Samorządowcy po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Samorządowcy po raz drugi w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Druga edycja multitematycznej konferencji Czas na regiON - podobnie jak pierwsza - odbywa się w Toruniu. Do Hotelu Copernicus przybyło 200 samorządowców z całej Polski, którzy biorą udział w 20 panelach tematycznych z 60 ekspertami. - Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, akcentujemy naszą samorządową powinność, bo bycie radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W przededniu święta samorządu terytorialnego, w Hotelu Copernicus odbywa się II edycja konferencji Czas na regiON. Podczas dwóch dni konferencji (24-25 maja 2023 r.) przewidziano 20 paneli tematycznych, w których udział bierze ponad 60 ekspertów i 200 zarejestrowanych uczestników z całej Polski. Na wydarzenie przybyli samorządowcy, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji, organizacji, spółek samorządowych oraz pracownicy administracji publicznej. Wśród gości są m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż w Toruniu urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik. Stąd są Jego korzenie. Pamiętali o tym także organizatorzy konferencji i zorganizowali ją w Hotelu Copernicus. Ten hotel powstał jako potwierdzenie pewnej regionalności, ponieważ został zbudowany przez inwestora z naszego zaprzyjaźnionego miasta – Bydgoszczy. Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. Proszę, abyście znaleźli chwilę czasu na to, aby także spojrzeć chociaż na najbliższe otoczenie, czyli Zespół Staromiejski Torunia wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, z wartymi odwiedzenia miejscami dla turystek i turystów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podkreślił też, że sednem konferencji są panele dyskusyjne, pogrupowane w trzy ścieżki tematyczne, a więc społeczeństwo i jakość życia, gospodarka oraz dialog i promocja. - Pamiętajmy, że tylko dialog – samorządowców z mieszkankami i mieszkańcami województwa, powiatu, miasta, gminy – ułatwi nam wspólną zsynchronizowaną pracę na rzecz miasta - dodał Michał Zaleski. Włodarz miasta przypomniał o tym, iż 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Akcentujemy tym samym naszą samorządową powinność, bo być radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy. W trakcie tej konferencji można liczyć na ożywione dyskusje, na to iż nawzajem lepiej się poznamy.

Prezydent zapewnił, że Toruń jest gotowy do współorganizacji kolejnego spotkania "tych, którzy w sprawach samorządu wiedzą najwięcej i którzy dobrze służą mieszkankom i mieszkańcom miast, miejscowości, powiatów i regionów, które zamieszkują". Jednocześnie życzył udanej konferencji i dobrego pobytu w mieście Mikołaja Kopernika.

Czas na Region to jedyna w kraju konferencja multitematyczna o zasięgu ogólnopolskim skierowana do samorządowców organizowana na Kujawach i Pomorzu. Organizatorem konferencji jest Polska Press Grupa – największa grupa medialna w Polsce, wydawca 20 dzienników regionalnych, właściciel 23 serwisów regionalnych, lider na rynku prasy lokalnej, wydawca m. in. Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego.

Jak podkreślił organizator konferencji Marcin Habel - redaktor naczelny Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego, media regionalne mają w swoim DNA współpracę z samorządami. - Dlatego po raz drugi organizujemy spotkanie, na którym samorządowcy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, a także zdobyć wiedzę, dzięki kontaktowi z ekspertami i naukowcami. Współczesny świat i współczesny rynek jest swoistym wyzwaniem dla samorządu i dla zarządzania terytorium, bo współczesny człowiek decyzje podejmuje bardzo szybko, nie ma już tylu barier, ile było dawniej. Dlatego ważne jest odpowiedzialne podejście do zarządzania. To wszystko wymaga określonej wiedzy. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania jeśli chodzi o standard usług i samorządowcy muszą się mierzyć z tymi trendami, znać te trendy. Dziękujemy za gościnę Panu Prezydentowi, bo Toruń drugi raz jest gospodarzem naszego spotkania - powiedział Marcin Habel.

Partnerami strategicznymi spotkania są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Toruń i Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Partner Główny to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Celem konferencji jest inspirowanie samorządowców i ekspertów do dyskusji, poszukiwania odpowiedzi i nowatorskich rozwiązań na aktualne problemy, z którymi zmagają się jednostki samorządu terytorialnego, analizowanie trendów, i stworzenie swobodnej przestrzeni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa.

Wśród paneli tematycznych są m.in.: Współpraca miast i regionów w zwalczaniu aktualnych i kolejnych kryzysów XXI wieku, Zielona transformacja w samorządach - jak wygląda walka ze smogiem, zanieczyszczeniami i hałasem?, Formy i możliwości współpracy jednostek samorządu terytorialnego, Nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne i ich wpływ na rozwój miast i wsi, Inteligentne miasta przyszłości, Zmiany demograficzne na obszarach wiejskich i w miasteczkach, Procesy rewitalizacji miast, Budżety obywatelskie - jak gminy wspierają procesy decyzyjne mieszkańców?, Transformacja energetyczna w transporcie publicznym czy "Kopernik współczesnym influencerem".

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.