Ruszają prace w rejonie Placu Rapackiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ruszają prace w rejonie Placu Rapackiego

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zmiany na placu Rapackiego

8 maja 2019 roku rozpoczną się prace budowlane w rejonie Placu Rapackiego. Pierwszy etap robót potrwa do lipca i zakłada przebudowę ul. Chopina i Wałów gen. Sikorskiego.

Prace w rejonie placu Rapackiego mają zakończyć się w lipcu 2020 roku. Podzielono je na trzy etapy. Pierwszy z nich rusza już 8 maja.

>>>Strona Projektu<<<

- To skomplikowana i trudna przebudowa. Wymienione zostaną torowiska, dobudowane będą ich nowe fragmenty. Przebudowane zostaną nawierzchnie, włącznie z podbudową jezdni, chodników i dróg rowerowych. Powstanie platforma przesiadkowa. To wszystko usprawni komunikację w tym miejscumówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Trzeba nastawić się na utrudnienia w tym obszarze. Prace rozpoczynamy od przebudowy fragmentu ul. Chopina od al. 500-lecia do al. św. Jana Pawła II i ulicy Wały gen. Sikorskiego od al. św. Jana Pawła II do Placu Teatralnego. Prosimy, aby torunianie i nasi goście, jeśli nie muszą przejeżdżać przez ten obszar, omijali teren przy moście im. Józefa Piłsudskiego. Zachęcamy do korzystania z szerokiego mostu im. Gen. Elżbiety Zawackiej w trasie mostowej wschodniej.

Projekt realizuje konsorcjum firm Balzola Polska Sp z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca ma na swoim koncie m.in. budowę Muzeum Guggenheima w Bilbao, hotele, szpitale i inwestycje drogowe i tramwajowe. Pierwszy etap prac w rejonie placu Rapackiego rozpocznie się 8 maja, tuż po porannym szczycie komunikacyjnym.

- O godz. 9:00 zamkniemy ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Najpierw sfrezowana zostanie nawierzchnia bitumiczna. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony 9 maja o godz. 4:30. Przystąpimy wtedy do demontażu linii trakcyjnej i rozbiórki torowiska tramwajowegowylicza Wojciech Kulpiński, kierownik budowy.

Roboty drogowe wymuszają zmianę organizacji ruchu na tym obszarze.

- Zamknięta zostanie ulica Wały gen. Sikorskiego na odcinku od Artylerii Polskiej do Placu Teatralnego. Ten odcinek będzie dostępny tylko dla komunikacji miejskiej, taksówek i służb ratunkowych. Będą one mogły poruszać się jedynie jednym pasem. Pozostałe pojazdy będą kierowane objazdem do Placu Niepodległości. Wjazd na starówkę będzie możliwy od ulicy Uniwersyteckiej i od al. Solidarności. Zmiany dotkną także ulicę Chopina – wyjazd będzie możliwy jedynie jednym pasem w kierunku mostu Piłsudskiegowyjaśnia Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Etapi I wały gen. Sikorskiego

Obajazdy na Wałach gen. Sikorskiego

etap i ul. chopina

Objazdy na ul. Chopina

Aby uświadomić kierowcom zakres zmian na obrzeżach miasta i w okolicach modernizowanych odcinków pojawią się tablice informacyjne. Od 6 maja wprowadzana organizacja ruchu będzie jeszcze weryfikowana. Sporo zmian czeka także komunikację autobusową i tramwajową.

- 8 maja zmieniona zostanie organizacja ruchu kołowego oraz trasy przejazdu autobusów kursujących przez al. Solidarności w kierunku mostu. Autobusy będą zatrzymywać się na przystanku tymczasowym zlokalizowanym obok Cinema City przy Czerwonej Drodze. 9 maja wyłączony zostanie ruch tramwajowy. Zawieszone zostanie kursowanie linii nr 3 i 4. Częściej będą jeździć tramwaje linii nr 1 i 2 – co osiem minut. Linia nr 5 pojedzie objazdem przez Czerwoną Drogę, Kraszewskiego i Bema, jej powrotną trasę wyznaczono ulicami: Reja, Bydgoską, Sinkiewicza. Tak samo kursować będzie linia nocna 3N, która skrócona zostanie do pętli Wschodnia. W obu kierunkach będzie ona przebiegała przez al. Solidarności. Linie nocne 01 i 03 będą miały tymczasowy przystanek obok CKK Jordanki, zawrócą na placu Teatralnym i wrócą na swoje trasytłumaczy Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia.

etap i tramwaje

etapi i autobusy

W sierpniu 2019 roku powinien rozpocząć się drugi etap.

- Prace przeniosą się na al. Św. Jana Pawła II. Przez kilka miesięcy ruch samochody w tym rejonie będzie odbywać się jezdnią wschodnią, a potem zostanie przełożony na jezdnię zachodnią. Ostatnich etapem robót, który rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa siedem miesięcy będzie przebudowa placu Niepodległościzapewnia Zbigniew Wyszogrodzki prezes MZK sp. Z o.o.

Całkowita wartość projektu to ponad 72,4 mln złotych z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 36,8 mln zł.

>>>Strona Projektu<<<

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.