www.torun.pl

Rusza rozbudowa sortowni

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Umowa na rozbudowę sortowni została podpisana

18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych.

Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną sortownią odpadów komunalnych. Wartość umowy to 9 mln 498 tys. zł netto.

Planowana rozbudowa sortowni obejmuje m.in.: modernizację kabin sortowniczych, montaż separatora optycznego tworzyw sztucznych, separatora optycznego papieru, separatora balistycznego, separatora odpadów nieżelaznych, montaż systemu podajników łączących poszczególne elementy linii oraz rozbudowę systemu sterowania. Tak zmodernizowana linia w oparciu o zaproponowane urządzenia będzie w stanie zarówno zwiększyć ilość przetwarzanych odpadów, jak i znacznie poprawić skuteczność sortowania (odzysku surowców wtórnych). Separatory optyczne pozwalają odzyskać nawet do 90% surowców zawartych w odpadach.

Nowoczesna, automatyczna i funkcjonalna linia technologiczna do rozsortowywania odpadów komunalnych znacząco zwiększy odzysk surowców wtórnych oraz zredukuje ilość odpadów deponowanych na składowisku. Linia wyposażona będzie w separatory optyczne wydzielające tworzywa sztuczne, papier i tekturę oraz separator balistyczny rozdzielający folię od butelek PET i opakowań wielomateriałowych, czyli np. kartoników po napojach. Separatory będą uzupełnieniem dla funkcjonującej obecnie ręcznej segregacji odpadów komunalnych.

Dostawa i zabudowa separatorów sortujących na linii sortowniczej w ZUOK w Toruniu wraz z modernizacją sita bębnowego jest głównym zadaniem realizowanego przez MPO Sp. z o.o. w Toruniu projektu Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

Projekt Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu obejmuje ponadto następujące zadania, które będą realizowane na przełomie lat 2019 / 2020:

 • dostawę i montaż zespołu wag - proces przyjęcia odpadów do ZUOK rozpoczyna się od ważenia i rejestracji odpadów w systemie komputerowym. W chwili obecnej czynności te wykonywane są na wagach zlokalizowanych na terenie B przy ul. Kociewskiej 37. Nowe wagi zamontowane zostaną w pasach drogowych przy wjeździe na teren A Zakładu. Przewiduje się instalację dwóch wag samochodowych.
 • dostawę i montaż myjni do kół i podwozi - obecnie składowisko wyposażone jest w brodzik dezynfekcyjny zlokalizowany w pasie drogowym na drodze wyjazdowej z Zakładu. Nowa instalacja usytuowana zostanie w granicach ogrodzenia ZUOK i umożliwi mycie kół i podwozi pojazdów opuszczających zarówno składowisko, jak i pozostałe obiekty zakładu, w szczególności obiekty kompostowni odpadów organicznych i odpadów zielonych oraz instalacji stabilizacji.
 • dostawę oprogramowania optymalizującego zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w Toruniu - program usprawni zarządzanie ZUOK, ponieważ ułatwi rejestrację przyjęć, wydań i sprzedaży wszystkich frakcji odpadów.
 • dostawę ładowarki teleskopowej z osprzętem,
 • budowę i wyposażenie budynku obsługi wag.

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.