www.torun.pl

Ścieżka edukacyjna na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 listopada 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Trwają ostatnie prace na Kępie Bazarowej. W pobliżu punktu widokowego na panoramę starówki w Toruniu powstaje ścieżka edukacyjna.

- Dobiegają końca prace prowadzone w rezerwacie przyrody na Kępie Bazarowej. Wytyczona i utwardzona została aleja. Zamontowano również barierki i ławkimówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Ścieżka dydaktyczna, która powstaje w tym miejscu, będzie świetną okazją, żeby pokazać mieszkańcom wyjątkowość tej części Torunia.

Ścieżka jest skierowana głównie dla osób indywidualnych, ale będą mogli z niej korzystać np. uczniowie. Trasa ścieżki zaczyna się przed budynkami Budowlanych przy ulicy Majdany i biegnie wzdłuż Wisły, w stronę mostu kolejowego. Główny szkielet ścieżki wiedzie szlakiem topoli czarnych. Wzdłuż drogi ustawione są ławki i stoły. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się specjalne tablice edukacyjne. Będzie się można z nich dowiedzieć jak wygląda plan ścieżki,  rozpoznać drzewa i ptaki występujące w rezerwacie.

Koszt ścieżki to prawie 36 tys. zł. Mieście udało się pozyskać na ten cel pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasto planuje w następnych latach sukcesywnie rozbudowywać ścieżkę o kolejne treści merytoryczne.

Kępa Bazarowa jest wpisana do obszaru Natura 2000. Na jej obszarze skatalogowano około pięciuset gatunków roślin. Jest to też bez wątpienia jeden z najbardziej cennych obszarów ornitologicznych w Dolinie Dolnej Wisły. Gniazduje tu ponad 58 gatunków ptaków, także tych rzadkich w skali całego kraju - dzięciołów, nurogęsi, puszczyków i jarzębatek.

Warto wiedzieć, że powstająca ścieżka dydaktyczna jest kontynuacją zagospodarowania Kępy Bazarowej w Toruniu. W ramach projektu „Zielony Pomost” odnowiono punkt widokowy. Budowlańcy zrobili nowy dojazd oraz zagospodarowali teren. Powstał punkt rekreacji z placem zabaw oraz miejscem do aktywnego spędzania wypoczynku. Jest również scena do organizacji różnego rodzaju imprez i eventów. Odnowiono także widokowy pomost, z którego tak chętnie korzystają torunianie i turyści odwiedzający gród Kopernika. Prace na Kępie Bazarowej kosztowały około 660 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.