariana Rosego.

Według dziennikarzy „Świata Seriali” godnym polecenia miejscem w Toruniu jest Żywe Muzeum Piernika, które co prawda jeszcze w serialu nie było, natomiast do którego przy okazji zwiedzania miasta, warto się wybrać.

Powtórki drugiej serii serialu, którego akcja rozgrywa się w Toruniu można cały czas oglądać na antenie TVN w każdą niedzielę o godz. 23.35. Już za dwa tygodnie ekipa serialu "Lekarze” znów powróci do Torunia. Trwają już bowiem zdjęcia do trzeciej serii tego popularnego serialu.

Serial TVN „Lekarze" opowiada o losach medyków pracujących w szpitalu Copernicus w Toruniu. Główną bohaterką produkcji jest Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) młoda i ambitna chirurg, która rozpoczyna pracę właśnie w tym szpitalu. W obsadzie są jeszcze m.in. Danuta Stenka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman i Kasia Bujakiewicz. Scenariusz serialu napisali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a wyreżyserowali go Filip Zylber i Marcin Wrona. Dla Torunia, w którym toczy się akcja serialu, najważniejszy jest fakt częstej i atrakcyjnej obecności miasta w filmie. W każdym odcinku oglądamy piękne ujęcia starówki, nocną panoramę, rynek i staromiejskie uliczki (główna bohaterka mieszka przy ul. Łaziennej), toruńskie kawiarnie i kluby. Atrakcyjnie prezentuje się także serialowy szpital miejski, ulokowany przez producentów w budynku Centrum Targowego Park przy Szosie Bydgoskiej. Zdjęcia w Toruniu  były kręcone od jesieni 2011 roku. Produkcję wspiera finansowo miasto.

Warto wiedzieć, że serial odnosi sukcesy promocyjne. Ponad 800 publikacji w mediach i 450 mln odbiorców, którzy zetknęli się z informacjami o grodzie Kopernika to wyniki badań, przeprowadzonych przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. To druga pozycja pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą.

To nie pierwszy promocyjny sukces serialu „Lekarze”. W styczniu 2013 roku serial zajął drugie miejsce na liście "Press" na najlepszy projekt z zakresu lokowania produktu. Według branżowego miesięcznika miasto pokazano w nowoczesny sposób. Doceniono również kompleksowość projektu i rozmiar wizualny plenerów miasta.

>>>Zobacz artykuł "Świata Seriali" TUTAJ<<<

>>>Wywiad z producentką serialu „Lekarze” Dorotą Chamczyk TUTAJ<<<

 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: wifok z drona na Ratusz Staromiejski i panoramę Torunia
  Miasto
  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.