www.torun.pl

Rozpoczną się prace na tzw. Jarze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym na tzw. osiedlu Jar ruszą w roku 2019, jednak będą nieco droższe niż zakładano.

W dniu 7 lutego 2019 roku radni przyjęli autopoprawkę do uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej, zakładającą zwiększenie środków na zadanie związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym tzw. osiedla Jar.

Wczoraj, tj. 6 lutego 2019 roku nastąpiło otwarcie oferty złożonych w ramach przetargu na to wykonanie tego zadania. Wpłynęło 6 ofert w zakresie cenowym od 8,5 mln zł do prawie 14 mln zł. Są to kwoty wyższe od środków przeznaczonych na ten cel przez miasto, które zakładało, że inwestycja ta kosztować będzie 8,1 mln zł. Część, bo 2,73 mln zł, ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Doszliśmy do wniosku, że 6 ofert to jest już dobry przegląd rynku. Jeśli wpływają jedna lub dwie oferty, które przekraczają wartość zaplanowanych środków, to zawsze mamy wątpliwość, czy daje nam to pełne spektrum oceny sytuacji rynkowej. W tym przypadku najtańsza oferta mieści się w kosztorysie, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć limit środków na tę inwestycję o 500 tys. zł – wyjaśniła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Jak wyjawiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, najtańszą ofertę złożyła firma Bud-Tech, która aktualnie prowadzi prace w tej części tzw. osiedla Jar. – Dzięki temu nie będzie już wówczas kosztów organizacji placu budowy – tłumaczyła pani skarbnik. Prace związane z tą inwestycją rozpoczną się w tym roku i potrwają 14 miesięcy.

Przed przystąpieniem do właściwych prac wykonawca będzie musiał przygotować i oczyścić teren. Pojawią się także saperzy, którzy sprawdzą go pod kątem niewypałów i niewybuchów.

W ramach tej inwestycji na tzw. osiedlu Jar pojawi się wiele ciekawych miejsc i atrakcji, jak np. promenada z kostki brukowej, która będzie biec przez cały teren wypoczynkowy i rekreacyjny oraz ma prowadzić do poszczególnych części parku, amfiteatr, drewniane pomosty przy Stawie kapitana, place zabaw, górka saneczkowa, stoły do ping-ponga i piłkarzyków, stoły plenerowe z ławkami, boisko. Powstanie układ ciągów pieszych i ścieżka rowerowa, chodniki i jezdnia, a także parking na ok. 150 samochodów. Znajdą się także wybiegi dla psów, nasadzenia drzew, bylin i traw, urządzenia do street-workoutu, siłownia zewnętrzna z urządzeniami do ćwiczeń i ścieżka zdrowia o nawierzchni bezpiecznej ze zrębek drewnianych, ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, stojaki na rowery, domki dla ptaków i nietoperzy, ściezki przyrodnicze.

Fot. Michał Kunicki


Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • 11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.