Sala na Jordankach wśród najlepszych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sala na Jordankach wśród najlepszych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Sala koncertowo-kongresowa na Jordankach znalazła się w gronie 25 najlepszych polskich realizacji budowlanych ostatniego ćwierćwiecza. 

15 października 2015 r. w toruńskim CSW o godzinie 18:00 odbędzie się wykład Fernando Menisa - architekta Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.  Jest to jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku, która będzie trwała do 22 listopada. Na wystawie prezentowanych jest 25 makiet przedstawiających najlepsze polskie realizacje budowlane ostatniego ćwierćwiecza. W tym gronie znalazło się również Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Projekt sali koncertowej na Jordankach powstał na zlecenie Urzędu Miasta Torunia. Koncepcja zaproponowana przez pracownię Menis Arquitectos z Teneryfy została wybrana jako najlepsza spośród 21 projektów, które zostały zaprezentowane w trakcie międzynarodowego konkursu ogłoszonego w 2008 roku.

- Hiszpańska koncepcja dobrze wpisuje się w charakter otoczenia, ma niezwykle też ciekawie rozwiązane wnętrze, umożliwiające wielofunkcyjne, uniwersalne wykorzystanie obiektu – mówił po ogłoszeniu wyników Adam Popielewski, architekt Miasta Torunia i jednocześnie przewodniczący jury. - Zewnętrzna skorupa jest surowa i prosta, a w środku kryje się oryginalne, pełne poezji wnętrze, dające wiele możliwości. Poznaliśmy inne realizacje pracowni Menis Arquitectos, sadzę, że ten zespół stać na bardzo wiele. Ten budynek ma szansę stać się ikoną miasta.

Przed zaprojektowaniem sali koncertowej Fernando Menis przyjechał na kilka dni do Torunia, żeby dobrze poznać teren Jordanek i charakter miasta. Duże wrażenie zrobiła na nim gotycka ceglana architektura Starego Miasta. Zainspirowany jej kolorystyką, zaprojektował innowacyjny element dekoracyjny dla CKK Jordanki– picado. Jest nim wyłożona większa część kompleksu. Picado jest konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Powstawało ono w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana była połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną, a cegłą wlewany był beton, który wypełnił wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia była skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Co ważne poza walorami estetycznymi, picado ma też właściwości akustyczne – odpowiednio odbija dźwięk.

W trakcie czwartkowego wykładu Fernedo Menis opowie więcej o źródłach inspiracji dla projektu CKK Jordanki.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....