www.torun.pl

Ruszają prace w rejonie Placu Rapackiego

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 25 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Zmiany na placu Rapackiego

8 maja 2019 roku rozpoczną się prace budowlane w rejonie Placu Rapackiego. Pierwszy etap robót potrwa do lipca i zakłada przebudowę ul. Chopina i Wałów gen. Sikorskiego.

Prace w rejonie placu Rapackiego mają zakończyć się w lipcu 2020 roku. Podzielono je na trzy etapy. Pierwszy z nich rusza już 8 maja.

>>>Strona Projektu<<<

- To skomplikowana i trudna przebudowa. Wymienione zostaną torowiska, dobudowane będą ich nowe fragmenty. Przebudowane zostaną nawierzchnie, włącznie z podbudową jezdni, chodników i dróg rowerowych. Powstanie platforma przesiadkowa. To wszystko usprawni komunikację w tym miejscumówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Trzeba nastawić się na utrudnienia w tym obszarze. Prace rozpoczynamy od przebudowy fragmentu ul. Chopina od al. 500-lecia do al. św. Jana Pawła II i ulicy Wały gen. Sikorskiego od al. św. Jana Pawła II do Placu Teatralnego. Prosimy, aby torunianie i nasi goście, jeśli nie muszą przejeżdżać przez ten obszar, omijali teren przy moście im. Józefa Piłsudskiego. Zachęcamy do korzystania z szerokiego mostu im. Gen. Elżbiety Zawackiej w trasie mostowej wschodniej.

Projekt realizuje konsorcjum firm Balzola Polska Sp z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca ma na swoim koncie m.in. budowę Muzeum Guggenheima w Bilbao, hotele, szpitale i inwestycje drogowe i tramwajowe. Pierwszy etap prac w rejonie placu Rapackiego rozpocznie się 8 maja, tuż po porannym szczycie komunikacyjnym.

- O godz. 9:00 zamkniemy ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Najpierw sfrezowana zostanie nawierzchnia bitumiczna. Ruch tramwajowy zostanie wyłączony 9 maja o godz. 4:30. Przystąpimy wtedy do demontażu linii trakcyjnej i rozbiórki torowiska tramwajowegowylicza Wojciech Kulpiński, kierownik budowy.

Roboty drogowe wymuszają zmianę organizacji ruchu na tym obszarze.

- Zamknięta zostanie ulica Wały gen. Sikorskiego na odcinku od Artylerii Polskiej do Placu Teatralnego. Ten odcinek będzie dostępny tylko dla komunikacji miejskiej, taksówek i służb ratunkowych. Będą one mogły poruszać się jedynie jednym pasem. Pozostałe pojazdy będą kierowane objazdem do Placu Niepodległości. Wjazd na starówkę będzie możliwy od ulicy Uniwersyteckiej i od al. Solidarności. Zmiany dotkną także ulicę Chopina – wyjazd będzie możliwy jedynie jednym pasem w kierunku mostu Piłsudskiegowyjaśnia Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Etapi I wały gen. Sikorskiego

Obajazdy na Wałach gen. Sikorskiego

etap i ul. chopina

Objazdy na ul. Chopina

Aby uświadomić kierowcom zakres zmian na obrzeżach miasta i w okolicach modernizowanych odcinków pojawią się tablice informacyjne. Od 6 maja wprowadzana organizacja ruchu będzie jeszcze weryfikowana. Sporo zmian czeka także komunikację autobusową i tramwajową.

- 8 maja zmieniona zostanie organizacja ruchu kołowego oraz trasy przejazdu autobusów kursujących przez al. Solidarności w kierunku mostu. Autobusy będą zatrzymywać się na przystanku tymczasowym zlokalizowanym obok Cinema City przy Czerwonej Drodze. 9 maja wyłączony zostanie ruch tramwajowy. Zawieszone zostanie kursowanie linii nr 3 i 4. Częściej będą jeździć tramwaje linii nr 1 i 2 – co osiem minut. Linia nr 5 pojedzie objazdem przez Czerwoną Drogę, Kraszewskiego i Bema, jej powrotną trasę wyznaczono ulicami: Reja, Bydgoską, Sinkiewicza. Tak samo kursować będzie linia nocna 3N, która skrócona zostanie do pętli Wschodnia. W obu kierunkach będzie ona przebiegała przez al. Solidarności. Linie nocne 01 i 03 będą miały tymczasowy przystanek obok CKK Jordanki, zawrócą na placu Teatralnym i wrócą na swoje trasytłumaczy Krzysztof Przybyszewski, kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia.

etap i tramwaje

etapi i autobusy

W sierpniu 2019 roku powinien rozpocząć się drugi etap.

- Prace przeniosą się na al. Św. Jana Pawła II. Przez kilka miesięcy ruch samochody w tym rejonie będzie odbywać się jezdnią wschodnią, a potem zostanie przełożony na jezdnię zachodnią. Ostatnich etapem robót, który rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa siedem miesięcy będzie przebudowa placu Niepodległościzapewnia Zbigniew Wyszogrodzki prezes MZK sp. Z o.o.

Całkowita wartość projektu to ponad 72,4 mln złotych z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 36,8 mln zł.

>>>Strona Projektu<<<

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.