www.torun.pl

Rozpoczęły się obchody hallerowskie

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.

O godzinie 9.00 przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego udali się na cmentarz św. Jerzego, gdzie złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku powitał w Toruniu polskie wojsko. Kwiaty zostały również złożone przy Collegium Maius UMK, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego w czasach odzyskania przez Toruń niepodległości. W ceremonii uczestniczyli m.in. toruńscy kombatanci, prezydent Michał Zaleski, sekretarz województwa Marek Smoczyk i toruńscy radni.    

O godz. 15.00 zaplanowano odsłonięcie specjalnego zegara okolicznościowego na głównym budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego. Będzie on odliczać czas, który pozostał do setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w 2020 roku. W odsłonięciu zegara weźmie udział Marek Skrzyński, wnuk generała Stanisława Skrzyńskiego.

O godz. 15.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Hallera, skąd goście honorowi wydarzenia, wojsko, delegacje instytucji i stowarzyszeń i poczty sztandarowe rozpoczną uroczysty pochód na Rynek Staromiejski historyczną trasą polskiej armii wkraczającej do miasta w 1920 r. Na rynku o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty apel nastąpi meldunek wojskowy z odegraniem hymnu, podniesieniem biało-czerwonej flagi oraz salwą z armatki Bractwa Kurkowego.

Zwieńczeniem uroczystości będzie o godz. 16.30 spotkanie w Dworze Artusa, podczas którego zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym "NIEPODLEGŁOŚĆ - WOLNOŚĆ - ROZWÓJ. Pocztówka z podróży do międzywojennego Torunia", który organizował Młodzieżowy Dom Kultury.

Z powodu żałoby po Pawle Adamowiczu zaplanowany na piątek koncert pieśni patriotycznych został odwołany.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • 11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.