www.torun.pl

Różne oblicza niepodległości

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Wernisaż wystawy w Dworze Artusa

6 listopada w Galerii Artus oficjalne otwarto wystawę „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”. Prace 58 artystów przedstawiają otaczający nas świat i ludzi. Inspiracją dla twórców miała być niepodległość. Poza Dworem Artusa ekspozycja prezentowana jest w Galerii Omega i w Domu Muz.

Wystawa „100 obrazów na stulecie niepodległej Polski” zorganizowana została przez toruński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz dwie miejskie instytucje kultury: Dwór Artusa i Dom Muz. Prezentowane prace podzielono na trzy kategorie: człowiek, pejzaż i martwa natura. Obrazy 58 artystów z całej Polski, które tworzą wspólną ekspozycję to malarstwo i rysunek będące wyobrażeniem twórców o niepodległości. W swoich pracach niektórzy pokazali ją bardzo dosłownie, innym kojarzy się ona z wolnością, nostalgią czy tęsknotą.

Oficjalny wernisaż odbył się w galerii w Dworze Artusa, jednak tam pokazano jedynie część prac – pozostałe można oglądać w Galerii Omega im. Marka Hoffmana przy ul. Przedzamcze 12 (siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Toruniu) oraz w Domu Muz przy ul. Podmurnej 1/3.

Prezentowane na wystawie dzieła są bardzo różnorodne, to pokazuje że niepodległość porusza artystów na wiele sposóbów.

- Wystawa związana jest ze stuleciem niepodległej Rzeczpospolitej. Każdy ma swoją cząstkę w tym stuleciu. Nie można zapomnieć, że sztuka towarzyszyła dziejom naszej ojczyzny od zawsze, była wtedy kiedy byliśmy zniewoleni i kiedy przyszedł okrutny czas drugiej wojny światowej. Była z nami także wtedy, kiedy myśl o demokracji dopiero się rodziła i kiedy rozpoczęliśmy urządzanie życia w wolnym, niezależnym kraju. Zebranie w jednej wystawie dzieł, które pokazują stulecie niepodległości jest czymś wyjątkowym i bardzo ważnym - mówił podczas oficjalnego wernisażu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Organizatorzy wystawy wydali także katalog, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich prezentowanych dzieł i krótkie biogramy artystów. Pierwszy egzemplarz tego okolicznościowego wydawnictwa Piotr Hoffmann przekazał prezydentowi Zaleskiemu.

Wystawę oglądać można w Dworze Artusa do 20 listopada 2018 roku w godzinach od 11:00 do 18:00 oraz w trakcie wieczornych imprez. Natomiast do 30 listopada wystawa będzie można oglądać w Domu Muz w godzinach otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-18:00 oraz w Galerii Omega od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.