www.torun.pl

Rozpoczęły się obchody hallerowskie

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.

O godzinie 9.00 przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego udali się na cmentarz św. Jerzego, gdzie złożyli kwiaty na grobie dra Ottona Steinborna – pierwszego, komisarycznego burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku powitał w Toruniu polskie wojsko. Kwiaty zostały również złożone przy Collegium Maius UMK, pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego, pierwszego wojewody pomorskiego w czasach odzyskania przez Toruń niepodległości. W ceremonii uczestniczyli m.in. toruńscy kombatanci, prezydent Michał Zaleski, sekretarz województwa Marek Smoczyk i toruńscy radni.    

O godz. 15.00 zaplanowano odsłonięcie specjalnego zegara okolicznościowego na głównym budynku Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego. Będzie on odliczać czas, który pozostał do setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w 2020 roku. W odsłonięciu zegara weźmie udział Marek Skrzyński, wnuk generała Stanisława Skrzyńskiego.

O godz. 15.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Hallera, skąd goście honorowi wydarzenia, wojsko, delegacje instytucji i stowarzyszeń i poczty sztandarowe rozpoczną uroczysty pochód na Rynek Staromiejski historyczną trasą polskiej armii wkraczającej do miasta w 1920 r. Na rynku o godz. 16.00 odbędzie się uroczysty apel nastąpi meldunek wojskowy z odegraniem hymnu, podniesieniem biało-czerwonej flagi oraz salwą z armatki Bractwa Kurkowego.

Zwieńczeniem uroczystości będzie o godz. 16.30 spotkanie w Dworze Artusa, podczas którego zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym "NIEPODLEGŁOŚĆ - WOLNOŚĆ - ROZWÓJ. Pocztówka z podróży do międzywojennego Torunia", który organizował Młodzieżowy Dom Kultury.

Z powodu żałoby po Pawle Adamowiczu zaplanowany na piątek koncert pieśni patriotycznych został odwołany.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Miasto, MZK
  Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.