www.torun.pl

Skrzypce na FORTE finał

Kultura
Data publikacji: 01 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

Owacjami na stojąco zostali nagrodzeni Anna Maria Staśkiewicz oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal - wykonawcy finałowego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd FORTE piano 30 listopada 2008 r.

 

Festiwal FORTE piano odbył się w tym roku po raz pierwszy i związany był z obchodami 775-lecia Torunia. Przez niemal wszystkie niedzielne i poniedziałkowe wieczory października i listopada w Dworze Artusa odbywały się spotkania, koncerty, wystawy i spektakle. Mieliśmy m.in. okazję posłuchać kwartetu filharmoników berlińskich, laureatów ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, spotkać się z Wiesławem Myśliwskim. Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Zanussim czy Jerzym Pilchem.

Prawdziwą ucztę organizatorzy zgotowali melomanom na zakończenie festiwalu. W niedzielnym Koncercie Prezydenckim wystąpiła znakomita toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz z towarzyszeniem jednej z najbardziej cenionych polskich orkiestr – Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Publiczność wstała z miejsc, gdy Anna Maria Staśkiewicz zakończyła swe brawurowe i pełne liryzmu wykonanie Czterech pór roku Vivaldiego. Gromkie brawa młodej toruniance biła też Agnieszka Duczmal, pierwsza dama polskiej dyrygentury, znana ze swojej działalności na rzecz promocji młodych talentów muzycznych. Drugą część koncertu wypełniła muzyka Stanisława Moniuszki, której wykonanie było prawdziwym popisem umiejętności orkiestry Amadeus, założonej 40 lat temu przez Agnieszkę Duczmal. Publiczność ponownie wstała z miejsc, a każdy z kolejnych trzech bisów był przyjmowany owacjami.

Agnieszka Duczmal - dyrygentka. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W latach 1966-71 studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Już w czasie studiów - w 1968 - utworzyła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą "Amadeus" brała udział w licznych festiwalach europejskich (m.in. w Festiwalu "Warszawska Jesień") oraz odbyła tournees po krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Dyryguje orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. W 1982 otrzymała nagrodę "La Donna del Mondo" ("Kobieta świata") przyznaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. W 1998 Agnieszka Duczmal została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Orkiestra Kameralna Amadeus Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata (m.in. La Scala). Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia (ponad 300 godzin muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności), a także dla zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC (Londyn), CBC (Montreal), NDR, WDR, SFD, radia meksykańskiego oraz ponad 5 godzin muzyki dla programu I TV francuskiej. W tym roku Orkiestra obchodzi Jubileusz 40-lecia.

Anna Maria Staśkiewicz urodziła się w roku 1983 w Toruniu. W 2007 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Występuje z wieloma prestiżowymi orkiestrami w Polsce. Jest laureatką znaczących konkursów skrzypcowych, a do jej sukcesów należą m.in.:

 • III Nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie  im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r., Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta oraz Nagroda Słuchaczy Programu II Polskiego Radia dla  Najlepszego Uczestnika
 • Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta  na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica 2006 we Włoszech;
 • I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001r. oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu K. Szymanowskiego;
 • I Nagroda na XVI  Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze w 2000 r.

Jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Fundacji Yamaha Europa. Nominowana do Paszportu Polityki (2003) i Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki" (2006). Otrzymała wielokrotnie  Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Stypendia: Artystyczne Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • W czwartek 17 stycznia o godz. 18:00 ruszają zapisy na 8. edycję „RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem!”, która odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku w Grodzie Kopernika. W tym roku ponownie biegacze będą mieć do wyboru aż dwa dystanse: 5km  (Bieg dla Każdego) i 10 km (Bieg Główny). Odbędą się także biegi dla dzieci. Impreza biegowa „Run Toruń” to event...