www.torun.pl

Rusza Festiwal Nauki i Sztuki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.

W dniu 24 kwietnia 2019 roku Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczął się po raz dziewiętnasty. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Gmina Miasta Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki są oblicza komunikacji. – Temat ten wykracza daleko poza komunikację językową. Chcieliśmy, by festiwal miał charakter interdyscyplinarny. Komunikację rozumiemy więc szeroko i wielowymiarowo jako łączność między dowolnymi elementami – nie tylko między ludźmi, ale również pomiędzy innymi bytami, obiektami czy miejscami – wyjaśnił prof. Włodzimierz Wysota, prorektor UMK, przewodniczący Rady Programowej XIX Festiwalu Nauki i Sztuki.

Celem imprezy od samego jej początku jest popularyzacja nauki oraz sztuki. Udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Uczestnicy od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się ok. 130 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów.

– Jestem pewien, że podczas żadnej z wcześniejszych osiemnastu edycji festiwalu nie było wydarzenia, które by kogokolwiek nudziło. Tak samo będzie też podczas obecnej dziewiętnastej jego edycji. Jest to bowiem festiwal, który przyciąga swoją barwnością i wielorakością. Pięć dni trwania festiwalu i 130 wydarzeń to 130 powodów do tego, by wyjść z domu i skorzystać z przygotowanych propozycji – powiedział z przekonaniem prezydent miasta Michał Zaleski.

Podczas inauguracji wydarzenia odbył się koncert muzyki filmowej pt. „Języki muzyki filmowej” w aranżacjach Bartosza Staszkiewicza z wokalnym udziałem Julii Marcell, laureatki nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. W jej wykonaniu goście usłyszeli na nowo zaaranżowane piosenki z takich filmów, jak „Zimna wojna”, „Niekończąca się historia”, „Wielka Majówka” czy cieszącego się ogromną popularnością serialu „Dark”.

Link do strony Festiwalu Nauki i Sztuki: http://www.festiwal.torun.pl

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...