www.torun.pl

Rowerzystom dobrze w Toruniu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 listopada 2014
Autor: Sylwia Derengowska

Trzecie miejsce Torunia w rankingu "Rower w mieście" magazynu Rowertour!

Magazyn Rowertour przygotował ranking "Rower w mieście", w którym oceniono polskie miasta pod kątem rozwoju rowerowej infrastruktury. Porównano 41 największych polskich miast. Toruń uplasował się na trzecim miejscu rankingu za Gdańskiem i Wrocławiem.

Przygotowując ranking wzięto pod uwagę 17 kryteriów, m.in. długość dróg rowerowych wykonanych z asfaltu, liczbę bezpiecznych stojaków rowerowych czy udogodnienia dla rowerzystów w centrum. Sprawdzono, czy jest możliwość przewozu rowerów w komunikacji miejskiej, czy stosowane są rozwiązania techniczne w postaci pasów rowerowych i kontrapasów oraz czy istnieją ograniczenia do jazdy rowerem po obszarze staromiejskim i po parkach. Oceniano czy miasto prowadzi spójną politykę rozwoju sieci infrastruktury rowerowej oraz czy posiada do tego celu stosowne dokumenty strategiczne.

Toruń najwięcej punktów w rankingu otrzymał m.in. za długość infrastruktury rowerowej zbudowanej z asfaltu, liczbę stojaków rowerowych czy bezpłatną możliwość przewozu roweru w pojazdach komunikacji miejskiej.

To nie pierwszy sukces Torunia na rowerowym gruncie. W rankingu opracowanym przez magazyn Rowertour w roku 2012 Toruń zajmował 9 miejscem a w tym samym roku w ogólnopolskim konkursie PTTK został uznany za „Gminę Przyjazną Rowerzystom”. Jury konkursowe doceniło toruńską infrastrukturę rowerową, a co za tym idzie – działania miasta na rzecz popularyzacji ekologicznego stylu życia.

We wrześniu 2014 mogliśmy korzystać w Toruniu z ok. 82 kilometrów dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych z czego ok. 64 kilometry wykonano z asfaltu. W ramach "Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-15" zamontowano na terenie miasta 750 wygodnych stojaków, które umożliwiają zapięcie roweru o ramę.

Infrastruktury rowerowej w Toruniu systematycznie przybywa. W ostatnim tygodniu została oddana do użytku droga rowerowa pomiędzy ul. Bema a ul. Balonową wzdłuż hali sportowo-widowiskowej. Jeszcze do końca tego roku wybudowana zostanie droga rowerowa po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Jamontta oraz drugi etap ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Strugi Toruńskiej pomiędzy ul. Wierzbową a ul. Cedrową. Trasy dla rowerzystów powstają także w ramach budowy drugiego odcinka Trasy Średnicowej Północnej i przebudowy ulicy Rudackiej. Do końca roku zostanie zamontowanych kolejne 105 bezpiecznych stojaków rowerowych oraz stworzony zostanie parking dla jednośladów na Rynku Nowomiejskim.

Odpowiedni rozwój infrastruktury rowerowej w Toruniu ma na celu zachęcenie mieszkańców do wybierania roweru jako codziennego środka transportu oraz aktywnego spędzania czasu na dwóch kółkach. Więcej rowerzystów na ulicach Torunia to mniejsze korki oraz czystsze powietrze dla wszystkich.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.