Sadzimy drzewa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sadzimy drzewa

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni

Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.

Nasadzenia są wykonywane w ramach rekompensaty za drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia oraz usuwane podczas prowadzonych inwestycji zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsze drzewa pojawiły się już przy ul. Szosa Chełmińska na wysokości ul. Fasolowej.

Kolejne nasadzenia zostaną wykonane  m.in. na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, Alpinarium, Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, przy ul. Wały gen. Sikorskiego, ul. Al. Św. Jana Pawła II, ul. Bydgoskiej ul. Matejki, ul. Słowackiego, ul. Przybyszewskiego, ul. Tataraków i ul. Iwanowskiej, a także jako uzupełnienia zielonych korytarzy m.in. przy ul. Kraszewskiego, ul. Broniewskiego i ul. Szosa Chełmińska oraz szpalerów drzew w pasach drogowych przy ul. Jamontta, ul. Gagarina, ul. Lelewela, ul. Poniatowskiego, ul. Piastowskiej, ul. Legionów, ul. Moniuszki, ul. Kniaziewicza, ul. Dobrzyńskiej, ul. św. Klemensa. Będą one także stanowić  nowe nasadzenia kompozycyjne na terenie zieleni przy Stawie Kapitana i przy ul. Watzenrodego, na terenie zieleni przy ul. Al. Św. Jana Pawła II oraz przy parkingu PSP ul. Legionów. Część drzew pojawi się w wyniku zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” w parku kieszonkowym przy ul. Polnej-Strehla-Fieldorfa „Nila”. Całość zadania łączyć się będzie z nasadzeniami drzew z okazji tegorocznych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

>>> Przejdź do wykazu nasadzeń drzew

Drzewa zostaną posadzone w doły zaprawione ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożelu, zabezpieczone trzema palikami połączonymi poprzeczkami z półwałków ze stabilizacją pni poprzez przywiązanie taśmą ogrodniczą do stelaża. Wokół drzew zostanie wykonana misa wymulczowana korą. Wszystkie drzewa w sezonie wegetacyjnym zostaną zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

W okresie trzyletniej pielęgnacji przy posadzonych drzewach będą wykonywane prace regularne, jak podlewane, pielenie mis wraz z uzupełnieniem korowania, wymiana połamanych palików, uzupełnianie wiązań i poprzeczek, cięcia, a w razie potrzeb zwalczanie szkodników i patogenów.

Nowe nasadzenia drzew są wykonywane przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT co roku. Lokalizacja nasadzeń i dobór gatunków są uzależnione głównie od warunków terenowych, a uzupełnianie nasadzeń pozwala na zachowanie trwałości terenów zieleni i ochrony ich istniejącej kompozycji.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.