Ruszył Narodowy Spis Powszechny | www.torun.pl

Ruszył Narodowy Spis Powszechny

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
grafika dotycząca NSP

Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r (planowana nowelizacja ustawy przedłuży go do 30 września). Po raz pierwszy jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu.

Za organizację spisu odpowiedziany jest Główny Urząd Statystyczny. W Urzędzie Miasta Torunia powołane zostało Gminne Biuro Spisowe, które pełni rolę pomocniczą – m.in. wspiera w informowaniu mieszkańców o spisie, przeprowadzało nabór na rachmistrzów, pomaga torunianom w spisaniu się.

- Zwracam uwagę, że jako obywatele jesteśmy zobowiązani uczestniczyć w spisie. Nie mamy prawa odmowy wypełnienia ankiety spisowej – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po co jest spis?

Spis Powszechny organizowany jest raz na 10 lat. To podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak Unia Europejska i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Pytania w spisie dotyczą następujących zakresów:

 • charakterystyka demograficzna osób
 • aktywność ekonomiczna osób
 • poziom wykształcenia
 • niepełnosprawność
 • migracje wewnętrzne i zagraniczne
 • charakterystyka etniczno-kulturowa
 • gospodarstwo domowe i rodzina

Kliknij i przeczytaj więcej o pytaniach, na jakie trzeba odpowiedzieć podczas spisu

Metody spisu
1. za pomocą aplikacji dostępnej na stronie GUS-u https://spis.gov.pl/
2. poprzez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99
3. telefonicznie przy pomocy rachmistrza - do tych, którzy nie spiszą się sami, zadzwonią rachmistrzowie spisowi (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej)
4. w Punkcie Spisowym
Jeśli żadna z trzech powyższych metod spisu nie wchodzi w grę, można umówić się na wizytę w Punkcie Spisowym. W Toruniu działać będą dwa punkty, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu:

 • Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu

ul. Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307
Umówienie wizyty: tel. 539 671 358
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

 • Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia

ul. Wały gen. Sikorskiego 8
Umawianie wizyty: tel. 56 611-86-82, 668-142-949 lub mail: punktspisowy@um.torun.pl
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

- Jeżeli ktoś chciałby samodzielnie wypełnić ankietę spisową w komputerze, a nie ma do niego dostępu w domu, może to zrobić przy pomocy urzędnika w Urzędzie Miasta Torunia. Jedna prośba - jak zawsze przy kontaktach z urzędniczkami i urzędnikami wymagana jest wcześniejsza rejestracja – telefoniczna, mailowa, a nawet listowna – podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

Kliknij i przeczytaj więcej o tym, jak się spisać

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/. Tam również wypełnimy ankietę spisową. Utworzona została także podstrona w toruńskim serwisie miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie zamieszczone zostały najważniejsze informacje ogólnopolskie i lokalne.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.