Rusza Centrum Rozwoju i Terapii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rusza Centrum Rozwoju i Terapii

Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii

W zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica i Bydgoskiej powstało Centrum Rozwoju i Terapii, w którym będzie można skorzystać bezpłatnie z różnego typu spotkań, warsztatów, porad.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

- Na zakończenie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka otwieramy miejsce ważne i potrzebne w naszym mieście – Centrum Rozwoju i Terapii. Dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej będzie ono świadczyć swoje usługi bezpłatnie przez najbliższych siedem lat zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas otwarcia placówki, które odbyło się 20 listopada 2023 r.

W wydarzeniu wziął udział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, który wraz z prezydentem Michałem Zaleskim odsłonił na budynku Centrum, tablicę upamiętniającą toruńskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. - Odsłonięcie tablicy stanowi przypieczętowanie ostatnich dni, kiedy Toruń był centrum Praw Dziecka w Polsce. Cieszę się, że mieliśmy okazję do spotkania w szkołach z tysiącami dzieci i młodzieży, z ich wychowawcami, nauczycielami i pedagogami, a także do bardzo ważnych rozmówmówił Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. - Uśmiech to najważniejsze prawo dziecka – przypomniał Mikołaj Pawlak.

Siedziba Centrum Rozwoju i Terapii znajduje się w zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Klonowica 19 i Bydgoskiej 60. W ramach projektu przeznaczono ponad 200 tys. złotych na remont kamienicy i zakup wyposażenia do gabinetów i sal warsztatowych. W kamienicy wymieniono stolarkę drzwiową, podłogi, sanitariaty, odmalowano ściany, a także zakupiono biurka, stoły, fotele, krzesła i elementy dekoracyjne tworzące przyjazną przestrzeń. Wewnątrz zaprojektowano poczekalnię z ladą recepcyjną, pokoje do indywidualnej terapii oraz sale warsztatowe.

W Centrum swoje usługi świadczyć będą wysokiej klasy specjaliści, znani na toruńskim rynku. Oferta będzie kształtowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Będzie można tam uzyskać wsparcie w postaci:

 • indywidualnych sesji psychologicznych,
 • indywidualnych sesji psychiatrycznych,
 • psychoterapii osób dorosłych (terapia indywidualna, terapia par, terapia rodzinna),
 • terapii dzieci i młodzieży,
 • mediacji rodzinnych,
 • coachingu rodzicielskiego,
 • warsztatów rozwojowych dla dzieci i dorosłych,
 • specjalistycznych szkoleń.

Centrum będzie współpracować z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, o czym opowiedziała prof. Marta Białecka. - Jestem przekonana, ze będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadzieimówiła prof. Marta Białecka.

Centrum Rozwoju i Terapii będzie czynne zarówno w godzinach dopołudniowych, jak i popołudniowych. Warsztaty i zajęcia grupowe zaplanowano również w weekendy. Szczegółowy terminarz zostanie udostępniony na stronie www.tcus.torun.pl oraz na fb.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.