www.torun.pl

Ścieżka edukacyjna na Kępie Bazarowej

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 26 listopada 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Trwają ostatnie prace na Kępie Bazarowej. W pobliżu punktu widokowego na panoramę starówki w Toruniu powstaje ścieżka edukacyjna.

- Dobiegają końca prace prowadzone w rezerwacie przyrody na Kępie Bazarowej. Wytyczona i utwardzona została aleja. Zamontowano również barierki i ławkimówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Ścieżka dydaktyczna, która powstaje w tym miejscu, będzie świetną okazją, żeby pokazać mieszkańcom wyjątkowość tej części Torunia.

Ścieżka jest skierowana głównie dla osób indywidualnych, ale będą mogli z niej korzystać np. uczniowie. Trasa ścieżki zaczyna się przed budynkami Budowlanych przy ulicy Majdany i biegnie wzdłuż Wisły, w stronę mostu kolejowego. Główny szkielet ścieżki wiedzie szlakiem topoli czarnych. Wzdłuż drogi ustawione są ławki i stoły. Jeszcze w tym tygodniu pojawią się specjalne tablice edukacyjne. Będzie się można z nich dowiedzieć jak wygląda plan ścieżki,  rozpoznać drzewa i ptaki występujące w rezerwacie.

Koszt ścieżki to prawie 36 tys. zł. Mieście udało się pozyskać na ten cel pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasto planuje w następnych latach sukcesywnie rozbudowywać ścieżkę o kolejne treści merytoryczne.

Kępa Bazarowa jest wpisana do obszaru Natura 2000. Na jej obszarze skatalogowano około pięciuset gatunków roślin. Jest to też bez wątpienia jeden z najbardziej cennych obszarów ornitologicznych w Dolinie Dolnej Wisły. Gniazduje tu ponad 58 gatunków ptaków, także tych rzadkich w skali całego kraju - dzięciołów, nurogęsi, puszczyków i jarzębatek.

Warto wiedzieć, że powstająca ścieżka dydaktyczna jest kontynuacją zagospodarowania Kępy Bazarowej w Toruniu. W ramach projektu „Zielony Pomost” odnowiono punkt widokowy. Budowlańcy zrobili nowy dojazd oraz zagospodarowali teren. Powstał punkt rekreacji z placem zabaw oraz miejscem do aktywnego spędzania wypoczynku. Jest również scena do organizacji różnego rodzaju imprez i eventów. Odnowiono także widokowy pomost, z którego tak chętnie korzystają torunianie i turyści odwiedzający gród Kopernika. Prace na Kępie Bazarowej kosztowały około 660 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.