www.torun.pl

Ruszają prace w rejonie Placu Rapackiego

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zmiany na placu Rapackiego

8 maja 2019 roku rozpoczną się prace budowlane w rejonie Placu Rapackiego. Pierwszy etap robót potrwa do lipca i zakłada przebudowę ul. Chopina i Wałów gen. Sikorskiego.

Prace w rejonie placu Rapackiego mają zakończyć się w lipcu 2020 roku. Podzielono je na trzy etapy. Pierwszy z nich rusza już 8 maja.

>>>Strona Projektu<<<

- To skomplikowana i trudna przebudowa. Wymienione zostaną torowiska, dobudowane będą ich nowe fragmenty. Przebudowane zostaną nawierzchnie, włącznie z podbudową jezdni, chodników i dróg rowerowych. Powstanie platforma przesiadkowa. To wszystko usprawni komunikację w tym miejscumówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Trzeba nastawić się na utrudnienia w tym obszarze. Prace rozpoczynamy od przebudowy fragmentu ul. Chopina od al. 500-lecia do al. św. Jana Pawła II i ulicy Wały gen. Sikorskiego od al. św. Jana Pawła II do Placu Teatralnego. Prosimy, aby torunianie i nasi goście, jeśli nie muszą przejeżdżać przez ten obszar, omijali teren przy moście im. Józefa Piłsudskiego. Zachęcamy do korzystania z szerokiego mostu im. Gen. Elżbiety Zawackiej w trasie mostowej wschodniej.

Projekt realizuje konsorcjum firm Balzola Polska Sp z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca ma na swoim koncie m.in. budowę Muzeum Guggenheima w Bilbao, hotele, szpitale i inwestycje drogowe i tramwajowe. Pierwszy etap prac w rejonie placu Rapackiego rozpocznie się 8 maja, tuż po porannym szczycie komunikacyjnym.

- O godz. 9:00 zamkniemy ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Najpierw sfrezowana zostanie nawierzchnia bitumiczna. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony 9 maja o godz. 4:30. Przystąpimy wtedy do demontażu linii trakcyjnej i rozbiórki torowiska tramwajowegowylicza Wojciech Kulpiński, kierownik budowy.

Roboty drogowe wymuszają zmianę organizacji ruchu na tym obszarze.

- Zamknięta zostanie ulica Wały gen. Sikorskiego na odcinku od Artylerii Polskiej do Placu Teatralnego. Ten odcinek będzie dostępny tylko dla komunikacji miejskiej, taksówek i służb ratunkowych. Będą one mogły poruszać się jedynie jednym pasem. Pozostałe pojazdy będą kierowane objazdem do Placu Niepodległości. Wjazd na starówkę będzie możliwy od ulicy Uniwersyteckiej i od al. Solidarności. Zmiany dotkną także ulicę Chopina – wyjazd będzie możliwy jedynie jednym pasem w kierunku mostu Piłsudskiegowyjaśnia Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Etapi I wały gen. Sikorskiego

Obajazdy na Wałach gen. Sikorskiego

etap i ul. chopina

Objazdy na ul. Chopina

Aby uświadomić kierowcom zakres zmian na obrzeżach miasta i w okolicach modernizowanych odcinków pojawią się tablice informacyjne. Od 6 maja wprowadzana organizacja ruchu będzie jeszcze weryfikowana. Sporo zmian czeka także komunikację autobusową i tramwajową.

- 8 maja zmieniona zostanie organizacja ruchu kołowego oraz trasy przejazdu autobusów kursujących przez al. Solidarności w kierunku mostu. Autobusy będą zatrzymywać się na przystanku tymczasowym zlokalizowanym obok Cinema City przy Czerwonej Drodze. 9 maja wyłączony zostanie ruch tramwajowy. Zawieszone zostanie kursowanie linii nr 3 i 4. Częściej będą jeździć tramwaje linii nr 1 i 2 – co osiem minut. Linia nr 5 pojedzie objazdem przez Czerwoną Drogę, Kraszewskiego i Bema, jej powrotną trasę wyznaczono ulicami: Reja, Bydgoską, Sinkiewicza. Tak samo kursować będzie linia nocna 3N, która skrócona zostanie do pętli Wschodnia. W obu kierunkach będzie ona przebiegała przez al. Solidarności. Linie nocne 01 i 03 będą miały tymczasowy przystanek obok CKK Jordanki, zawrócą na placu Teatralnym i wrócą na swoje trasytłumaczy Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia.

etap i tramwaje

etapi i autobusy

W sierpniu 2019 roku powinien rozpocząć się drugi etap.

- Prace przeniosą się na al. Św. Jana Pawła II. Przez kilka miesięcy ruch samochody w tym rejonie będzie odbywać się jezdnią wschodnią, a potem zostanie przełożony na jezdnię zachodnią. Ostatnich etapem robót, który rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa siedem miesięcy będzie przebudowa placu Niepodległościzapewnia Zbigniew Wyszogrodzki prezes MZK sp. Z o.o.

Całkowita wartość projektu to ponad 72,4 mln złotych z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 36,8 mln zł.

>>>Strona Projektu<<<

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.