Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sejmik Polonijny po raz drugi w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 lipca 2017
Autor: Maria Wesoła

Przed inauguracją Igrzysk Polonijnych w Toruniu rozpoczął obrady XXIV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski PKOL.

Tegoroczny Sejmik Polonijny odbywa się już po raz 24 a Toruń tę imprezę gości po raz drugi. Sejmik obraduje w terminie od 22 do 29 lipca i bezpośrednio poprzedza organizowane również w tym mieście XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Sejmikowi od 6 lat towarzyszą rozgrywane regaty żeglarskie pn. Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym.

Geneza Polonijnych Sejmików Olimpijskich sięga końca lat 60. XX wieku. Wtedy to zrodził się pomysł, aby w Starym Kraju mogły spotkać się osoby angażujące się w różnych zakątkach świata w popularyzowanie polskiego sportu i zbieranie środków na tzw. Fundusz Olimpijski. Idea Funduszu żywa była jeszcze w okresie międzywojennym, a zgromadzone przezeń kwoty wzbogacały środki służące przygotowaniom biało-czerwonych do kolejnych olimpijskich startów oraz samym wyprawom na igrzyska.

W roku 1969 w Katowicach i Jaszowcu obradował I Światowy Sejmik Działaczy Polonijnych PKOl. Zgromadził 55 osób z 12 państw, przy czym najliczniej były reprezentowane środowiska polonijne z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Odtąd Sejmiki (po pewnym czasie pod nieco zmienioną nazwą) zwoływano w cyklu dwuletnim. Na każdym dyskutowano o bieżącym stanie polskiego sportu, rozprawiano o możliwości wsparcia przygotowań olimpijskich naszych sportowców, zastanawiano się jak też Polonia w państwach, których miasta gościły igrzyska, może na miejscu pomóc polskiej ekipie – przede wszystkim gorącym dopingiem, ale także – pomocą logistyczną.

W otwarciu sejmiku 23 lipca w hotelu Copernicus wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz członkowie gremium obrad: Ambasador dr Witold Rybczyński, Irena Szewińska członek MKOl i wiceprezes PKOL, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński oraz przedstawiciele Polonii współpracujący z PKOL. - Rozpoczynający się Sejmik odbędzie się w mieście, które kocha zarówno sport, jak i klimaty polonijne. Zawdzięczamy to z pewnością olimpijczykom rodem z Torunia. A było ich naprawdę wielu. Na kolejnych igrzyskach reprezentowali nas i Polskę w Helsinkach, Rzymie, Montrealu, Barcelonie, Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie i w Rio. Ta sztafeta pokoleń na szczęście wciąż trwa i oby nigdy się nie skończyła. Z tą nadzieją zaprosiliśmy Państwa do Torunia zarówno na Polonijny Sejmik Olimpijski, jak i na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które rozpoczniemy w najbliższą sobotę - powitał przybyłych na otwarcie Sejmiku prezydent Michał Zaleski.

W programie merytorycznym realizowanym poprzez obrady sejmikowe zaplanowano:

 1. Spotkania z przedstawicielami władz miasta,
 2. Wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi środowiskami polonijnymi reprezentowanymi przez uczestników Sejmiku, 
 3. Omówienie możliwości zdobywania środków finansowych na działalność polonijną od władz lokalnych, Unii Europejskiej lub firm współpracujących z Polską,
 4. Omówienie projektu dotyczącego obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100 lecia PKOl w 2019 roku,
 5. Wstępne omówienie projektu programu Polonijnego Centrum Olimpijskiego podczas II Europejskich Igrzysk Sportowych w Mińsku (Białoruś), 
 6. Udział Polonii w promowaniu Polski wśród społeczeństw krajów zamieszkania. 

Oprócz programu merytorycznego Sejmikowi towarzyszą m. innymi:

 • imprezy sportowe, w tym oprócz regat żeglarskich mecz piłkarski – uczestnicy kontra włodarze miasta (stadion miejski przy ul. Bema) 
 • bogaty program turystyczny – zwiedzanie Torunia i regionu,
 • spotkania z olimpijczykami z regionu – wieczór olimpijski z udziałem polskich olimpijczyków m.innymi: Pani Ireny Szewińskiej oraz olimpijczyków z Torunia:

1. RYSZARD OLSZEWSKI – koszykarz AZS, olimpijczyk z Rzymu (1960)

2. Piotr BUJNAROWSKI - wioślarz toruńskiego AZS, olimpijczyk z Barcelony (1992)

    i Atlanty (1996) 

3. Marcin Mientki – kolarz Pacific Nestle, olimpijczyk z Sydney (2000) 

4. Sławomir KRUSZKOWSKI - wioślarz, zawodnik czwórki podwójnej wicemistrzów świata

   z Sewilli (2002), olimpijczyk z Sydney (2000), Ateny (2004), Pekin (2008)

5. Michał STAWOWSKI - wioślarz AZS, olimpijczyk z Aten (2004), Pekin (2008).

6. Łukasz PAWŁOWSKI – wioślarz AZS, wicemistrz olimpijski z Pekinu 2008, olimpijczyk

    z Londynu (2012)

7. Marian Gęsicki – lekkoatleta AZS Toruń Montreal (1976)

8. Natalia Rutkowska – kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro (2016)  

9. Edyta Jasińska  - kolarka TKK PACIFIC, olimpijka z Rio de Janeiro 

 • wystawy o sporcie polonijnym i wiele innych atrakcji.

W tym roku w sejmiku bierze udział ok. 70 uczestników reprezentujących środowiska polonijne z całej niemalże Europy, Azji, obu Ameryk, Kanady i Australii.  Liczymy na udział działaczy polonijnych z krajów d. Związku Radzieckiego jak również Europy Środkowej. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele władz państwowych, MSZ, Senatu i Sejmu, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i innych.

Podsumowanie sejmiku odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa podczas, którego zostaną wręczone podziękowania,  odznaczenia, nagrody, dyplomy oraz puchary  za udział regatach żeglarskich. Prezydent Miasta Torunia ufundował puchar dla zwycięzcy regat. Uroczystość uświetni występ kwartetu JAZZTLEMEN Igor Nowicki. Wszyscy uczestnicy sejmiku otrzymają od miasta pamiątkowe  upominki promujące Toruń.

Do pobrania:
Program Sejmiku PKOl w Toruniu w DOC

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.