www.torun.pl

Rozpoczęły się obchody hallerowskie

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.

O godzinie 9.00 przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego udali się na cmentarz św. Jerzego, gdzie złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku powitał w Toruniu polskie wojsko. Kwiaty zostały również złożone przy Collegium Maius UMK, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego w czasach odzyskania przez Toruń niepodległości. W ceremonii uczestniczyli m.in. toruńscy kombatanci, prezydent Michał Zaleski, sekretarz województwa Marek Smoczyk i toruńscy radni.    

O godz. 15.00 zaplanowano odsłonięcie specjalnego zegara okolicznościowego na głównym budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego. Będzie on odliczać czas, który pozostał do setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w 2020 roku. W odsłonięciu zegara weźmie udział Marek Skrzyński, wnuk generała Stanisława Skrzyńskiego.

O godz. 15.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Hallera, skąd goście honorowi wydarzenia, wojsko, delegacje instytucji i stowarzyszeń i poczty sztandarowe rozpoczną uroczysty pochód na Rynek Staromiejski historyczną trasą polskiej armii wkraczającej do miasta w 1920 r. Na rynku o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty apel nastąpi meldunek wojskowy z odegraniem hymnu, podniesieniem biało-czerwonej flagi oraz salwą z armatki Bractwa Kurkowego.

Zwieńczeniem uroczystości będzie o godz. 16.30 spotkanie w Dworze Artusa, podczas którego zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym "NIEPODLEGŁOŚĆ - WOLNOŚĆ - ROZWÓJ. Pocztówka z podróży do międzywojennego Torunia", który organizował Młodzieżowy Dom Kultury.

Z powodu żałoby po Pawle Adamowiczu zaplanowany na piątek koncert pieśni patriotycznych został odwołany.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.