Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lipca 2017
Autor: Maria Wesoła

Przed inauguracją Igrzysk Polonijnych w Toruniu rozpoczął obrady XXIV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOL.

Tegoroczny Sejmik Polonijny odbywa się już po raz 24 a Toruń tę imprezę gości po raz drugi. Sejmik obraduje w terminie od 22 do 29 lipca i bezpośrednio poprzedza organizowane również w tym mieście XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Sejmikowi od 6 lat towarzyszą rozgrywane regaty żeglarskie pn. Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym.

Geneza Polonijnych Sejmików Olimpijskich sięga końca lat 60. XX wieku. Wtedy to zrodził się pomysł, aby w Starym Kraju mogły spotkać się osoby angażujące się w różnych zakątkach świata w popularyzowanie polskiego sportu i zbieranie środków na tzw. Fundusz Olimpijski. Idea Funduszu żywa była jeszcze w okresie międzywojennym, a zgromadzone przezeń kwoty wzbogacały środki służące przygotowaniom biało-czerwonych do kolejnych olimpijskich startów oraz samym wyprawom na igrzyska.

W roku 1969 w Katowicach i Jaszowcu obradował I Światowy Sejmik Działaczy Polonijnych PKOl. Zgromadził 55 osób z 12 państw, przy czym najliczniej były reprezentowane środowiska polonijne z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Odtąd Sejmiki (po pewnym czasie pod nieco zmienioną nazwą) zwoływano w cyklu dwuletnim. Na każdym dyskutowano o bieżącym stanie polskiego sportu, rozprawiano o możliwości wsparcia przygotowań olimpijskich naszych sportowców, zastanawiano się jak też Polonia w państwach, których miasta gościły igrzyska, może na miejscu pomóc polskiej ekipie – przede wszystkim gorącym dopingiem, ale także – pomocą logistyczną.

W otwarciu sejmiku 23 lipca w hotelu Copernicus wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz członkowie gremium obrad: Ambasador dr Witold Rybczyński, Irena Szewińska członek MKOl i wiceprezes PKOL, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński oraz przedstawiciele Polonii współpracujący z PKOL. - Rozpoczynający się Sejmik odbędzie się w mieście, które kocha zarówno sport, jak i klimaty polonijne. Zawdzięczamy to z pewnością olimpijczykom rodem z Torunia. A było ich naprawdę wielu. Na kolejnych igrzyskach reprezentowali nas i Polskę w Helsinkach, Rzymie, Montrealu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie i w Rio. Ta sztafeta pokoleń na szczęście wciąż trwa i oby nigdy się nie skończyła. Z tą nadzieją zaprosiliśmy Państwa do Torunia zarówno na Polonijny Sejmik Olimpijski, jak i na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które rozpoczniemy w najbliższą sobotę - powitał przybyłych na otwarcie Sejmiku prezydent Michał Zaleski.

W programie merytorycznym realizowanym poprzez obrady sejmikowe zaplanowano:

 1. Spotkania z przedstawicielami władz miasta,
 2. Wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi środowiskami polonijnymi reprezentowanymi przez uczestników Sejmiku, 
 3. Omówienie możliwości zdobywania środków finansowych na działalność polonijną od władz lokalnych, Unii Europejskiej lub firm współpracujących z Polską,
 4. Omówienie projektu dotyczącego obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 lecia PKOl w 2019 roku,
 5. Wstępne omówienie projektu programu Polonijnego Centrum Olimpijskiego podczas II Europejskich Igrzysk Sportowych w Mińsku (Białoruś), 
 6. Udział Polonii w promowaniu Polski wśród społeczeństw krajów zamieszkania. 

Oprócz programu merytorycznego Sejmikowi towarzyszą m. innymi:

 • imprezy sportowe, w tym oprócz regat żeglarskich mecz piłkarski – uczestnicy kontra włodarze miasta (stadion miejski przy ul. Bema) 
 • bogaty program turystyczny – zwiedzanie Torunia i regionu,
 • spotkania z olimpijczykami z regionu – wieczór olimpijski z udziałem polskich olimpijczyków m.innymi: Pani Ireny Szewińskiej oraz olimpijczyków z Torunia:

1. RYSZARD OLSZEWSKI – koszykarz AZS, olimpijczyk z Rzymu (1960)

2. Piotr BUJNAROWSKI - wioślarz toruńskiego AZS, olimpijczyk z Barcelony (1992)

    i Atlanty (1996) 

3. Marcin Mientki – kolarz Pacific Nestle, olimpijczyk z Sydney (2000) 

4. Sławomir KRUSZKOWSKI - wioślarz, zawodnik czwórki podwójnej wicemistrzów świata

   z Sewilli (2002), olimpijczyk z Sydney (2000), Ateny (2004), Pekin (2008)

5. Michał STAWOWSKI - wioślarz AZS, olimpijczyk z Aten (2004), Pekin (2008).

6. Łukasz PAWŁOWSKI – wioślarz AZS, wicemistrz olimpijski z Pekinu 2008, olimpijczyk

    z Londynu (2012)

7. Marian Gęsicki – lekkoatleta AZS Toruń Montreal (1976)

8. Natalia Rutkowska – kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro (2016)  

9. Edyta Jasińska  - kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro 

 • wystawy o sporcie polonijnym i wiele innych atrakcji.

W tym roku w sejmiku bierze udział ok. 70 uczestników reprezentujących środowiska polonijne z całej niemalże Europy, Azji, obu Ameryk, Kanady i Australii.  Liczymy na udział działaczy polonijnych z krajów d. Związku Radzieckiego jak również Europy Środkowej. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz państwowych, MSZ, Senatu i Sejmu, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i innych.

Podsumowanie sejmiku odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa podczas, którego zostaną wręczone podziękowania,  odznaczenia, nagrody, dyplomy oraz puchary  za udział regatach żeglarskich. Prezydent Miasta Torunia ufundował puchar dla zwycięzcy regat. Uroczystość uświetni występ kwartetu JAZZTLEMEN Igor Nowicki. Wszyscy uczestnicy sejmiku otrzymają od miasta pamiątkowe  upominki promujące Toruń.

Do pobrania:
Program Sejmiku PKOl w Toruniu w DOC

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.