Segregowanie śmieci obowiązkowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Segregowanie śmieci obowiązkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
logo SGO

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi ustawowy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Poprawne segregowanie śmieci będzie kontrolowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości.
Aby uznać, że odpady zbierane są w sposób selektywny, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Co najmniej 40% łącznej pojemności pojemników lub worków przeznaczona jest do selektywnej zbiórki. Frakcje: papier, tworzywa sztuczne, szkło i bio
  2. Dopuszczalne zanieczyszczenie: 5 % objętości pojemnika do selektywnej zbiórki.

Właściwe segregowanie odpadów będzie kontrolowane, a w wypadku stwierdzenia nieprawidłowości, podejmowane będą odpowiednie czynności, włącznie z podwojeniem opłaty za wywóz śmieci. Od tej pory pracownicy MPO opróżniający pojemniki, będą zgłaszać przełożonym, jeśli zauważą że śmieci nie są segregowane, bądź są segregowane niewłaściwie. Ponadto co miesiąc zespół sprawdzający wyrywkowo będzie kontrolował 50 lokalizacji pojemników. Jeśli więcej niż 5% objętościowo w pojemniku stanowić będą odpady niezgodne z opisem, MPO wykona dokumentację fotograficzną, a odpady odbierze jako zmieszane.

W oparciu o otrzymane od spółki MPO zawiadomienie gmina będzie wszczynać postępowanie podatkowe, zmierzające do ustalenia, czy rzeczywiście zasady selektywnej zbiórki zostały naruszone i czy istnieją przesłanki do określania wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeśli te informacje się potwierdzą, Gmina nałoży dwukrotną w stosunku do podstawowej opłaty za miesiąc,
w którym stwierdzono niestosowanie się do zasad selektywnego zbierania odpadów.

Stawki za zbiórkę odpadów od 1 stycznia 2021 r.:

  • Zabudowa jednorodzinna

Stawka podstawowa: 15 zł/ osobę na miesiąc
Podwyższona: 30 zł za miesiąc, w którym nieprawidłowo prowadzono selektywną zbiórkę

  • Zabudowa wielorodzinna

Stawka podstawowa: 14 zł/ osobę na miesiąc
Podwyższona: 28 zł za miesiąc, w którym nieprawidłowo prowadzono selektywną zbiórkę

UWAGA!

  • Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów dotyczy tych właścicieli nieruchomości, którzy nie chcą selektywnie zbierać odpadów i np. notorycznie w pojemnikach na odpady zmieszane umieszczają odpady, które powinny być gromadzone selektywnie
  • Nie dotyczy sytuacji, kiedy w wyniku pomyłki o charakterze incydentalnym dany odpad zostanie zdeponowany do nieodpowiedniego pojemnika.
Szczegółowe informacje na temat gospodarki odpadami w Toruniu znajdziesz na www.odpady.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • 20.03.2024 r. - protesty rolników
    Miasto
    20 marca 2024 r. w Toruniu i okolicy rolnicy zaplanowali kolejne akcje protestacyjne. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.
  • Miasto
    Oświadczenie prezydenta Michała Zaleskiego dot. nieuprawnionego wykorzystania jego podpisu w materiałach wyborczych.
  • Rolnicy zablokują drogi - będą utrudnienia
    Miasto
    Rolnicy po raz kolejny wyjadą na drogi dojazdowe do Torunia i na znak protestu będą je blokować. Utrudnienia w ruchu spodziewane są 15 I 20 marca 2024 r.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia, obok stoi uczeń w białej koszuli, w tle samochód marki syrena z otwartą maską
    Miasto
    Zespół Szkół Samochodowych obchodził 18 marca 2024 r. swoje coroczne święto. Obchody zostały połączone z Akademią Mechanika On-Tour.
  • Protest rolników: będą utrudnienia w komunikacji
    Miasto
    Na najbliższy piątek 15 marca planowany jest kolejny protest rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, tak jak przy poprzednich protestach, będzie starał się na bieżąco informować, jak funkcjonuje...
  • Na zdjeciu: pawilon za nim mury Torunia
    Miasto
    1 kwietnia 2024 r. ruszy działalność gastronomiczna w pierwszym pawilonie na Bulwarze Filadelfijskim. Miasto podpisało umowę koncesji na usługi utrzymania i zarządzania infrastrukturą znajdującą się na tym nadwiślańskim obszarze z firmą Zeiko S.C.
  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.