www.torun.pl

Ścieżka edukacyjna na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 listopada 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Trwają ostatnie prace na Kępie Bazarowej. W pobliżu punktu widokowego na panoramę starówki w Toruniu powstaje ścieżka edukacyjna.

- Dobiegają końca prace prowadzone w rezerwacie przyrody na Kępie Bazarowej. Wytyczona i utwardzona została aleja. Zamontowano również barierki i ławkimówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Ścieżka dydaktyczna, która powstaje w tym miejscu, będzie świetną okazją, żeby pokazać mieszkańcom wyjątkowość tej części Torunia.

Ścieżka jest skierowana głównie dla osób indywidualnych, ale będą mogli z niej korzystać np. uczniowie. Trasa ścieżki zaczyna się przed budynkami Budowlanych przy ulicy Majdany i biegnie wzdłuż Wisły, w stronę mostu kolejowego. Główny szkielet ścieżki wiedzie szlakiem topoli czarnych. Wzdłuż drogi ustawione są ławki i stoły. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się specjalne tablice edukacyjne. Będzie się można z nich dowiedzieć jak wygląda plan ścieżki,  rozpoznać drzewa i ptaki występujące w rezerwacie.

Koszt ścieżki to prawie 36 tys. zł. Mieście udało się pozyskać na ten cel pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasto planuje w następnych latach sukcesywnie rozbudowywać ścieżkę o kolejne treści merytoryczne.

Kępa Bazarowa jest wpisana do obszaru Natura 2000. Na jej obszarze skatalogowano około pięciuset gatunków roślin. Jest to też bez wątpienia jeden z najbardziej cennych obszarów ornitologicznych w Dolinie Dolnej Wisły. Gniazduje tu ponad 58 gatunków ptaków, także tych rzadkich w skali całego kraju - dzięciołów, nurogęsi, puszczyków i jarzębatek.

Warto wiedzieć, że powstająca ścieżka dydaktyczna jest kontynuacją zagospodarowania Kępy Bazarowej w Toruniu. W ramach projektu „Zielony Pomost” odnowiono punkt widokowy. Budowlańcy zrobili nowy dojazd oraz zagospodarowali teren. Powstał punkt rekreacji z placem zabaw oraz miejscem do aktywnego spędzania wypoczynku. Jest również scena do organizacji różnego rodzaju imprez i eventów. Odnowiono także widokowy pomost, z którego tak chętnie korzystają torunianie i turyści odwiedzający gród Kopernika. Prace na Kępie Bazarowej kosztowały około 660 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.