www.torun.pl

Rowerowy rajd historyczny

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 czerwca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W niedzielę 19 lipca 2020 r. wystartuje drugi z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.

Na trasie rajdu znajdą się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Celem jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki o wolność w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod adresem: https://tiny.pl/7c8fg.

Generał Józef Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie nie zabraknie wizyty na Dworcu Miasto,  to tam w styczniu 1920 roku witani byli polscy żołnierze. Niemcy opuszczali miasto po latach zaborów. Front Pomorski, którym dowodził generał Haller, miał za zadanie odzyskać Pomorze Wschodnie. Rowerzyści sporo dowiedzą się też o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Finał rajdu z wojskową grochówką zaplanowano w Forcie IV. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii tamtej epoki, doskonały toruński przewodnik. Czas trwania rajdu to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności”:
1.    Start - godz. 10.00 przy Fontannie Cosmopolis
2.    Park Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939
3.    Cmentarz Garnizonowy - przejście do nagrobków bohaterów walki o niepodległość
4.    Dworzec Miasto, pl. 18 stycznia.
5.    Meta: Fort IV

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.