Ruszyły rozkładowe kursy nowych linii tramwajowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszyły rozkładowe kursy nowych linii tramwajowych

Miasto, MZK
Data publikacji: 01 września 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: w porannym tramwaju stoi dyr Piotr Rama z pasażerami trzymającymi vouchery

1 września 2023 r. tramwaje rozpoczęły rozkładowe kursy po nowej trasie, która łączy centrum z północną częścią Torunia. Pierwsi pasażerowie nowych linii tramwajowych dostali upominki.

Pierwszy tramwaj na nową trasę – linii nr 3 – wyruszył z pętli Motoarena do pętli Heweliusza o godz. 4.16. Z Pętli Olimpijska – linii nr 6 – o godz. 4.28. Podczas inauguracyjnych rozkładowych przejazdów nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Pierwszych kilkunastu pasażerów nowych linii dostało upominki – vouchery na bilety miesięczne i gadżety Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wręczali je zastępca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama oraz dyrektor Działu projektów infrastrukturalnych Jarosław Więckowski. Nie zabrakło także okolicznościowych cukierków i innych drobiazgów – breloczków czy opasek odblaskowych.

- Cieszę się bardzo, że są nowe linie i na pewno będę z nich korzystał. Voucher się przyda, bo komunikacją miejską jeżdżę do szkoły – stwierdza jeden z pierwszych pasażerów. – Poza tym bardzo lubię tramwaje, więc po prostu dziś musiałem jechać pierwszym kursem.

- Dla mnie nowa linia nr 3 to doskonałe rozwiązanie, gdyż muszę dojechać w rejon ul. Wiśniowieckiego do pracy, a nie mam samochodu. Teraz będzie mi łatwiej – cieszy się kolejna pasażerka.

- Ja mieszkam przy ul. Hubego, więc na pewno będę często korzystała z tramwaju – mówi młoda kobieta.

Inny pasażer dziś po raz pierwszy testuje nowe połączenie – tramwajem z rejonu ul. Grasera, przesiadka na węźle i dalej na lewobrzeże. – Pasuje mi idealnie. Zaoszczędzę sporo na paliwie, bo do tej pory jeździłem samochodem.

Nowa trasa tramwajowa przebiega z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza. Liczy prawie 13 tysięcy metrów toru pojedynczego nowego torowiska, z czego ok 5,2 tysiąca metrów została wykonana w technologii zielonej. Wzdłuż jej przebiegu znajduje się 27 nowych przystanków, w tym 14 „zielonych”. Na peronach stanęły tablice informacji pasażerskiej, a dodatkowo (poza projektem) zostały zakupione i zamontowane cztery stacjonarne biletomaty. Wszystko to daje pasażerom możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się do różnych zakątków grodu Kopernika.

Dzięki tej inwestycji długość torów tramwajowych w Toruniu wzrosła o ok. 25 procent, a torunianie zyskali dwie nowe linie tramwajowe: nr 3 na trasie Motoarena – Heweliusza i nr 6 – na trasie Olimpijska – Heweliusza. Daje to pasażerom możliwość wygodnych połączeń. Linia nr 3 to dystans 10,5 km pokonywany w 33 minuty, a linia nr 6 – najdłuższa linia w mieście - liczy 13,75 km, a czas przejazdu zajmuje 38 minut.

Fot. Łukasz Liczmański, MZK w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.