www.torun.pl

Rusza rozbudowa sortowni

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Umowa na rozbudowę sortowni została podpisana

18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną sortownią odpadów komunalnych. Wartość umowy to 9 mln 498 tys. zł netto.

Planowana rozbudowa sortowni obejmuje m.in.: modernizację kabin sortowniczych, montaż separatora optycznego tworzyw sztucznych, separatora optycznego papieru, separatora balistycznego, separatora odpadów nieżelaznych, montaż systemu podajników łączących poszczególne elementy linii oraz rozbudowę systemu sterowania. Tak zmodernizowana linia w oparciu o zaproponowane urządzenia będzie w stanie zarówno zwiększyć ilość przetwarzanych odpadów, jak i znacznie poprawić skuteczność sortowania (odzysku surowców wtórnych). Separatory optyczne pozwalają odzyskać nawet do 90% surowców zawartych w odpadach.

Nowoczesna, automatyczna i funkcjonalna linia technologiczna do rozsortowywania odpadów komunalnych znacząco zwiększy odzysk surowców wtórnych oraz zredukuje ilość odpadów deponowanych na składowisku. Linia wyposażona będzie w separatory optyczne wydzielające tworzywa sztuczne, papier i tekturę oraz separator balistyczny rozdzielający folię od butelek PET i opakowań wielomateriałowych, czyli np. kartoników po napojach. Separatory będą uzupełnieniem dla funkcjonującej obecnie ręcznej segregacji odpadów komunalnych.

Dostawa i zabudowa separatorów sortujących na linii sortowniczej w ZUOK w Toruniu wraz z modernizacją sita bębnowego jest głównym zadaniem realizowanego przez MPO Sp. z o.o. w Toruniu projektu Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Projekt Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu obejmuje ponadto następujące zadania, które będą realizowane na przełomie lat 2019 / 2020:

 • dostawę i montaż zespołu wag - proces przyjęcia odpadów do ZUOK rozpoczyna się od ważenia i rejestracji odpadów w systemie komputerowym. W chwili obecnej czynności te wykonywane są na wagach zlokalizowanych na terenie B przy ul. Kociewskiej 37. Nowe wagi zamontowane zostaną w pasach drogowych przy wjeździe na teren A Zakładu. Przewiduje się instalację dwóch wag samochodowych.
 • dostawę i montaż myjni do kół i podwozi - obecnie składowisko wyposażone jest w brodzik dezynfekcyjny zlokalizowany w pasie drogowym na drodze wyjazdowej z Zakładu. Nowa instalacja usytuowana zostanie w granicach ogrodzenia ZUOK i umożliwi mycie kół i podwozi pojazdów opuszczających zarówno składowisko, jak i pozostałe obiekty zakładu, w szczególności obiekty kompostowni odpadów organicznych i odpadów zielonych oraz instalacji stabilizacji.
 • dostawę oprogramowania optymalizującego zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w Toruniu - program usprawni zarządzanie ZUOK, ponieważ ułatwi rejestrację przyjęć, wydań i sprzedaży wszystkich frakcji odpadów.
 • dostawę ładowarki teleskopowej z osprzętem,
 • budowę i wyposażenie budynku obsługi wag.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Biznes, Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Miasto uruchomiło specjalną stronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Dworce Miasto i Wschodni zostaną zmodernizowane, a pomiędzy nimi powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii - podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji projektu BiT City II.
 • 20 sierpnia 2019 r. do Torunia przyjechali koloniści z Ukrainy. W Muzeum Piernika spotkał się z nimi zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.
 • Roboty wodociągowe i ziemne oraz przygotowania do Bella Skyway Festival 2019 – tak w skrócie można podsumować to, co dzieje się na budowie przy ul. Chopina i na Wałach gen. Sikorskiego.
 • 7 września 2019 r. na terenach rekreacyjnych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się „Wielkie Śniadanie nad Wisłą”. Na część atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy.
 • Nowym Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym została Ewa Nowak-Wąsicka. Funkcję tę będzie pełnić do 18 sierpnia 2024 roku.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruński Klub Piłkarski Elana SA i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają lokalnych przedsiębiorców – pasjonatów piłki nożnej na spotkanie biznesowe. 4 września 2019 roku w Hotelu Filmar spotkają się przedstawiciele sportu i biznesu.