Ruszył Narodowy Spis Powszechny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszył Narodowy Spis Powszechny

Miasto
Data publikacji: 01 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
grafika dotycząca NSP

Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r (planowana nowelizacja ustawy przedłuży go do 30 września). Po raz pierwszy jest on obowiązkowy i przeprowadzany jest metodą samospisu.

Za organizację spisu odpowiedziany jest Główny Urząd Statystyczny. W Urzędzie Miasta Torunia powołane zostało Gminne Biuro Spisowe, które pełni rolę pomocniczą – m.in. wspiera w informowaniu mieszkańców o spisie, przeprowadzało nabór na rachmistrzów, pomaga torunianom w spisaniu się.

- Zwracam uwagę, że jako obywatele jesteśmy zobowiązani uczestniczyć w spisie. Nie mamy prawa odmowy wypełnienia ankiety spisowej – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po co jest spis?

Spis Powszechny organizowany jest raz na 10 lat. To podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak Unia Europejska i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Pytania w spisie dotyczą następujących zakresów:

  • charakterystyka demograficzna osób
  • aktywność ekonomiczna osób
  • poziom wykształcenia
  • niepełnosprawność
  • migracje wewnętrzne i zagraniczne
  • charakterystyka etniczno-kulturowa
  • gospodarstwo domowe i rodzina

Kliknij i przeczytaj więcej o pytaniach, na jakie trzeba odpowiedzieć podczas spisu

Metody spisu
1. za pomocą aplikacji dostępnej na stronie GUS-u https://spis.gov.pl/
2. poprzez ogólnopolską infolinię 22 279 99 99
3. telefonicznie przy pomocy rachmistrza - do tych, którzy nie spiszą się sami, zadzwonią rachmistrzowie spisowi (osobisty spis w domu respondenta przez rachmistrza będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej)
4. w Punkcie Spisowym
Jeśli żadna z trzech powyższych metod spisu nie wchodzi w grę, można umówić się na wizytę w Punkcie Spisowym. W Toruniu działać będą dwa punkty, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu:

  • Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu

ul. Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307
Umówienie wizyty: tel. 539 671 358
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

  • Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia

ul. Wały gen. Sikorskiego 8
Umawianie wizyty: tel. 56 611-86-82, 668-142-949 lub mail: punktspisowy@um.torun.pl
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

- Jeżeli ktoś chciałby samodzielnie wypełnić ankietę spisową w komputerze, a nie ma do niego dostępu w domu, może to zrobić przy pomocy urzędnika w Urzędzie Miasta Torunia. Jedna prośba - jak zawsze przy kontaktach z urzędniczkami i urzędnikami wymagana jest wcześniejsza rejestracja – telefoniczna, mailowa, a nawet listowna – podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

Kliknij i przeczytaj więcej o tym, jak się spisać

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie https://spis.gov.pl/. Tam również wypełnimy ankietę spisową. Utworzona została także podstrona w toruńskim serwisie miejskim www.torun.pl/spis2021, gdzie zamieszczone zostały najważniejsze informacje ogólnopolskie i lokalne.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...