www.torun.pl

Ruch na drogach

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 13 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Wraz z nadchodzącą wiosną prace drogowe na ulicach Torunia nabierają intensywności. Spowoduje to zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Nie będą one jednak zbyt uciążliwe.

- Tegoroczna zima była łaskawa dla robót drogowych, cały czas trwały prace, ale teraz podkręcamy tempo. Ruszają zamknięte na zimę wytwórnie mas bitumicznych, więc będzie można asfaltować. Nie obejdzie się przy tym bez zmian organizacyjnych, ale nie będą one uciążliwe. Nie będzie takich sytuacji, by nakładały się na siebie objazdy itp.zapewnia dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek.

Główne zadania to przebudowa torowiska tramwajowego od al. Solidarności do pl. 18 Stycznia  (projekt Bit City), przebudowa dróg na osiedli JAR, budowa Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od Trasy Mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej oraz przebudowa ul. Gagarina, Krzemienieckiej i Wileńskiej

W związku z prowadzonymi inwestycjami zamknięte zostaną niektóre ulice:

 • 13 - 16 marca 2015 r. - zamknięcie ul. Warszawskiej
 • 16 - 17 marca 2015 r. - zamknięcie skrzyżowania ul. Warszawska - Bulwar Filadelfijski
 • 18 - 22 marca 2015 r. - zamknięcie pl. św. Katarzyny
 • 13 marca - 18 maja 2015 r. - zamknięcie ul. Polnej na odc. od ul. Ugory do Traktorowej
 • zamknięcie ul. Chrobrego na odc. od ul. Towarowej do posesji nr 93 - 9 marca - 29 maja, utrudnienie 29  maja - 30 czerwca
 • ruch wahadłowy na ul. M. Skłodowskiej-Curie pod estakadą  - 6 marca - 15 marca 2015 r. w godz. 18.00-6.00
 • zamknięcie ulicy Gagarina od ul. Szosa Okrężna do ul. Reja - do  31 maja 2015 r.
 • ul. Przelot – do końca września utrudnienie na odcinku od ul. Szosa Lubicka do ul. Ciekawej

Ponadto na Budowie Trasy Staromostowej na odcinku od Trasy Średnicowej do skrzyżowania z ul. Bema do 30 września do 30 września prace będą prowadzone poza istniejącą jezdnią, a więc nie będzie utrudnień. Tak samo na ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Andersa do ul. Lipnowskiej i na Konstytucji 3-go Maja na odc. od Ślaskiego do pl. Honorowych Dawców Krwi.

Bez zmian spowodowanych prowadzeniem drogowych inwestycji nie obejdzie się także w komunikacji miejskiej.

 • Od soboty 7 marca od godz. 4:30 do poniedziałku 16 marca do godz. 4:30 w związku z budową estakady Trasy Średnicowej Północnej nad ulicą M. Skłodowskiej-Curie wstrzymany jest ruch tramwajów na odcinku od ul. Wschodniej do pętli „Elana”. Tramwaje linii nr 2, 4 i nocnej 3N dojeżdżają tylko do pętli „Wschodnia”. Na trasie Dworzec Wschodni - Elana uruchomiono autobusy linii nr 50
 • W nocy z 16/17 oraz 17/18 marca 2015 r.  nie będą kursować tramwaje linii nocnej nr 1N i 3N. W nocy z 18/19 marca 2015 r. nie będzie kursować tramwaj linii nocnej nr 1N. Zastępczo kursować będą autobusy ZA TRAMWAJ. Autobusy zatrzymywać się będą na przystankach autobusowych w pobliżu przystanków tramwajowych.  W kierunku Motoareny autobus za tramwaj linii nr 3N pojedzie ul. Mickiewicza i zatrzymywać się będzie za al. Jana Pawła II (w zatoce) i za ul. Konopnickiej. W kierunku Olimpijskiej autobus za tramwaj linii nr 1N na pl. św. Katarzyny zatrzymywać się będzie na północnej pierzei (przystanek linii 02 przy X LO).

W autobusach za tramwaj linii nocnych 1N i 3N obowiązują opłaty za przejazd jak na liniach tramwajowych, tj. normalny - 2,80zł oraz ulgowy – 1,40zł.

 • Od 3 lutego 2015 r. w związku z dalszą przebudową ul. Gagarina na odcinku od ul. Reja do
  ul. Szosa Okrężna wprowadzony został objazd ul. Reja, Broniewskiego dla autobusów linii nr: 0,15,17,18,26,28,32,34,40 oraz nocnej 02
 • Od 4.03.2015r. w związku z budową skrzyżowania ul. Chrobrego z Trasą Średnicową Północną, autobusy linii nr 33 kursują w obu kierunkach objazdem ulicami: Dworcową, Batorego i Towarową. Na trasie objazdu autobusy zatrzymują się na przystankach linii nr 42. 
 • W II połowie maja 2015 r. przez 5 dni remontowany będzie przejazd tramwajowy na skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej i Matejki. Tramwaje linii nr 3 kursować będą na trasie skróconej do węzła przesiadkowego w al. Solidarności. Tramwaje linii nr 5 kursować Al. Solidarności – Czerwoną Drogą – Kraszewskiego i Bema. Za tramwaj linii nocnej nr 3N kursować będzie autobus. Na trasie: pl. Teatralny – Mickiewicza – Sienkiewicza – Raja – Bydgoska –   pl. Rapackiego – pl. Teatralny  uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza (linia nr 53).

Zmiany wprowadzone też zostaną w rejonie przebudowanej ul. Konstytucji 3 Maja (czerwiec-lipiec).

 • Przebudowa łuku torowego na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 Maja i Ślaskiego
 • Remont torowiska tramwajowego w ul. Ślaskiego         
 • Linia tramwajowa nr  5 zostanie zawieszona.
 • Tramwaje linii nr 1 kursować będą z Uniwersytetu do pętli Wschodnia
 • Za tramwaj na trasie Olimpijska – Konstytucji 3 Maja – Szosa Lubicka – Traugutta – Warszawska – Szumana  - al. Solidarności – Odrodzenia kursować będą autobusy linii nr 51

Ponadto od 1 stycznia 2015 r. zmienione zostały trasy linii autobusowych nr 21, 30, 35 i 37 w obrębie starówki. Autobusy do tej pory kończyły bieg na ul. Uniwersyteckiej, a po zmianie przystanek końcowy i początkowy mają przy placu św. Katarzyny, a trasa przejazdu (w obu kierunkach) przebiega przez węzeł przesiadkowy w alei Solidarności.

W związku z budową węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Miasto od czerwca do sierpnia będzie trwać przebudowa torowiska tramwajowego w ul. Szumana i przy pl.18 Stycznia, a także montaż sieci trakcyjnej. Prace skoordynowane będą z robotami drogowo-torowymi w ul. Konstytucji 3-go Maja.

Prezentacja nt. zmian w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.