Skwer Anny i Leonarda Torwirtów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skwer Anny i Leonarda Torwirtów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Skwer przy "Grzybku" na Bydgoskim Przedmieściu nosi od 15 listopada 2018 r. imię Anny i Leonarda Torwirtów. Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą odbyło się w czwartek 15 listopada 2018 r.

Z wnioskiem o uhonorowanie małżeństwa Torwirtów w tej formie wystąpiły mieszkanki Torunia - Maria Pekasiewicz i Beata Dubilewicz. „Zasługi Leonarda i Anny Torwirtów dla rozwoju kultury i sztuki w naszym mieście przemawiają za uczynieniem tej pary artystów patronami skweru, na którym tak często przebywali i odpoczywali” – napisały w uzasadnieniu wnioskodawczynie. Okazją do nadania nazwy stały się przypadające w tym roku rocznice: 106. rocznica urodzin (28 listopada) i 51. rocznica śmierci (9 listopada) Leonarda Torwirta oraz 26. rocznica śmierci (20 grudnia) Anny Torwirtowej.

- Nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, że należy upamiętnić Annę i Leonarda Torwirtów, ale szukaliśmy odpowiedniego, godnego ich miejsca na Bydgoskim Przedmieściu, z którym byli tak związani - powiedział przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, wręczając Annie Torwirt, córce Anny i Leonarda Torwirtów, oprawioną w ramę uchwałę o nadaniu imienia skwerowi w Ogrodzie Muzyków.

Imieniem zasłużonych dla Torunia artystów, plastyków, konserwatorów zabytków i scenografów został nazwany skwer u zbiegu ulic Bydgoskiej i alei 500-lecia, przy "Grzybku". To miejsce położone blisko dawnego domu Torwirtów przy ul. Mickiewicza. W 2018 r. zakończyła się tam realizacja projektu unijnego, związanego z nowym zagospodarowaniem i urządzeniem zieleńca. Powstał tam Ogród Muzyków z plenerowymi instrumentami muzycznymi. Skwer Torwirtów jest jego częścią.  

- Ten toruński skwer będzie od dziś nosił imię pary małżonków, która dobroczynnie i przez wiele lat określała powojenny wizerunek Torunia: jego artystyczny, naukowy i kulturowy profil - mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. - Małżonków Torwirtów odnajdujemy pośród wileńskiego środowiska uniwersyteckiego, któremu po wojnie powierzono formowanie kopernikańskiej wszechnicy. Profesor Leonard Torwirt stał się, i to bardzo szybko, jednym z współtwórców słynnej toruńskiej szkoły konserwacji zabytków. W dziejach Wydziału Sztuk Pięknych UMK figuruje jako wybitny naukowiec, kierownik Katedry Technologii i Technik Malarskich, a także zasłużony prodziekan i dziekan. Wrażenie wywiera rozmach jego zainteresowań malarskich, konserwatorskich i scenograficznych.

Projekt uchwały o nadaniu nazwy poddany został konsultacjom z właściwą Radą Okręgu Bydgoskie Przedmieście, Towarzystwem Miłośników Torunia oraz Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Więcej o Annie i Leonardzie Torwirtach

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...