Ruszyła Odzyskownia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ruszyła Odzyskownia

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Logo Odzyskowni - punktu zbiórki rzeczy sprawnych

Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Może przyda się innym? – w tym duchu Urząd Miasta Torunia rozpoczyna kolejną ekoinicjatywę na terenie miasta: Punkt „Odzyskownia”. Można tu dostarczyć przedmioty sprawne, czyste, które są w dobrym stanie, ale nie są już mieszkańcom potrzebne. Z pewnością znajdą one nowych właścicieli, którzy za symboliczną złotówkę nie tylko nadadzą tym rzeczom drugie życie, ale również przy okazji wesprą lokalne organizacje dobroczynne.

Jak wynika z prowadzonych aktualnie badań, korzystanie z przedmiotów, które wcześniej należały do innej osoby, jest odbierane pozytywnie. Od pewnego czasu notuje się również modę na ponowne wykorzystywanie produktów, nadawanie im drugiego życia – i tendencja ta się utrzymuje. Potwierdzają to licznie odwiedzane przez torunian tzw. pchle targi.

– Podjęliśmy decyzję, że chcemy kompleksowo podejść do tego zagadnienia, stąd optymalne wydaje się nam umiejscowienie punktu ponownego użycia przy PSZOK-u. To niejako dopełnienie systemu gospodarki odpadami, funkcjonującego na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta. - Przecież dążeniem Unii Europejskiej jest stworzenie „społeczeństwa recyklingu” poprzez unikanie wytwarzania odpadów. W tę koncepcję doskonale wpisuje się stworzenie naszego punktu Odzyskownia. Ponowne wykorzystanie produktówprzedłuża ich konsumpcję, a co za tym idzie – zapobiega powstawaniu odpadów.

Przepisy prawa nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia warunków do działania w myśl hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Oprócz stojącego najwyżej zapobiegania ich powstawaniu, nie mniej istotne staje się zorganizowanie punktu ponownego użycia. Powstanie takich miejsc powinno wpłynąć na ilość wytwarzanych przez mieszkańców odpadów, co spowoduje obniżenie kosztów ich zagospodarowania.

Jak to działa?
Wydział Gospodarki Komunalnej wraz toruńskim MPO starali się zorganizować zasadę funkcjonowania punktu możliwie prosto, tak by torunianie chętnie korzystali z Odzyskowni. Jeśli mamy w domu niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, możemy dostarczyć je do PSZOK-u, gdzie zlokalizowano taki punkt „drugiego życia”. Potencjalny nowy właściciel dokonuje symbolicznej wpłaty na wybraną organizację charytatywną, których wykaz dostępny będzie w punkcie oraz na stronie internetowej. Wraz z potwierdzeniem przelewu może „nabyć” wybrane przedmioty za punkty. Przy czym 1 punkt jest warty złotówkę. W ten sposób nie tylko przedłużamy „życie” danego produktu, ale dodatkowo wspieramy podmioty działające na rzecz lokalnej społeczności.

Co można dostarczyć do Odzyskowni?

 • małogabarytowe meble (taborety, stoliki, krzesła, fotele),
 • gry i zabawki,
 • książki,
 • sprzęt sportowy (piłki, rowery, rolki, narty),
 • tekstylia użytkowe (zasłony, firany, obrusy),
 • artykuły dekoracyjne (obrazy, wazony, figurki),
 • ceramikę i szkło,
 • akcesoria dla dzieci (wózki, nosidełka, łóżeczka, maty edukacyjne).

W założeniu do punktu takiego przyjmowane są przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste i niestwarzające zagrożenia dla użytkowników.

Celem przedsięwzięcia jest, aby lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „nie wyrzucaj – wykorzystaj” lub „tobie niepotrzebne,komuś przydatne”. To bardzo istotne, by korzystanie z punktu ponownego użycia włączało praktycznie torunian w proces przemian dotyczący zrównoważonego rozwoju. Warto dodać, że mieszkańcy już zrobili na tej drodze pierwszy krok, wymyślając w konkursie nazwę tego punktu. Wydział Gospodarki Komunalnej jest bardzo pozytywnie zaskoczony licznym zaangażowaniem użytkowników obserwujących fanpage „Odpady Toruń” na portalu Facebook w tę inicjatywę. Zgłoszono niemal 170 propozycji nazwy punktu.

Punkt Odzyskownia zaczyna funkcjonować na toruńskim PSZOK-u przy ul. Dwernickiego 15-15A od 30 września 2022 r. w godzinach funkcjonowania PSZOK-u tj. od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00; w soboty w godz. 10:00-14:00. Przedmioty oddawać będzie można w każdy dzień otwarcia punktu, zaś nabywanie przedmiotów dostępne będzie w każdą sobotę.

Ponowne użycie – to przedmiotów „drugie życie”!

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.