Ruszyła Odzyskownia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszyła Odzyskownia

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Logo Odzyskowni - punktu zbiórki rzeczy sprawnych

Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Może przyda się innym? – w tym duchu Urząd Miasta Torunia rozpoczyna kolejną ekoinicjatywę na terenie miasta: Punkt „Odzyskownia”. Można tu dostarczyć przedmioty sprawne, czyste, które są w dobrym stanie, ale nie są już mieszkańcom potrzebne. Z pewnością znajdą one nowych właścicieli, którzy za symboliczną złotówkę nie tylko nadadzą tym rzeczom drugie życie, ale również przy okazji wesprą lokalne organizacje dobroczynne.

Jak wynika z prowadzonych aktualnie badań, korzystanie z przedmiotów, które wcześniej należały do innej osoby, jest odbierane pozytywnie. Od pewnego czasu notuje się również modę na ponowne wykorzystywanie produktów, nadawanie im drugiego życia – i tendencja ta się utrzymuje. Potwierdzają to licznie odwiedzane przez torunian tzw. pchle targi.

– Podjęliśmy decyzję, że chcemy kompleksowo podejść do tego zagadnienia, stąd optymalne wydaje się nam umiejscowienie punktu ponownego użycia przy PSZOK-u. To niejako dopełnienie systemu gospodarki odpadami, funkcjonującego na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta. - Przecież dążeniem Unii Europejskiej jest stworzenie „społeczeństwa recyklingu” poprzez unikanie wytwarzania odpadów. W tę koncepcję doskonale wpisuje się stworzenie naszego punktu Odzyskownia. Ponowne wykorzystanie produktówprzedłuża ich konsumpcję, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu odpadów.

Przepisy prawa nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia warunków do działania w myśl hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Oprócz stojącego najwyżej zapobiegania ich powstawaniu, nie mniej istotne staje się zorganizowanie punktu ponownego użycia. Powstanie takich miejsc powinno wpłynąć na ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów, co spowoduje obniżenie kosztów ich zagospodarowania.

Jak to działa?
Wydział Gospodarki Komunalnej wraz toruńskim MPO starali się zorganizować zasadę funkcjonowania punktu możliwie prosto, tak by torunianie chętnie korzystali z Odzyskowni. Jeśli mamy w domu niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, możemy dostarczyć je do PSZOK-u, gdzie zlokalizowano taki punkt „drugiego życia”. Potencjalny nowy właściciel dokonuje symbolicznej wpłaty na wybraną organizację charytatywną, których wykaz dostępny będzie w punkcie oraz na stronie internetowej. Wraz z potwierdzeniem przelewu może „nabyć” wybrane przedmioty za punkty. Przy czym 1 punkt jest warty złotówkę. W ten sposób nie tylko przedłużamy „życie” danego produktu, ale dodatkowo wspieramy podmioty działające na rzecz lokalnej społeczności.

Co można dostarczyć do Odzyskowni?

  • małogabarytowe meble (taborety, stoliki, krzesła, fotele),
  • gry i zabawki,
  • książki,
  • sprzęt sportowy (piłki, rowery, rolki, narty),
  • tekstylia użytkowe (zasłony, firany, obrusy),
  • artykuły dekoracyjne (obrazy, wazony, figurki),
  • ceramikę i szkło,
  • akcesoria dla dzieci (wózki, nosidełka, łóżeczka, maty edukacyjne).

W założeniu do punktu takiego przyjmowane są przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników.

Celem przedsięwzięcia jest, aby lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „nie wyrzucaj – wykorzystaj” lub „tobie niepotrzebne,komuś przydatne”. To bardzo istotne, by korzystanie z punktu ponownego użycia włączało praktycznie torunian w proces przemian dotyczący zrównoważonego rozwoju. Warto dodać, że mieszkańcy już zrobili na tej drodze pierwszy krok, wymyślając w konkursie nazwę tego punktu. Wydział Gospodarki Komunalnej jest bardzo pozytywnie zaskoczony licznym zaangażowaniem użytkowników obserwujących fanpage „Odpady Toruń” na portalu Facebook w tę inicjatywę. Zgłoszono niemal 170 propozycji nazwy punktu.

Punkt Odzyskownia zaczyna funkcjonować na toruńskim PSZOK-u przy ul. Dwernickiego 15-15A od 30 września 2022 r. w godzinach funkcjonowania PSZOK-u tj. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00; w soboty w godz. 10:00-14:00. Przedmioty oddawać będzie można w każdy dzień otwarcia punktu, zaś nabywanie przedmiotów dostępne będzie w każdą sobotę.

Ponowne użycie – to przedmiotów „drugie życie”!

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.