Samorządowcy po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Samorządowcy po raz drugi w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Druga edycja multitematycznej konferencji Czas na regiON - podobnie jak pierwsza - odbywa się w Toruniu. Do Hotelu Copernicus przybyło 200 samorządowców z całej Polski, którzy biorą udział w 20 panelach tematycznych z 60 ekspertami. - Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, akcentujemy naszą samorządową powinność, bo bycie radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W przededniu święta samorządu terytorialnego, w Hotelu Copernicus odbywa się II edycja konferencji Czas na regiON. Podczas dwóch dni konferencji (24-25 maja 2023 r.) przewidziano 20 paneli tematycznych, w których udział bierze ponad 60 ekspertów i 200 zarejestrowanych uczestników z całej Polski. Na wydarzenie przybyli samorządowcy, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji, organizacji, spółek samorządowych oraz pracownicy administracji publicznej. Wśród gości są m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż w Toruniu urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik. Stąd są Jego korzenie. Pamiętali o tym także organizatorzy konferencji i zorganizowali ją w Hotelu Copernicus. Ten hotel powstał jako potwierdzenie pewnej regionalności, ponieważ został zbudowany przez inwestora z naszego zaprzyjaźnionego miasta – Bydgoszczy. Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. Proszę, abyście znaleźli chwilę czasu na to, aby także spojrzeć chociaż na najbliższe otoczenie, czyli Zespół Staromiejski Torunia wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, z wartymi odwiedzenia miejscami dla turystek i turystów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podkreślił też, że sednem konferencji są panele dyskusyjne, pogrupowane w trzy ścieżki tematyczne, a więc społeczeństwo i jakość życia, gospodarka oraz dialog i promocja. - Pamiętajmy, że tylko dialog – samorządowców z mieszkankami i mieszkańcami województwa, powiatu, miasta, gminy – ułatwi nam wspólną zsynchronizowaną pracę na rzecz miasta - dodał Michał Zaleski. Włodarz miasta przypomniał o tym, iż 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Akcentujemy tym samym naszą samorządową powinność, bo być radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy. W trakcie tej konferencji można liczyć na ożywione dyskusje, na to iż nawzajem lepiej się poznamy.

Prezydent zapewnił, że Toruń jest gotowy do współorganizacji kolejnego spotkania "tych, którzy w sprawach samorządu wiedzą najwięcej i którzy dobrze służą mieszkankom i mieszkańcom miast, miejscowości, powiatów i regionów, które zamieszkują". Jednocześnie życzył udanej konferencji i dobrego pobytu w mieście Mikołaja Kopernika.

Czas na Region to jedyna w kraju konferencja multitematyczna o zasięgu ogólnopolskim skierowana do samorządowców organizowana na Kujawach i Pomorzu. Organizatorem konferencji jest Polska Press Grupa – największa grupa medialna w Polsce, wydawca 20 dzienników regionalnych, właściciel 23 serwisów regionalnych, lider na rynku prasy lokalnej, wydawca m. in. Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego.

Jak podkreślił organizator konferencji Marcin Habel - redaktor naczelny Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego, media regionalne mają w swoim DNA współpracę z samorządami. - Dlatego po raz drugi organizujemy spotkanie, na którym samorządowcy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, a także zdobyć wiedzę, dzięki kontaktowi z ekspertami i naukowcami. Współczesny świat i współczesny rynek jest swoistym wyzwaniem dla samorządu i dla zarządzania terytorium, bo współczesny człowiek decyzje podejmuje bardzo szybko, nie ma już tylu barier, ile było dawniej. Dlatego ważne jest odpowiedzialne podejście do zarządzania. To wszystko wymaga określonej wiedzy. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania jeśli chodzi o standard usług i samorządowcy muszą się mierzyć z tymi trendami, znać te trendy. Dziękujemy za gościnę Panu Prezydentowi, bo Toruń drugi raz jest gospodarzem naszego spotkania - powiedział Marcin Habel.

Partnerami strategicznymi spotkania są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Toruń i Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Partner Główny to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Celem konferencji jest inspirowanie samorządowców i ekspertów do dyskusji, poszukiwania odpowiedzi i nowatorskich rozwiązań na aktualne problemy, z którymi zmagają się jednostki samorządu terytorialnego, analizowanie trendów, i stworzenie swobodnej przestrzeni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa.

Wśród paneli tematycznych są m.in.: Współpraca miast i regionów w zwalczaniu aktualnych i kolejnych kryzysów XXI wieku, Zielona transformacja w samorządach - jak wygląda walka ze smogiem, zanieczyszczeniami i hałasem?, Formy i możliwości współpracy jednostek samorządu terytorialnego, Nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne i ich wpływ na rozwój miast i wsi, Inteligentne miasta przyszłości, Zmiany demograficzne na obszarach wiejskich i w miasteczkach, Procesy rewitalizacji miast, Budżety obywatelskie - jak gminy wspierają procesy decyzyjne mieszkańców?, Transformacja energetyczna w transporcie publicznym czy "Kopernik współczesnym influencerem".

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.