Serocki #100 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Serocki #100

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Grafika ze zdjęciem Kazimierza Serockiego i napisem Serocki #100

Toruńska Orkiestra Symfoniczna pragnie uczcić setną rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego, rodowitego torunianina, jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych. Cykl koncertów i wykładów poświęconych artyście odbędzie się we wrześniu 2022 r.

Pomimo bycia czołowym przedstawicielem awangardy w nowej muzyce polskiej, Kazimierz Serocki nadal jest niestety bardzo mało obecny w programach sal koncertowych. TOS chciałaby przywrócić postać kompozytora i zapoznać publiczność z jego mało znaną, a także często wymagającą twórczością. Wykonane zostaną prapremierowo dzieła zarówno muzyki elektronicznej, fortepianowej i filmowej. Dopełnieniem koncertów będą wykłady, które przybliżą życiorys pianisty oraz ideę muzyki artystycznej i użytkowej w kulturze masowej PRL-u. 

Projekt został już zainaugurowany w marcu tego roku, prezentując specjalnie na tę okazję skomponowany utwór Hommage à Serocki. Główne obchody odbędą się we wrześniu 2022 r. Zostanie wówczas zaproponowanych 18 wydarzeń w tym 3 koncerty symfoniczne, 1 kameralny a także recital oraz wykłady. 

Ingolf Wunder, Fot. Bartek Sadowski

Ingolf Wunder, Fot. Bartek Sadowski

W ramach projektu 3 września 2022 r. wykonany zostanie (światowa prapremiera) utwór Pianophonie, podczas którego swoją autorską interpretację kompozycji zaprezentuje producent muzyki elektronicznej Szymon Weiss. Ingolf Wunder, laureat II nagrody na XVI Konkursie Chopinowskim, po raz pierwszy w swojej karierze wykona Koncert romantyczny Serockiego, a 23 września usłyszymy prapremierowo muzykę do filmu Potop autorstwa kompozytora. Podczas koncertów wystąpią również Adam Kośmieja – znakomity interpretator dzieł muzyki Serockiego, Kamil Kęska czy Zygmunt Krauze.


PROGRAM SEROCKI #100

Serocki #100

Kliknij w obraz, aby przejść do programu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.