Rusza budowa Toruń Space Labs | www.torun.pl

Rusza budowa Toruń Space Labs

Biznes, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Do  lipca 2023 r. przy ul. Łokietka w Toruniu powstanie kompleks Toruń Space Labs – ośrodek innowacyjnych badań technologicznych. 12 stycznia 2022 r. przedstawiciele miejskiej spółki Urbitor podpisali umowę z głównym wykonawcą inwestycji - firmą Wegner Sp. z o.o. Sp. k.

Kompleks Toruń Space Labs będzie miejscem twórczej wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii , m.in. kosmicznych, dotyczących robotyzacji obserwacji astronomicznych i budowy komponentów technologii satelitarnych. W liczącej niespełna 2000 m kw. przestrzeni ośrodka znajdą się pomieszczenia badawcze, wyposażone w zaplecze technologiczne, całoroczny namiot sferyczny oraz multimedialne sale demonstracyjne. Infrastruktura ta umożliwi prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynekstreścił ideę TSL prezydent Torunia Michał Zaleski.Toruń Space Labs to projekt realizowany z myślą o przyszłości Torunia. Liczymy na to, że przyciągnie do naszego miasta kolejne firmy z branży nowoczesnych technologii z całego województwa.  

Uroczysta inauguracja przedsięwzięcia odbyła się 12 stycznia 2021 r. w siedzibie Toruńskiego Inkubatora Technologicznego przy ul. Władysława Łokietka 5. W obecności prezydenta Torunia umowę sygnował prezes spółki Urbitor Wojciech Świtalski, a z ramienia wykonawcy Michał Kościucha - dyrektor kontraktu z firmy Wegner Sp. z o.o. Sp. k. W spotkaniu uczestniczyli również Wojciech Klabun - koordynator projektu Toruń Space Labs ze spółki Urbitor, Monika Mazur-Świerczyńska - prezes Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz Paweł Żywiecki - prezes Fundacji Przedsiębiorczy Toruń.

- Dzisiejsze wydarzenie wieńczy kilkuletni okres przygotowywania tego projektu, pozyskiwania koniecznych zgód i środków zewnętrznych na jego realizacjęmówił Wojciech Klabun, koordynator projektu TSL z ramienia spółki miejskiej Urbitor.Projekt ten ma doprowadzić do powstania w Toruniu  nowoczesnej infrastruktury biznesowej, która nie tylko zwiększy szanse toruńskich przedsiębiorców, ale również, z uwagi na formę, będzie jedną z nowych wizytówek miasta.

Idea utworzenia Toruń Space Lab jako miejsca rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości pojawiła się w 2018 r. Miasto i jego partnerzy szukali najlepszej formuły finansowej i organizacyjnej dla tego przedsięwzięcia. Ostatecznie projekt będzie realizowany przez  trzy podmioty: Toruńskie Laboratorium Biznesu (spółkę utworzoną przez Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych – Lidera Projektu), spółkę miejską Urbitor (Partnera Projektu) oraz przyszłego operatora infrastruktury TSL - Fundację Przedsiębiorczy Toruń. Na czele tego ostatniego stoi Paweł Żywiecki, od lat związany z rozwojem branży nowoczesnych technologii w Toruniu.

- Projekt Toruń Space Labs ma być kolejnym elementem ekosystemu, który od ośmiu lat staramy się rozwijać w ramach Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Przede wszystkim odpowiada na potrzeby działających w Toruniu firm technologicznych, m.in. z branży kosmicznej, które już dzisiaj liczą się na rynku polskim i światowym, realizując duże projekty, m.in. we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Ten obiekt da im nowe, ogromne możliwości rozwojowepodkreślił Paweł Żywiecki, prezes Fundacji Przedsiębiorczy Toruń. 

Czas na realizację inwestycji jest bardzo krótki, kompleks Toruń Space Labs ma być bowiem gotowy do 31 lipca 2023 r. Ale, jak zapewniają partnerzy, jest realny. Przedsięwzięcie obejmuje projektowanie i budowę trzykondygnacyjnego budynku głównego z  przylegającym do niego parterowym modułem prototypowni, całorocznym namiotem sferycznym (SPACE ARENA) oraz zakupem specjalistycznego wyposażenia dla placówki. W living labach i fab labach będzie możliwe m.in. przygotowanie robotów eksploracyjnych, badania wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D, telemedycyny.

Na projekt miasto pozyskało fundusze unijne  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Szacowana łączna wartość inwestycji to ponad 22 mln zł, z czego dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 15,3 mln zł.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.