www.torun.pl

Są kasztanowce czerwone

Miasto
Data publikacji: 17 grudnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Posadzeniem dwóch dorodnych kasztanowców czerwonych w Dolinie Marzeń zakończono akcję nasadzania 80 drzew w rejonie placu Rapackiego. Mają one wzbogacić istniejącą w tej części miasta kompozycję zieleni.

Drzewa zostały posadzone w dniu 17 grudnia 2019 r. Ostatnie drzewo z puli 80 nasadzonych przez miasto w rejonie placu Rapackiego posadził prezydent Michał Zaleski. Drugie, dodatkowe drzewo, to inicjatywa Rady Seniorów. – Drzewa są długowiecznie, my – nie. Będzie to pamiątka po nas dla kolejnych pokoleń. Chcemy w ten sposób uczcić także 100-lecie odzyskania niepodległości przez Toruńpowiedziała Lidia Lach, wiceprzewodnicząca Rady Seniorów.

Posadzenie dwóch kasztanowców stanowi zwieńczenie nasadzeń 80 szt. drzew w Dolinie Marzeń, na zieleńcu za pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy skwerze w obrębie ulic A. Tujakowskiego, J. Słowackiego, Al. Jana Pawła II, Al. NZS UMK. – Te drzewa nie pojawiły się tu w ramach jakiejś inwestycji – jest to dosadzanie drzew w obszarze zielonym, uzupełnienie nasadzeń, jakie tu wcześniej istniały. Tę decyzję podjąłem po rozmowach z mieszkańcami o zieleni w obszarze otaczającym aleje św. Jana Pawła II i konieczności usunięcia schorowanych lip, które posadzone w latach 30. ubiegłego wieku, dochodziły już do kresu swojego życia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.W rezultacie obok 84 sztuk drzew, które pojawią się tu w ramach nasadzeń zastępujących, a wchodzących w skład inwestycji prowadzonej przez MZK, miasto posadziło 80 sztuk drzew dodatkowo. Tym samym dopełniamy nasadzenia zieleni w tym rejonie. Poza nasadzeniami drzew pojawi się, również w ramach inwestycji MZK, ponad 5200 krzewów.

– Kasztanowiec czerwony jest to gatunek, który bardzo dobrze sprawuje się w środowisku, także w środowisku miejskim. Od momentu, kiedy szrotówek kasztanowcowiaczek zaatakował w naszym mieście kasztanowce białe, to właśnie ten gatunek wprowadzamy w Toruniu, znakomicie wzbogaca przestrzeń miejską – tłumaczyła Jolanta Swinarska, p.o. dyrektora biura Ogrodnika Miejskiego. Pozostałe gatunki drzew, jakie nasadzono w tym rejonie, to: klon polny i klon pospolity, glediczia trójcierniowa ’Sunburst’, grójecznik japoński, jesion pensylwański, platan klonolistny, lipa srebrzysta, brzoza papierowa i magnolia japońska.

Nasadzenia wykonała firma Plants, koszt całej inwestycji to 500 tys. zł – 299 tys. zł kosztowało nasadzenie 80 drzew, pozostała część tej kwoty obejmuje trzyletnią pielęgnację.
 
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.