Rowerowy rajd historyczny | www.torun.pl

Rowerowy rajd historyczny

Miasto, Sport
Data publikacji: 29 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.  

Na trasie rajdu znajdą się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Celem jest upowszechnianie tradycji narodowej, znaczenia walki owolność w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.

Generał Józef Haller to postać wyjątkowa dla toruńskiej historii. Bohater tamtych czasów, w których klimat przeniosą się  uczestnicy wydarzenia. Patron rajdu dowodził wojskami Frontu Pomorskiego, którego oddziały wkroczyły do Torunia 18 stycznia 1920 r. Na trasie nie zabraknie także wizyty pod pomnikiem generała, uczestnicy rajdu odwiedzą też skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Rowerzyści sporo dowiedzą się też o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski - znawca historii tamtej epoki, doskonały toruński przewodnik.

Szczegóły dotyczące rajdu

Czas trwania każdego rajdu historycznego to około 3,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem każdego rajdu będzie krótki quiz historyczny. Na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie GoSport! i jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Formularz zgłoszeniowy

Planowa trasa rajdu rowerowego „Śladem toruńskich dróg do wolności”:
godz. 10:00 - spotkanie przy przystani AZS Bulwar Filadelfijski
godz. 10:10 - most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i okolica
godz. 10:20 - Hotel Bulwar (dawna Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej)
godz. 10:45 - Dworzec Miasto - miejsce skąd rozpoczęły przemarsz wojska gen. Hallera.
godz. 11:00 - pl. św. Katarzyny  - centrum wojskowe Torunia w okresie międzywojennym odbywały się tutaj ważne wydarzenia wojskowe i patriotyczne.
godz. 11:30 - Muzeum Artylerii ul. Jana III Sobieskiego
godz. 12:00 - miejsce pamięci: Schron B-54 ul. Winnica
godz. 12:30 - Fort I - pokaz + zwiedzanie ok. 1h

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.