www.torun.pl

Rusza rozbudowa mostu drogowego

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 kwietnia 2020
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Od wtorku 28 kwietnia 2020 r. ruszyły prace na moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. Zostały one podzielone na etapy. W pierwszym z nich kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu! Piesi zaś będą mogli poruszać się jednym chodnikiem.

Rusza rozbudowa mostu drogowego im. J. Piłsudskiego w Toruniu. We wtorek (28 kwietnia) w godzinach przedpołudniowych dla ruchu został zamknięty jeden pas ruchu (wschodni, czyli ten w kierunku Starówki). Do dyspozycji kierowców pozostały dwa pasy ruchu: skrajny, zachodni pas oraz środkowy, do tej pory pełniący rolę suwaka. Zostały z niego usunięte słupki drogowe. Taki układ pozwoli na utrzymanie ruchu przez most w obu kierunkach. Co ważne, kierowcy wjeżdżający na most od ul. Kujawskiej stracili pierwszeństwo. Muszą teraz ustąpić pojazdom jadącym od strony Poznania i ul. Nieszawskiej. Dla pieszych i rowerzystów udostępniony jest chodnik po stronie zachodniej.

- Zamknięcie wschodniego pasa, pozwoli nam na zwiększenie szerokości jezdni, którą wykorzystamy w kolejnych etapach prac. W tym celu będziemy demontować krawężnik i część kapy chodnikowej oraz barierę energochłonną - mówi Paweł Polański, dyrektor ds. mostowych warszawskiej firmy  „Intop”. Te prace zajmą wykonawcy kilka tygodni.

Po poszerzeniu jezdni, rozpocznie się drugi etap prac. Na czas jego realizacji zostanie zamknięty skrajny pas ruchu (ten od strony zachodniej).

- W tym czasie będziemy prowadzić roboty mostowe związane z przebudową chodnika, zajmiemy się robotami antykorozyjnymi nad chodnikiem. W tym etapie realizowane będą także roboty związane z reprofilacją płyty jezdni i ułożeniem nowej nawierzchni drogowej- wylicza Polański z warszawskiej firmy  „Intop”.

Na jezdni nadal będą czynne dwa pasy ruchu, a piesi będą mogli poruszać się jednym chodnikiem. Wykonawca zakłada, że w tym okresie część prac będzie realizował w nocy. Będą to prace nie generujące hałasu.

- Wówczas (w nocy) na części mostu dodatkowo będziemy zamykać środkowy pas ruchu. Wtedy ruch pojazdów będzie odbywał się wahadłowo, przy sterowaniu ręcznym lub sygnalizacji. Lokalizacja miejsca zamknięcia będzie się przesuwała w zależności od prac z jednego końca mostu na drugi - dodaje Polański.

W tym czasie piesi będą mogli poruszać się jednym chodnikiem (tym po stronie wschodniej od Starówki). Podczas nocnego zamknięcia środkowego pasa ruchu wykonawca będzie prowadził roboty antykorozyjne górnej części konstrukcji mostu, transportowane będą również materiały i maszyny.

O dokładnym terminie rozpoczęcia drugiego etapu prac poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Warto wiedzieć:

 • 24 marca została podpisana umowa z wykonawcą rozbudowy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego. Konsorcjum firm: INTOP Warszawa Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i EURO-DARMAL Sp. z o.o.  z Kamiennej Góry (Partner Konsorcjum) będzie realizowało kontrakt o wartości 122.806,890 zł. przez najbliższe 20 miesięcy.
 • Zarządzanie i nadzór nad inwestycją pełni gdańska firma: OPTEMCONSULT Sp. z o. o.
 • Od  2 kwietnia 2020 r. na skrzyżowaniu ulicy Wschodniej z ul. Rydygiera została wprowadzona zmiana organizacji ruchu drogowego. Od tego dnia na skrzyżowaniu obowiązuje ruch okrężny.

Zmiana, zgodnie z zapowiedzią, została wprowadzona w związku z przygotowaniami do rozbudowy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego. Rondo zostało wprowadzone po to, aby poprawić płynność na skrzyżowaniu Wschodnia-Rydygiera. Upłynni to ruch, gdy po rozpoczęciu prac na starym moście, wielu kierowców wybierze most gen. Elżbiety Zawackiej, jako alternatywny przejazd. 


Chcesz wiedzieć więcej?

  

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.