www.torun.pl

Róże w Dolinie Marzeń

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2013
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu powstał drugi ogród różany. Miasto urządziło go na zieleńcu w Dolinie Marzeń.

Na 410 metrach kwadratowych skweru, na niewielkiej skarpie naprzeciwko Hotelu Copernicus, powstała kompozycja ogrodowa, którą tworzą gliniasto-żwirowa alejka i klomby o owalnych kształtach, na których zasadzono 1631 krzewów różanych i 210 krzewów bukszpanu. Między nimi ustawiono kilka drewnianych ławek i koszy na śmieci. 

Róże są wielokwiatowe i wielkokwiatowe we wszystkich kolorach: czerwone, żółte, białe, różowe, kremowe i herbaciane. Zostało wybranych 9 odmian o długim okresie kwitnienia, pięknym zapachu, odpornych na przemarzanie, choroby grzybowe i szkodniki. Do zimy dobrze się ukorzenią i już w przyszłym roku będą cieszyć oczy spacerowiczów - mówi Elżbieta Adamiak z Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta, który zlecał urządzenie ogrodu.


To już drugi ogród różany w Toruniu. Pierwszy powstał jesienią 2011 r. na placu Rapackiego, przy fontannie obok budynku UMK. Tam krzewy różane już się rozrosły i latem tworzą prawdziwą feerię barw. Koszt urządzenia drugiego ogrodu różanego wyniósł niespełna 48 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.