www.torun.pl

Rusza Festiwal Nauki i Sztuki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.

W dniu 24 kwietnia 2019 roku Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczął się po raz dziewiętnasty. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Gmina Miasta Toruń oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki są oblicza komunikacji. – Temat ten wykracza daleko poza komunikację językową. Chcieliśmy, by festiwal miał charakter interdyscyplinarny. Komunikację rozumiemy więc szeroko i wielowymiarowo jako łączność między dowolnymi elementami – nie tylko między ludźmi, ale również pomiędzy innymi bytami, obiektami czy miejscami – wyjaśnił prof. Włodzimierz Wysota, prorektor UMK, przewodniczący Rady Programowej XIX Festiwalu Nauki i Sztuki.

Celem imprezy od samego jej początku jest popularyzacja nauki oraz sztuki. Udział w imprezie biorą nie tylko pracownicy toruńskich uczelni, ale także lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy prezentują stosowane w swojej pracy osiągnięcia naukowe lub działania związane ze sztuką. Uczestnicy od kuchni poznać mogą miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów, a także przedstawicieli różnych firm oraz instytucji. W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się ok. 130 imprez - spotkań, prezentacji, wykładów, dyskusji, wycieczek, wystaw, warsztatów i konkursów.

– Jestem pewien, że podczas żadnej z wcześniejszych osiemnastu edycji festiwalu nie było wydarzenia, które by kogokolwiek nudziło. Tak samo będzie też podczas obecnej dziewiętnastej jego edycji. Jest to bowiem festiwal, który przyciąga swoją barwnością i wielorakością. Pięć dni trwania festiwalu i 130 wydarzeń to 130 powodów do tego, by wyjść z domu i skorzystać z przygotowanych propozycji – powiedział z przekonaniem prezydent miasta Michał Zaleski.

Podczas inauguracji wydarzenia odbył się koncert muzyki filmowej pt. „Języki muzyki filmowej” w aranżacjach Bartosza Staszkiewicza z wokalnym udziałem Julii Marcell, laureatki nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. W jej wykonaniu goście usłyszeli na nowo zaaranżowane piosenki z takich filmów, jak „Zimna wojna”, „Niekończąca się historia”, „Wielka Majówka” czy cieszącego się ogromną popularnością serialu „Dark”.

Link do strony Festiwalu Nauki i Sztuki: http://www.festiwal.torun.pl

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend toruńskie ulice rozjaśnią się mocą kilkuset światełek podczas Bella Skyway Festival. To jednak nie koniec atrakcji! Czekają na nas również spotkania z historią – piknik w Forcie I, spacer tematyczny pośród kamienic gotyckich, potyczki rycerskie rodzin czy cykl „Wieczory z przeszłością na Zamku Krzyżackim”.
 • Miasto
  26 uzdolnionych uczniów i uczennic uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych lub podstawowych zostało wyróżnionych Nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nagrody wręczył i pogratulował wychowankom prezydent Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  W roku szkolnym 2019/2020 naukę w szkołach toruńskich rozpocznie łącznie 29 290 uczniów oraz przedszkolaków. Szkoły i predszkola są gotowe na rozpoczęcie nowego roku, które nastąpi 2 września.
 • Miasto
  Prezydenci miast województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się na konwencie w związku z planowanym ograniczeniem dochodów samorządów.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Trwa drugi etap przebudowy ulicy Płaskiej. Inwestycja obejmuje odcinek 980 metrów i potrwa do maja 2020 roku. Jej realizacja jest finansowana ze środków gminy.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Trwa procedura wyłaniania realizatora programu szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt z rocznika 2006. Realizacja programu jest planowana od października 2019 r. do czerwca 2020 r.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.