www.torun.pl

Sąd w budowie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 16 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Blisko 18 tys. m kw., 40 sal rozpraw i imponująca kubatura – tak za około trzy lata będzie wyglądać  nowa i – co ważne – jedna siedziba Sądu Rejonowego w Toruniu.

W dniu 16 października 2018 roku miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby. Dokonali tego: Michał Wójcik - sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, Michał Zaleski – prezydent Torunia, Artur Lesiak - prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Leszek Wąsowski -przedstawiciel zarządu firmy Warbud SA, która jest wykonawcą tej inwestycji.

- Tu w Toruniu rozpoczynamy największą obecnie inwestycję w Polsce, która jest realizowana w wymiarze sprawiedliwości - podkreślił na wstępie Michał Wójcik, sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Koszt całej inwestycji wyniesie około 153 mln zł, co obejmuje również wyposażenie budynku. Całość finansowana jest przez Skarb Państwa.

Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA s.c. z Gdańska, która ma w swoim dorobku projekty i wykonanie lub przebudowę już kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie. Pozwolenie na budowę siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu prezydent Michał Zaleski podpisał w dniu 13 września 2017 roku.

- Chcieliśmy w Toruniu tego, co oglądamy na amerykańskich filmachpowiedział żartobliwie prezydent Michał Zaleski.Chcieliśmy dostojnego, dużego, pięknego budynku sądu , który budziłby respekt z jednej strony, z drugiej strony – aby stwarzał dobre warunki pracy dla sądów działającego w naszym mieście. Moja pierwsza rozmowa z ministrem Zbigniewem Ziobro była właśnie o tym – by prace ministerstwa w tej sprawie trwały, aby można myśleć o tej inwestycji w naszym mieście – wspomniał prezydent. Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Toruniu funkcjonuje obecnie w kilku siedzibach, rozproszonych w różnych punktach miasta. Jedna siedziba oznacza poprawę warunków pracy wymiarowi sprawiedliwości, będzie także wielkim udogodnieniem dla interesantów.

Nowy gmach stanie na placu Zwycięstwa – prace już trwają. Przewiduje się, że realizacja tej inwestycji zajmie około 3 lata. Swoją siedzibę znajdzie w nim 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. Będzie w nim 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne, sala konferencyjna. W piwnicy znajdą się: garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Biznes, Miasto
  Na ponad 2 hektarach w rejonie ulic Szosa Bydgoska i Pera Jonssona wydzielono 5 działek, na których będzie można prowadzić usługi i produkcję. Na jednej z nich przyszli właściciele będą też mogli budować składy i magazyny. Grunty między Motoareną a budynkami dawnego Merinotexu pójdą pod młotek 19 marca 2019 r.
 • Miasto
  Prezydent Michał Zaleski rozpoczął 17. cykl spotkań z mieszkańcami. Pierwsze warsztaty i dyskusja odbyły się w SP nr 14 przy ul. Hallera.
 • Miasto
  Jeszcze w tym tygodniu na ulicach zespołu staromiejskiego będzie można spotkać wspólne patrole strażników miejskich, kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania oraz przedstawicieli Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Wspólnymi siłami postarają się wyeliminować nieprawidłowe i nieopłacone parkowanie wśród kierowców parkujących w Strefie. Przy okazji...
 • Kultura, Miasto
  W dniu 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu jak co roku odbyła się impreza okolicznościowa Dies Natalis Copernici. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „W stronę Marsa”.
 • Miasto
  Kogo dotyczy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jakie formalności są z tym związane – poniżej zamieszczamy informator wyjaśniający całą procedurę.
 • Inwestycje, Miasto
  Ruszył przetarg na wykonanie zadania pn. „Zagospodarowanie terenów zieleni w Parku Glazja przy ul. Waryńskiego w Toruniu”. Oferty należy złożyć do 8 lutego 2019 r. do godziny 12:00 w sekretariacie Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.
 • 19 lutego 2019 roku Polska Fundacja Narodowa zorganizowała w Toruniu spotkanie z prof. Michio Kaku, wybitnym fizykiem-teoretykiem. Okazją do spotkania z mieszkańcami i władzami miasta była 546. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
 • Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • 19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Toruńska delegacja gościła w dniach 14-16 lutego 2019 r. w Kownie, które dokładnie od roku jest dwunastym miastem partnerskim Torunia.
 • Przypominamy, że zmieniły się godziny funkcjonowania transportu dla niepełnosprawnych. W tym roku busy obsługujące osoby z niepełnosprawnościami przejadą więcej o 20 500 kilometrów. Poza zwiększeniem liczby kilometrów zmianie uległ też czas pracy przewoźnika. Z transportu można korzystać: w niedzielę i święta w godzinach 7:00-18:00 w każdą sobotę...
 • W piątek 25 stycznia 2019 roku w Arenie Toruń odbędzie się jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych wydarzeń Energa Basket Ligii. Koszykarze Polskiego Cukru Toruń zmierzą się na własnym parkiecie z Anwilem Włocławek.