Rowerowy rajd historyczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rowerowy rajd historyczny

Miasto, Sport
Data publikacji: 29 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.  

Na trasie rajdu znajdą się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Celem jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki owolność w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Generał Józef Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się  uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie nie zabraknie także wizyty pod pomnikiem generała, uczestnicy rajdu odwiedzą też skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Rowerzyści sporo dowiedzą się też o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii tamtej epoki, doskonały toruński przewodnik.

Szczegóły dotyczące rajdu

Czas trwania każdego rajdu historycznego to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem każdego rajdu będzie krótki quiz historyczny. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie GoSport! i jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Formularz zgłoszeniowy

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności”:
godz. 10:00 - spotkanie przy przystani AZS Bulwar Filadelfijski
godz. 10:10 - most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i okolica
godz. 10:20 - Hotel Bulwar (dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej)
godz. 10:45 - Dworzec Miasto - miejsce skąd rozpoczęły przemarsz wojska gen. Hallera.
godz. 11:00 - pl. św. Katarzyny  - centrum wojskowe Torunia w okresie międzywojennym odbywały się tutaj ważne wydarzenia wojskowe i patriotyczne.
godz. 11:30 - Muzeum Artylerii ul. Jana III Sobieskiego
godz. 12:00 - miejsce pamięci: Schron B-54 ul. Winnica
godz. 12:30 - Fort I - pokaz + zwiedzanie ok. 1h

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.