www.torun.pl

Sala na Jordankach wśród najlepszych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Sala koncertowo-kongresowa na Jordankach znalazła się w gronie 25 najlepszych polskich realizacji budowlanych ostatniego ćwierćwiecza. 

15 października 2015 r. w toruńskim CSW o godzinie 18:00 odbędzie się wykład Fernando Menisa - architekta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.  Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku, która będzie trwała do 22 listopada. Na wystawie prezentowanych jest 25 makiet przedstawiających najlepsze polskie realizacje budowlane ostatniego ćwierćwiecza. W tym gronie znalazło się również Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Projekt sali koncertowej na Jordankach powstał na zlecenie Urzędu Miasta Torunia. Koncepcja zaproponowana przez pracownię Menis Arquitectos z Teneryfy została wybrana jako najlepsza spośród 21 projektów, które zostały zaprezentowane w trakcie międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2008 roku.

- Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia, ma niezwykle też ciekawie rozwiązane wnętrze, umożliwiające wielofunkcyjne, uniwersalne wykorzystanie obiektu – mówił po ogłoszeniu wyników Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia i jednocześnie przewodniczący jury. - Zewnętrzna skorupa jest surowa i prosta, a w środku kryje się oryginalne, pełne poezji wnętrze, dające wiele możliwości. Poznaliśmy inne realizacje pracowni Menis Arquitectos, sadzę, że ten zespół stać na bardzo wiele. Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta.

Przed zaprojektowaniem sali koncertowej Fernando Menis przyjechał na kilka dni do Torunia, żeby dobrze poznać teren Jordanek i charakter miasta. Duże wrażenie zrobiła na nim gotycka ceglana architektura Starego Miasta. Zainspirowany jej kolorystyką, zaprojektował innowacyjny element dekoracyjny dla CKK Jordanki– picado. Jest nim wyłożona większa część kompleksu. Picado jest konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Powstawało ono w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana była połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną, a cegłą wlewany był beton, który wypełnił wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia była skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Co ważne poza walorami estetycznymi, picado ma też właściwości akustyczne – odpowiednio odbija dźwięk.

W trakcie czwartkowego wykładu Fernedo Menis opowie więcej o źródłach inspiracji dla projektu CKK Jordanki.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.