Rusza Centrum Rozwoju i Terapii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rusza Centrum Rozwoju i Terapii

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii

W zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica i Bydgoskiej powstało Centrum Rozwoju i Terapii, w którym będzie można skorzystać bezpłatnie z różnego typu spotkań, warsztatów, porad.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

- Na zakończenie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka otwieramy miejsce ważne i potrzebne w naszym mieście – Centrum Rozwoju i Terapii. Dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej będzie ono świadczyć swoje usługi bezpłatnie przez najbliższych siedem lat zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas otwarcia placówki, które odbyło się 20 listopada 2023 r.

W wydarzeniu wziął udział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który wraz z prezydentem Michałem Zaleskim odsłonił na budynku Centrum, tablicę upamiętniającą toruńskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. - Odsłonięcie tablicy stanowi przypieczętowanie ostatnich dni, kiedy Toruń był centrum Praw Dziecka w Polsce. Cieszę się, że mieliśmy okazję do spotkania w szkołach z tysiącami dzieci i młodzieży, z ich wychowawcami, nauczycielami i pedagogami, a także do bardzo ważnych rozmówmówił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Uśmiech to najważniejsze prawo dziecka – przypomniał Mikołaj Pawlak.

Siedziba Centrum Rozwoju i Terapii znajduje się w zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica 19 i Bydgoskiej 60. W ramach projektu przeznaczono ponad 200 tys. złotych na remont kamienicy i zakup wyposażenia do gabinetów i sal warsztatowych. W kamienicy wymieniono stolarkę drzwiową, podłogi, sanitariaty, odmalowano ściany, a także zakupiono biurka, stoły, fotele, krzesła i elementy dekoracyjne tworzące przyjazną przestrzeń. Wewnątrz zaprojektowano poczekalnię z ladą recepcyjną, pokoje do indywidualnej terapii oraz sale warsztatowe.

W Centrum swoje usługi świadczyć będą wysokiej klasy specjaliści, znani na toruńskim rynku. Oferta będzie kształtowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Będzie można tam uzyskać wsparcie w postaci:

 • indywidualnych sesji psychologicznych,
 • indywidualnych sesji psychiatrycznych,
 • psychoterapii osób dorosłych (terapia indywidualna, terapia par, terapia rodzinna),
 • terapii dzieci i młodzieży,
 • mediacji rodzinnych,
 • coachingu rodzicielskiego,
 • warsztatów rozwojowych dla dzieci i dorosłych,
 • specjalistycznych szkoleń.

Centrum będzie współpracować z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, o czym opowiedziała prof. Marta Białecka. - Jestem przekonana, ze będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadzieimówiła prof. Marta Białecka.

Centrum Rozwoju i Terapii będzie czynne zarówno w godzinach dopołudniowych, jak i popołudniowych. Warsztaty i zajęcia grupowe zaplanowano również w weekendy. Szczegółowy terminarz zostanie udostępniony na stronie www.tcus.torun.pl oraz na fb.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.