www.torun.pl

Skończą budowę hali

Miasto, Sport
Data publikacji: 03 kwietnia 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Inowrocławska firma Alstal dokończy budowę hali sportowej przy ul. Bema. Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes firmy Alstal Alojzy Szczupak i jej prokurent Jarosław Szczupak podpisali dziś umowę w tej sprawie.

Hala sportowa przy ul. Bema będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce i zarazem jedynym w naszym kraju, przygotowanym do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych.

Firma Alstal z Inowrocławia dokończy budowę hali sportowo - widowiskowej za prawie 89 945 tys. zł brutto. Zgodnie z podpisaną umową, termin wykonania inwestycji to 3 lutego 2014 roku.

- Hala widowiskowo - sportowa już stoi, teraz trzeba prace zakończyć – mówił podczas podpisywania umowy prezydent Michał Zaleski. – Na tym obiekcie będą mogły być uprawiane bardzo różne dyscypliny sportowe poczynając od lekkiej atletyki, poprzez gry zespołowe, od futsalu, hokeja na trawie uprawianego w warunkach halowych, przez siatkówkę, koszykówkę, po tenis stołowy czy tenis ziemny. Hala jest wielofunkcyjna, więc będą mogły odbywać się tu i koncerty, i nawet bale.

Alstal zbudowała już w Toruniu stadion żużlowy Motoarena oraz parking podziemny na placu Św. Katarzyny. Firma jest również wykonawcą Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce.

- Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli wykonywać kolejną inwestycję dla Torunia. Zdajemy sobie sprawę, że czasu na wykonanie jest niewiele, dlatego przystępujemy z pełną mobilizacją do pracy i od dziś zaczynamy działać. Myślę, że poprzednią inwestycją,  stadionem żużlowym, udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zbudować wszystko zgodnie z planem i założeniami – zapewniał Marcin Goździkowski, dyrektor do spraw handlowych firmy Alstal.


Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na budowę hali wygrało konsorcjum firm Hydrobudowa Polska S.A. oraz PBG S.A. Inwestycja ruszyła wiosną 2011 roku. Przez długi czas wszystko szło zgodnie z planem, a obiekt rósł w oczach. Niestety, na początku lipca 2012 r. Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. ogłosiły upadłość. Po licznych rozmowach miasto rozwiązało z konsorcjum umowę z winy wykonawcy i podjęło niezbędne kroki w celu ogłoszenia postępowania przetargowego na wyłonienie nowego wykonawcy. Jednocześnie część podwykonawców, którzy byli ujęci w kontrakcie, kontynuowała prace zabezpieczające budowę przed czynnikami atmosferycznymi oraz dewastacją.


Po rozliczeniu wydatków poniesionych do końca 2012 r. z pierwotnie zaplanowanej na inwestycję kwoty pozostało 61.615,5 tys. zł. We wrześniu ogłoszono przetarg na dokończenie hali. Ponieważ każda z trzech złożonych ofert przekraczała zarezerwowaną kwotę oraz wartość przewidzianą w kosztorysie (97,3 mln zł), postępowanie unieważniono. By zmniejszyć koszt inwestycji, zadanie podzielono ją na trzy zakresy:  dokończenie budowy, zakup urządzeń sportowych i zakup wyposażenia.  Jednocześnie zweryfikowano kosztorys.


W efekcie koszt prac pozostałych do zakończenia inwestycji określono na 92,7 mln zł, w tym: prace budowlano-wykończeniowe - 78,8 mln zł, urządzenia sportowe i wyposażenie - 13,9 mln zł. Równolegle prowadzono rozmowy z miastem Sopot dotyczące współfinansowania zakupu bieżni lekkoatletycznej. Docelowo bieżnia będzie znajdował się w hali w Toruniu, a w zamian za 30% dofinansowanie Sopot będzie mógł z niej skorzystać podczas  Halowych Mistrzostw Świata w lekkiej Atletyce w hali Ergo Areny w marcu 2014 r.

Inwestycję prowadzi miejska spółka celowa pn. Toruńska Infrastruktura Sportowa Sp. z o. o. Taki sposób realizacji umożliwia odliczenie podatku VAT od kosztów budowy.

>>> Więcej informacji technicznych o hali TUTAJ


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.