www.torun.pl

Rowerowy rajd historyczny

Miasto, Sport
Data publikacji: 29 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.  

Na trasie rajdu znajdą się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Celem jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki owolność w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Generał Józef Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się  uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie nie zabraknie także wizyty pod pomnikiem generała, uczestnicy rajdu odwiedzą też skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Rowerzyści sporo dowiedzą się też o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii tamtej epoki, doskonały toruński przewodnik.

Szczegóły dotyczące rajdu

Czas trwania każdego rajdu historycznego to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem każdego rajdu będzie krótki quiz historyczny. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie GoSport! i jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Formularz zgłoszeniowy

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności”:
godz. 10:00 - spotkanie przy przystani AZS Bulwar Filadelfijski
godz. 10:10 - most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i okolica
godz. 10:20 - Hotel Bulwar (dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej)
godz. 10:45 - Dworzec Miasto - miejsce skąd rozpoczęły przemarsz wojska gen. Hallera.
godz. 11:00 - pl. św. Katarzyny  - centrum wojskowe Torunia w okresie międzywojennym odbywały się tutaj ważne wydarzenia wojskowe i patriotyczne.
godz. 11:30 - Muzeum Artylerii ul. Jana III Sobieskiego
godz. 12:00 - miejsce pamięci: Schron B-54 ul. Winnica
godz. 12:30 - Fort I - pokaz + zwiedzanie ok. 1h

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.