www.torun.pl

Rozpoczną się prace na tzw. Jarze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym na tzw. osiedlu Jar ruszą w roku 2019, jednak będą nieco droższe niż zakładano.

W dniu 7 lutego 2019 roku radni przyjęli autopoprawkę do uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej, zakładającą zwiększenie środków na zadanie związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym tzw. osiedla Jar.

Wczoraj, tj. 6 lutego 2019 roku nastąpiło otwarcie oferty złożonych w ramach przetargu na to wykonanie tego zadania. Wpłynęło 6 ofert w zakresie cenowym od 8,5 mln zł do prawie 14 mln zł. Są to kwoty wyższe od środków przeznaczonych na ten cel przez miasto, które zakładało, że inwestycja ta kosztować będzie 8,1 mln zł. Część, bo 2,73 mln zł, ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Doszliśmy do wniosku, że 6 ofert to jest już dobry przegląd rynku. Jeśli wpływają jedna lub dwie oferty, które przekraczają wartość zaplanowanych środków, to zawsze mamy wątpliwość, czy daje nam to pełne spektrum oceny sytuacji rynkowej. W tym przypadku najtańsza oferta mieści się w kosztorysie, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć limit środków na tę inwestycję o 500 tys. zł – wyjaśniła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Jak wyjawiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, najtańszą ofertę złożyła firma Bud-Tech, która aktualnie prowadzi prace w tej części tzw. osiedla Jar. – Dzięki temu nie będzie już wówczas kosztów organizacji placu budowy – tłumaczyła pani skarbnik. Prace związane z tą inwestycją rozpoczną się w tym roku i potrwają 14 miesięcy.

Przed przystąpieniem do właściwych prac wykonawca będzie musiał przygotować i oczyścić teren. Pojawią się także saperzy, którzy sprawdzą go pod kątem niewypałów i niewybuchów.

W ramach tej inwestycji na tzw. osiedlu Jar pojawi się wiele ciekawych miejsc i atrakcji, jak np. promenada z kostki brukowej, która będzie biec przez cały teren wypoczynkowy i rekreacyjny oraz ma prowadzić do poszczególnych części parku, amfiteatr, drewniane pomosty przy Stawie kapitana, place zabaw, górka saneczkowa, stoły do ping-ponga i piłkarzyków, stoły plenerowe z ławkami, boisko. Powstanie układ ciągów pieszych i ścieżka rowerowa, chodniki i jezdnia, a także parking na ok. 150 samochodów. Znajdą się także wybiegi dla psów, nasadzenia drzew, bylin i traw, urządzenia do street-workoutu, siłownia zewnętrzna z urządzeniami do ćwiczeń i ścieżka zdrowia o nawierzchni bezpiecznej ze zrębek drewnianych, ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, stojaki na rowery, domki dla ptaków i nietoperzy, ściezki przyrodnicze.

Fot. Michał Kunicki


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.