www.torun.pl

Toruń

Spotkania prezydenta z mieszkańcami

Prezydent Michał Zaleski zaprasza na spotkania

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaprasza wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta na coroczne spotkania, edycja 2018. Z mieszkańcami 13 okręgów prezydent spotka się między 20 lutego a 21 marca 2018 r.

Prezydent spotyka się z mieszkańcami Torunia na zebraniach osiedlowych już szesnasty rok z rzędu. Jest to doskonała okazja do rozmowy o potrzebach i pomysłach torunian, związanych z funkcjonowaniem miasta. Obok prezydenta, w spotkaniach uczestniczą także dyrektorzy i przedstawiciele wydziałów urzędu miasta oraz spółek komunalnych. Jednym z punktów jest przekazanie informacji o zatwierdzonych przez radnych ustaleniach finansowych, od których będzie zależał poziom bieżącego utrzymania miasta oraz inwestycji, w tym także realizowanych na poszczególnych osiedlach.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, spotkania będą się składać z kilku części:

 • warsztaty tematyczne przy stolikach i dyżury w sprawach indywidualnych - zawsze od godz. 17.00
 • wspólne spotkanie - zawsze od godziny 18.00, podczas którego przewidziano prezentacje informacyjne oraz dyskusję

Podczas warsztatów tematycznych, które odbywają się w ramach spotkań od 2016 r., torunianie mogą w niewielkich grupach omawiać ważne dla nich sprawy osiedlowe i miejskie. Rozmowy przy stolikach są prowadzone przez prezydenta i jego zastępców, obecni są także szefowie działów urzędu miasta zajmujących się daną tematyką. W tym roku przy stolikach będziemy rozmawiać o drogach - w tym o bezpieczeństwie, konsultować kwestie związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, rozmawiać o zieleni i środowisku, edukacji i czasie wolnym. Na kilku osiedlach pojawi się także temat rewitalizacji, a na starówce plan zagospodarowania tego obszaru. Pełen zestaw tematów warsztatów stolikowych można znaleźć w sekcji "Materiały do pobrania".

- Zapraszam torunian na coroczny cykl spotkań z mieszkańcami, ostatni w tej kadencji, otwierający interesujący rok, więc na pewno pojawi się podczas tych spotkań dużo pomysłów, na które liczę. My również będziemy przygotowani do przekazania informacji o budżecie, inwestycjach i zamierzeniach na ten rok - zachęca do udziału w spotkaniach prezydent Michał Zaleski. - Nowością w tym roku będą 2 spotkania online, które odbędą się już po zakończeniu wszystkich spotkań bezpośrednich. Będzie to okazja do przedstawienia wstępnych wniosków, ale również odpowiedzi na pytania tych mieszkańców, którzy korzystają z elektronicznych form komunikacji bądź nie mogli wziąć udziału w spotkaniach na poszczególnych osiedlach - dodaje prezydent Zaleski.


PLAN SPOTKAŃ 2018

 

Lp. Data Osiedle Miejsce
1 20.02.2018
wtorek
Stawki Szkoła Podstawowa nr 14
ul. Hallera 79
2 21.02.2018
środa
Podgórz Szkoła Podstawowa nr 15
ul. Paderewskiego 5/11
3 26.02.2018
poniedziałek
Rudak Dom Muz
ul Okólna 169
4 27.02.2018
wtorek
Kaszczorek Gospodarstwo Państwa Ciuruś
ul. Wieżowa 1/5
5 28.02.2018
środa
Czerniewice Szkoła Podstawowa nr 34
ul. Włocławska 227/229
6 5.03.2018
poniedziałek
Staromiejskie Dwór Artusa
ul. Rynek Staromiejski 6
7 6.03.2018
wtorek
Rubinkowo Szkoła Podstawowa nr 16
ul. Dziewulskiego 2
8 8.03.2018
czwartek
Bielawy-Grębocin Szkoła Podstawowa nr 35
ul. Krynicka 8
9 12.03.2018
poniedziałek
Wrzosy Zespół Szkół Muzycznych
ul. Szosa Chełmińska 224/226
10 14.03.2018
środa
Skarpa Szkoła Podstawowa nr 18
ul. Wyszyńskiego 1/5
11 15.03.2018
czwartek
Jakubskie-Mokre Szkoła Podstawowa nr 2
ul. Targowa 15/17
12 20.03.2018
wtorek
Chełmińskie Szkoła Podstawowa nr 3
ul. Legionów 210
13 21.03.2018
środa
Bydgoskie Szkoła Podstawowa nr 13
ul. Z. Krasińskiego 45/47

 

 Początek warsztatów - zawsze o godzinie 17.00
Wspólne spotkanie - prezentacje i dyskusja - od godz. 18.00


Materiały do pobrania:


Warto wiedzieć o spotkaniach

Spotkania to okazja do zapoznania się z informacjami na temat budżetu miasta na 2018 r., zrealizowanych inwestycji, budżtu partycypacyjnego i tego, co będzie realizowane na danym osiedlu. W ramach prezentacji przedstawiane są informacje dotyczące budżetu miasta na rok bieżący. Będzie też mowa o ważnych dla całego Torunia inwestycjach drogowych oraz innych kluczowych inwestycjach, a także o tym, co będzie się w tej kwestii działo na poszczególnych osiedlach. W  dyskusji mieszkańcy mają okazję do zgłaszania swoich uwag, postulatów i pytań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem osiedla oraz całego Torunia.

Spotkania jak zawsze mają charakter otwarty. Są okazją nie tylko do poznania najważniejszych zamierzeń samorządu miejskiego w tym roku, ale także do dyskusji i zgłaszania wniosków. Spotkania warsztatowe przy stolikach oraz dyżury pracowników biur, wydziałów i jednostek organizacyjnych gminy w sprawach indywidualnych rozpoczynają się o godzinie 17.00. Na 18.00 przewidziano część prezentacyjną, a po niej dyskusję. Jak zawsze uczestnicy dostaną zestaw materiałów informacyjnych, w tym broszurkę budżetową, zawierającą także informator urzędowy, czy krótki przewodnik po toruńskim budżecie partycypacyjnym.

Podczas spotkań zawsze działa także kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi maja zapewnioną profesjonalna opiekę. Zajmują się nimi funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą zajęcia edukacyjne związane z bezpiecznym zachowaniem na ulicach, w szkole, w kontaktach z dorosłymi. Tak jak w latach ubiegłych, uczestnicy spotkań będą mogli wypełnić krótką, anonimową ankietę na temat organizacji i tematyki miejskich dyskusji. Wyniki ankiet podlegają corocznej analizie, z której wyciągane są wnioski pozwalające na dostosowywanie tej formy komunikacji z mieszkańcami do ich oczekiwań.

Spotkaniom tradycyjnie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci toruńskich szkół. Tym razem odbywa się pod hasłem "Toruń opowiada o niepodległości" - tematyka prac jest więc związana z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległosci. Podczas spotkań Prezydent Torunia wręcza nagrody autorom najlepszych prac.


Organizatorzy:
Organizatorem spotkań jest Prezydent Miasta Torunia
Przygotowania koordynuje Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, e-mail: wksii@um.torun.pl


Czytaj też:

Najczęściej czytane aktualności

 • Tysiące Mikołajów na ulicach Torunia
  Miasto, Sport
  Tysiące osób stanęły na starcie XVI Półmaratonu Świętych Mikołajów, rozegranego w Toruniu w niedzielę 9 grudnia 2018 r.
 • Miasto
  Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.
 • Miasto
  W dniu 10 grudnia 2018 roku od godz. 8:00 do ok. 18:00 nastąpi przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody w części miasta.
 • Medyczna środa w Młynie Wiedzy
  Kultura, Miasto
  W środę, 12 grudnia 2018 roku w Młynie Wiedzy odbędzie się ostatni w tym roku wykład w ramach cyklu "Medyczne Środy". Będzie om poświęcony muzykoterapii jako narzędziu poprawiania samopoczucia u seniorów. Dr Michalina Radzińska z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy opowie o muzykoterapii i jej regulacyjnym wpływanie na samopoczucie. - Nasz...
 • Kultura
  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczął nabór wniosków na dofinansowanie w 2019r. projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” .
 • Miasto
  10 grudnia 2018 r. prezydent Michał Zaleski spotkał się przedświątecznie z członkami Rady Seniorów Miasta Torunia.
 • Wiele atrakcji czeka na torunian w weekend 8-9 grudnia 2018 roku na Rynku Nowomiejskim – dotarł tam Świąteczny Konwój Radia Zet.
 • Olgierdowi Gałdyńskiemu, artyście fotografikowi, poświęcona będzie tablica pamiątkowa, która w dniu 11 grudnia 2018 roku zostanie odsłonięta na kamienicy przy ul. Szerokiej 9.
 • W tegorocznym Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów Fabryki Cukierniczej Kopernik wzięli udział biegacze z Czadcy, partnerskiego miasta Torunia.
 • Najmłodsi biegacze wystartowali na Rynku Staromiejskim w Biegu Mikołajka. To część weekendowego Festiwalu Świętych Mikołajów.
 • Do 14 grudnia 2018 roku studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą mogli dołączyć do bazy dawców szpiku kostnego DKMS. Kilkudniowa akcja została zorganizowana w Bibliotece Głównej i na dziewięciu wydziałach.
 • Uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii miały miejsce na toruńskim poligonie w dniu 7 grudnia 2018 roku.
 • 96 najlepszych studentów toruńskich uczelni otrzymało stypendia w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Spotkanie ze zdolną młodzieżą zorganizowano 30 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury. O przyznanie stypendium na rok akademicki 2018/2019 ubiegało się 171 studentów toruńskich szkół wyższych, wśród których 7...
 • Dokładnie pięć lat temu, 9 grudnia 2013 r. około godziny 14:00 pierwsze samochody przejechały po nowym moście drogowym w Toruniu. Teraz trudno wyobrazić sobie mapę komunikacyjną miasta bez drugiej przeprawy mostowej!