www.torun.pl

Są kasztanowce czerwone

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 grudnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Posadzeniem dwóch dorodnych kasztanowców czerwonych w Dolinie Marzeń zakończono akcję nasadzania 80 drzew w rejonie placu Rapackiego. Mają one wzbogacić istniejącą w tej części miasta kompozycję zieleni.

Drzewa zostały posadzone w dniu 17 grudnia 2019 r. Ostatnie drzewo z puli 80 nasadzonych przez miasto w rejonie placu Rapackiego posadził prezydent Michał Zaleski. Drugie, dodatkowe drzewo, to inicjatywa Rady Seniorów. – Drzewa są długowiecznie, my – nie. Będzie to pamiątka po nas dla kolejnych pokoleń. Chcemy w ten sposób uczcić także 100-lecie odzyskania niepodległości przez Toruńpowiedziała Lidia Lach, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów.

Posadzenie dwóch kasztanowców stanowi zwieńczenie nasadzeń 80 szt. drzew w Dolinie Marzeń, na zieleńcu za pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy skwerze w obrębie ulic A. Tujakowskiego, J. Słowackiego, Al. Jana Pawła II, Al. NZS UMK. – Te drzewa nie pojawiły się tu w ramach jakiejś inwestycji – jest to dosadzanie drzew w obszarze zielonym, uzupełnienie nasadzeń, jakie tu wcześniej istniały. Tę decyzję podjąłem po rozmowach z mieszkańcami o zieleni w obszarze otaczającym aleje św. Jana Pawła II i konieczności usunięcia schorowanych lip, które posadzone w latach 30. ubiegłego wieku, dochodziły już do kresu swojego życia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.W rezultacie obok 84 sztuk drzew, które pojawią się tu w ramach nasadzeń zastępujących, a wchodzących w skład inwestycji prowadzonej przez MZK, miasto posadziło 80 sztuk drzew dodatkowo. Tym samym dopełniamy nasadzenia zieleni w tym rejonie. Poza nasadzeniami drzew pojawi się, również w ramach inwestycji MZK, ponad 5200 krzewów.

– Kasztanowiec czerwony jest to gatunek, który bardzo dobrze sprawuje się w środowisku, także w środowisku miejskim. Od momentu, kiedy szrotówek kasztanowcowiaczek zaatakował w naszym mieście kasztanowce białe, to właśnie ten gatunek wprowadzamy w Toruniu, znakomicie wzbogaca przestrzeń miejską – tłumaczyła Jolanta Swinarska, p.o. dyrektora biura Ogrodnika Miejskiego. Pozostałe gatunki drzew, jakie nasadzono w tym rejonie, to: klon polny i klon pospolity, glediczia trójcierniowa ’Sunburst’, grójecznik japoński, jesion pensylwański, platan klonolistny, lipa srebrzysta, brzoza papierowa i magnolia japońska.

Nasadzenia wykonała firma Plants, koszt całej inwestycji to 500 tys. zł – 299 tys. zł kosztowało nasadzenie 80 drzew, pozostała część tej kwoty obejmuje trzyletnią pielęgnację.
 
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.