www.torun.pl

Różne oblicza niepodległości

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Wernisaż wystawy w Dworze Artusa

6 listopada w Galerii Artus oficjalne otwarto wystawę „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”. Prace 58 artystów przedstawiają otaczający nas świat i ludzi. Inspiracją dla twórców miała być niepodległość. Poza Dworem Artusa ekspozycja prezentowana jest w Galerii Omega i w Domu Muz.

Wystawa „100 obrazów na stulecie niepodległej Polski” zorganizowana została przez toruński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz dwie miejskie instytucje kultury: Dwór Artusa i Dom Muz. Prezentowane prace podzielono na trzy kategorie: człowiek, pejzaż i martwa natura. Obrazy 58 artystów z całej Polski, które tworzą wspólną ekspozycję to malarstwo i rysunek będące wyobrażeniem twórców o niepodległości. W swoich pracach niektórzy pokazali ją bardzo dosłownie, innym kojarzy się ona z wolnością, nostalgią czy tęsknotą.

Oficjalny wernisaż odbył się w galerii w Dworze Artusa, jednak tam pokazano jedynie część prac – pozostałe można oglądać w Galerii Omega im. Marka Hoffmana przy ul. Przedzamcze 12 (siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Toruniu) oraz w Domu Muz przy ul. Podmurnej 1/3.

Prezentowane na wystawie dzieła są bardzo różnorodne, to pokazuje że niepodległość porusza artystów na wiele sposóbów.

- Wystawa związana jest ze stuleciem niepodległej Rzeczpospolitej. Każdy ma swoją cząstkę w tym stuleciu. Nie można zapomnieć, że sztuka towarzyszyła dziejom naszej ojczyzny od zawsze, była wtedy kiedy byliśmy zniewoleni i kiedy przyszedł okrutny czas drugiej wojny światowej. Była z nami także wtedy, kiedy myśl o demokracji dopiero się rodziła i kiedy rozpoczęliśmy urządzanie życia w wolnym, niezależnym kraju. Zebranie w jednej wystawie dzieł, które pokazują stulecie niepodległości jest czymś wyjątkowym i bardzo ważnym - mówił podczas oficjalnego wernisażu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Organizatorzy wystawy wydali także katalog, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich prezentowanych dzieł i krótkie biogramy artystów. Pierwszy egzemplarz tego okolicznościowego wydawnictwa Piotr Hoffmann przekazał prezydentowi Zaleskiemu.

Wystawę oglądać można w Dworze Artusa do 20 listopada 2018 roku w godzinach od 11:00 do 18:00 oraz w trakcie wieczornych imprez. Natomiast do 30 listopada wystawa będzie można oglądać w Domu Muz w godzinach otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-18:00 oraz w Galerii Omega od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i lokalne społeczności (grupy inicjatywne mieszkańców) mogą się starać o pieniądze na działania budujące sąsiedzkie więzi i społeczeństwo obywatelskie.