www.torun.pl

Siostrzane miasta Angers i Toruń

Biznes, Miasto
Data publikacji: 03 listopada 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Siostrzane miasta Angers i Toruń

Prezydent Torunia Michał Zaleski i zastępca mera Angers Michelle Moreau odsłonili 3 listopada 2016 r. tablicę partnerskiego miasta Torunia – Angers. Tablica zawisła na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

- Dziękuję za przyjazd do Torunia i potwierdzenie tego, co stało się w kwietniu w uchwale Rady Miasta Torunia o woli współpracy obydwu miast, czyli zawiązaniu partnerstwa między Angers we Francji a Toruniem w Polsce mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pamiętajmy o tym, że Toruń ma kolejnego partnera. Nasi przyjaciele mówią, że miasto siostrzane, a więc Angers i Toruń to miasta bliskie sobie.

Tablica na budynku głównym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8, tuż obok dziesięciu wcześniejszych miast współpracujących z Toruniem.

- Już od wczoraj wieczora po naszych rozmowach widać, że tych wspólnych projektów jest wiele i mam nadzieję, że ten wzajemny entuzjazm będzie nas motywował do stworzenia czegoś pięknego i nowego. Podobnie jak my, przykładacie Państwo ogromną rolę do tradycji, kultury, renowacji waszych zabytków, ale jednocześnie zwracacie się ku przyszłości, ku innowacjom, tak aby to, co możemy zaproponować naszym mieszkańcom, jak najbardziej im służyło – powiedziała mer Angers Michelle Moreau. - Ta wymiana i nasze partnerstwo będzie służyło również wymianie dobrych praktyk pomiędzy naszymi dwoma miastami. Będzie to kontynuacja prowadzenia wymiany uczniów szkół z naszych miast oraz wymiana w ramach festiwali organizowanych w Angers i Toruniu, i na przykład, ponieważ dobry nastrój powstaje zazwyczaj wokół stołu i tego co wspólnie spożywamy, to sądzę, że taki wyrób jak pierniki, z którego znany jest Toruń, będzie mógł być prezentowany i sprzedawany na jarmarkach bożonarodzeniowych, które są organizowane w naszym mieście.

Delegacja na czele z zastępcą mera Angers Michelle Moreau przybyła do Torunia wieczorem, 2 listopada 2016 r. W jej składzie są jeszcze zastępca dyrektora ds. zarządzania zasobami ludzkimi, warunkami pracy i kontaktami międzynarodowymi Benoit Pilet oraz pracownik wydziału kontaktów międzynarodowych Bruno Gourdon. Pozostaną oni w Toruniu do piątku, 4 listopada.

Nasi francuscy partnerzy w czwartek, 3 listopada zwiedzili z przewodnikiem Toruń oraz poznali tajniki wypieku pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Następnie spotkali się z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. W planach mają jeszcze spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Miast Partnerskich Torunia.

Warto wiedzieć, że umowę w sprawie partnerstwa Torunia i francuskiego Angers podpisano 9 maja 2016 r. Z francuskim partnerem zamierzamy współpracować m.in. w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej. 

Angers leży w zachodniej Francji, nad brzegiem rzeki Maine, kilka kilometrów od Loary. Do Torunia jest stamtąd 1758 km. Oba miasta są historyczne, uniwersyteckie, są dawnymi portami rzecznymi, mają wspaniałe zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zbliżoną liczbę ludności. Dodatkowo w Angers jest bardzo aktywne środowisko polonijne, działa Stowarzyszenie Polsko-Angerskie. To spuścizna po fakcie, że od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Także Toruń jest już obecny w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W jej ramach prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers trwają od 2007 roku, m.in.  wymiana edukacyjna prowadzona przez toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.