www.torun.pl

Różne oblicza niepodległości

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Wernisaż wystawy w Dworze Artusa

6 listopada w Galerii Artus oficjalne otwarto wystawę „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”. Prace 58 artystów przedstawiają otaczający nas świat i ludzi. Inspiracją dla twórców miała być niepodległość. Poza Dworem Artusa ekspozycja prezentowana jest w Galerii Omega i w Domu Muz.

Wystawa „100 obrazów na stulecie niepodległej Polski” zorganizowana została przez toruński oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz dwie miejskie instytucje kultury: Dwór Artusa i Dom Muz. Prezentowane prace podzielono na trzy kategorie: człowiek, pejzaż i martwa natura. Obrazy 58 artystów z całej Polski, które tworzą wspólną ekspozycję to malarstwo i rysunek będące wyobrażeniem twórców o niepodległości. W swoich pracach niektórzy pokazali ją bardzo dosłownie, innym kojarzy się ona z wolnością, nostalgią czy tęsknotą.

Oficjalny wernisaż odbył się w galerii w Dworze Artusa, jednak tam pokazano jedynie część prac – pozostałe można oglądać w Galerii Omega im. Marka Hoffmana przy ul. Przedzamcze 12 (siedziba Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Toruniu) oraz w Domu Muz przy ul. Podmurnej 1/3.

Prezentowane na wystawie dzieła są bardzo różnorodne, to pokazuje że niepodległość porusza artystów na wiele sposóbów.

- Wystawa związana jest ze stuleciem niepodległej Rzeczpospolitej. Każdy ma swoją cząstkę w tym stuleciu. Nie można zapomnieć, że sztuka towarzyszyła dziejom naszej ojczyzny od zawsze, była wtedy kiedy byliśmy zniewoleni i kiedy przyszedł okrutny czas drugiej wojny światowej. Była z nami także wtedy, kiedy myśl o demokracji dopiero się rodziła i kiedy rozpoczęliśmy urządzanie życia w wolnym, niezależnym kraju. Zebranie w jednej wystawie dzieł, które pokazują stulecie niepodległości jest czymś wyjątkowym i bardzo ważnym - mówił podczas oficjalnego wernisażu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Organizatorzy wystawy wydali także katalog, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich prezentowanych dzieł i krótkie biogramy artystów. Pierwszy egzemplarz tego okolicznościowego wydawnictwa Piotr Hoffmann przekazał prezydentowi Zaleskiemu.

Wystawę oglądać można w Dworze Artusa do 20 listopada 2018 roku w godzinach od 11:00 do 18:00 oraz w trakcie wieczornych imprez. Natomiast do 30 listopada wystawa będzie można oglądać w Domu Muz w godzinach otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-18:00 oraz w Galerii Omega od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00.

fot. Lech Kamiński

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.
 • Drogi, Inwestycje
  Trwa przebudowa ulicy Włocławskiej. Wykonawca sfrezował starą nawierzchnię i rozebrał konstrukcję jezdni. Zakończone zostały roboty ziemne.
 • Miasto
  Tradycyjnie już w Wielką Sobotę torunianie zgromadzili się na Rynku Staromiejskim na święceniu wielkanocnych pokarmów.
 • Od soboty 13 kwietnia 2019 roku w godz. 4:30 – 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • 11 maja 2019 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja konferencji dla nauczycieli - "Nauczyciel w centrum…uwagi". Tematem przewodnim będą gry edukacyjne w szkole.
 • 16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Ruch tramwajów i autobusów będzie ograniczony w Wielką Niedzielę i wielkanocny poniedziałek.
 • Z kilkoma basenami, zjeżdżalniami, rwącą rzeką, strefą saun i salami do ćwiczeń – taka będzie po przebudowie pływalnia przy ul. Bażyńskich w Toruniu.
 • 9 lipca 2019 roku będzie można kupić dwie duże działki inwestycyjne w obrębie Strefy Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód, w pobliżu autostrady A1. To propozycja dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem usług, produkcji, składów, czy magazynów. Oba tereny przeznaczone do sprzedaży w sąsiedztwie ulicy Przelot są niezabudowane i...
 • 17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.