Rozliczaj się w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozliczaj się w Toruniu

Rozliczaj się w Toruniu

Nie jesteś zameldowany w Toruniu, ale tu faktycznie mieszkasz, pracujesz, żyjesz? Rozlicz się w naszym mieście ze skarbówką i weź udział w konkursie „Mieszkam w Toruniu – tu płacę podatki”. Czekają atrakcyjne nagrody.

Wiele osób, z różnych względów, zameldowanych jest w innej miejscowości niż ta, w której faktycznie mieszka i pracuje. Osoby te zwykle swoje zeznania podatkowe składają w miejscu zameldowania, gdyż myślą, że tak należy robić. Tak nie jest. Rozliczyć się z urzędem skarbowym można także w miejscu zamieszkania. Danej miejscowości przynosi to korzyści, a podatnikom pozwala – w przypadku błędów w zeznaniu podatkowym – zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazd w celu złożenia wyjaśnień.

Zgodnie z ustawą o dochodach samorządu terytorialnego samorządy gmin, powiatów i województw mają swój udział we wpływach do budżetu państwa z tytułu podatku PIT.

Udział ten wynosi w r. 2014:

  • dla gmin: 37,53%
  • dla powiatów: 10,25%
  • dla województw: 1,6%.

Toruń, jako miasto na prawach powiatu, otrzymuje prawie 48% podatku PIT, który zapewnia duże możliwości realizacji zadań własnych miasta.

-  Chcemy zachęcić osoby, które nie są w Toruniu zameldowane, ale tu pracują, korzystają z infrastruktury i szeroko pojętych usług, by właśnie w naszym mieście rozliczały się ze skarbówką mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Płacąc podatek w Toruniu mamy pewność, że część naszych pieniędzy wróci do nas w postaci inwestycji w najbliższym otoczeniu. Te inwestycje powstaną nie gdzieś w Polsce, ale obok naszego domu, pracy czy szkoły, do której chodzi nasze dziecko.


- Można przyjąć szacunkowo, że gdyby w Toruniu rozliczały się także te osoby, które tu faktycznie  mieszkają, ale nie są zameldowane, po odjęciu wszelkich zwolnień i ulg, do miejskiej kasy wpłynęłoby dodatkowo ok. 4 mln zł – wylicza dyrektor Biura Obsługi Inwestora UMT Adam Zakrzewski. - Za taką kwotę można wybudować ok. 30 mieszkań komunalnych, ok. 100 placów zabaw lub ścieżek rekreacyjnych, ok. 12 boisk wielofunkcyjnych, ok. 2 km dróg, ok. tysiąc miejsc parkingowych. Można pokryć roczne koszty utrzymania ok. 470 miejsc w przedszkolach, wypłaty dodatków mieszkaniowych dla ok. 1.600 osób, bezpłatnych obiadów dla 4.500 dzieci w szkołach.

Aby rozliczyć podatek w Toruniu, nie trzeba wypełniać dodatkowych formularzy czy fatygować się do urzędu skarbowego. Wystarczy  w zeznaniu podatkowym wpisać miasto Toruń jako miejsce zamieszkania. Urząd skarbowy ma dostęp do aktualnej bazy PESEL, a zatem jeśli podatnik przeprowadził się w trakcie roku i powiadomił o tym urząd miasta lub gminy, o jego przeprowadzce wie także urząd skarbowy.

Jeśli miejscem zamieszkania podatnika jest Toruń, a adres zameldowania ma w innej miejscowości, wtedy powinien wypełnić prosty formularz ZAP-3. Formularz ZAP-3 składa się w tym urzędzie skarbowym, do którego adresowane jest zeznanie podatkowe.


Aby zachęcić mieszkańców do rozliczenia podatku PIT w Toruniu, urząd miasta zorganizował kampanię informacyjną oraz konkurs dla podatników.

Kampania „TWÓJ PODATEK - TWOJA INWESTYCJA - TWÓJ TORUŃ”  ma wskazać mieszkańcom Torunia korzyści płynące z płacenia podatku dochodowego w naszym mieście oraz uświadomić im, że  ok. 48% płaconego przez nich podatku PIT jest dochodem budżetu miasta. Za te pieniądze miasto może realizować nowe inwestycje.

Akcja wpisuje się Program Wspierania Przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020. Realizowana będzie za pośrednictwem miejskich portali internetowych, broszury informacyjnej, plakatów oraz Systemu Informacji Toruń SMS. W jej ramach miasto organizuje także. konkurs „Mieszkam w Toruniu – tu płacę podatki”.


Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

  • złóż poprawnie i terminowo (tj. w okresie od 01.01.2014 r. do 30.04.2014 r.) zeznanie podatkowe PIT za rok 2013 w jednym z urzędów skarbowych w Toruniu, zachować kopię złożonej deklaracji PIT,
  • zaproponuj hasło promocyjne dla przyszłorocznego konkursu organizowanego wśród osób  rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych PIT w jednym z urzędów skarbowych na terenie Torunia (osoba zgłaszająca hasło musi być jego autorem i muszą jej przysługiwać autorskie prawa majątkowe i osobiste do hasła),
  • podaj swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe, tj. nr telefonu lub adres e-mail lub adres do korespondencji,
  • wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz złożyć oświadczenie o nie rozliczeniu podatku za rok 2013 w jednym zeznaniu podatkowym wraz z pracownikiem Urzędu Miasta Torunia.

Materiały konkursowe:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.