Skrzypce na FORTE finał | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skrzypce na FORTE finał

Kultura
Data publikacji: 01 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

Owacjami na stojąco zostali nagrodzeni Anna Maria Staśkiewicz oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal - wykonawcy finałowego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd FORTE piano 30 listopada 2008 r.

 

Festiwal FORTE piano odbył się w tym roku po raz pierwszy i związany był z obchodami 775-lecia Torunia. Przez niemal wszystkie niedzielne i poniedziałkowe wieczory października i listopada w Dworze Artusa odbywały się spotkania, koncerty, wystawy i spektakle. Mieliśmy m.in. okazję posłuchać kwartetu filharmoników berlińskich, laureatów ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, spotkać się z Wiesławem Myśliwskim. Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Zanussim czy Jerzym Pilchem.

Prawdziwą ucztę organizatorzy zgotowali melomanom na zakończenie festiwalu. W niedzielnym Koncercie Prezydenckim wystąpiła znakomita toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz z towarzyszeniem jednej z najbardziej cenionych polskich orkiestr – Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Publiczność wstała z miejsc, gdy Anna Maria Staśkiewicz zakończyła swe brawurowe i pełne liryzmu wykonanie Czterech pór roku Vivaldiego. Gromkie brawa młodej toruniance biła też Agnieszka Duczmal, pierwsza dama polskiej dyrygentury, znana ze swojej działalności na rzecz promocji młodych talentów muzycznych. Drugą część koncertu wypełniła muzyka Stanisława Moniuszki, której wykonanie było prawdziwym popisem umiejętności orkiestry Amadeus, założonej 40 lat temu przez Agnieszkę Duczmal. Publiczność ponownie wstała z miejsc, a każdy z kolejnych trzech bisów był przyjmowany owacjami.

Agnieszka Duczmal - dyrygentka. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W latach 1966-71 studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Już w czasie studiów - w 1968 - utworzyła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą "Amadeus" brała udział w licznych festiwalach europejskich (m.in. w Festiwalu "Warszawska Jesień") oraz odbyła tournees po krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Dyryguje orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. W 1982 otrzymała nagrodę "La Donna del Mondo" ("Kobieta świata") przyznaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. W 1998 Agnieszka Duczmal została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Orkiestra Kameralna Amadeus Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata (m.in. La Scala). Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia (ponad 300 godzin muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności), a także dla zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC (Londyn), CBC (Montreal), NDR, WDR, SFD, radia meksykańskiego oraz ponad 5 godzin muzyki dla programu I TV francuskiej. W tym roku Orkiestra obchodzi Jubileusz 40-lecia.

Anna Maria Staśkiewicz urodziła się w roku 1983 w Toruniu. W 2007 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Występuje z wieloma prestiżowymi orkiestrami w Polsce. Jest laureatką znaczących konkursów skrzypcowych, a do jej sukcesów należą m.in.:

  • III Nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie  im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r., Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta oraz Nagroda Słuchaczy Programu II Polskiego Radia dla  Najlepszego Uczestnika
  • Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta  na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica 2006 we Włoszech;
  • I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001r. oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu K. Szymanowskiego;
  • I Nagroda na XVI  Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze w 2000 r.

Jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Fundacji Yamaha Europa. Nominowana do Paszportu Polityki (2003) i Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki" (2006). Otrzymała wielokrotnie  Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Stypendia: Artystyczne Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
    Biznes, Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.