www.torun.pl

Rowerowe spotkanie miast

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Rowerzyści z kilku europejskich miast uczestniczą w „Rowerowym spotkaniu miast partnerskich Torunia”. 22 czerwca 2018 r. spotkał się z nimi w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski.

W 25-osobowej grupie, która przebywa w Toruniu od 20 do 24 czerwca, są rowerzyści z miast partnerskich Torunia – holenderskiej Lejdy, litewskiego Kowna i słoweńskiego Novego mesta. Obecni są także cykliści z Oxfordu. Wszyscy uczestnicy to aktywni rowerzyści - urzędnicy zajmujący się polityką transportową, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby propagujące komunikację rowerową w swoich miastach. Organizatorem zjazdu w Toruniu jest Stowarzyszenie "Rowerowy Toruń".

- Bardzo dziękuję, że przybyliście Państwo do Torunia, by dzielić z mieszkańcami naszego miasta to wielkie zamiłowanie, jakim jest jeżdżenie rowerami. Jako torunianie bardzo chętnie poruszamy się rowerami, ale wiemy, ze jeszcze wiele możemy się nauczyć od rowerzystów z innych miast i krajówpowitał gości prezydent Torunia.

Podczas spotkania w Arenie Toruń goście mieli okazję obejrzeć prezentacje dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu. Dyrektor Rafał Wiewiórski z Miejskiego Zarządu Dróg mówił o miejskim Programie Budowy Dróg Rowerowych, obejmującym zmiany od roku 2007 do 2030, o budowie parkingów (w tym parkingów Park& Ride) oraz zadaszeń i stojaków dla rowerów. Wojciech Cetkowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zaprezentował plany urbanistyczne miasta dotyczące rozwoju sieci rowerowej. Natomiast Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu opowiedział o prowadzonych przez tę jednostkę działaniach prewencyjnych, skierowanych przede wszystkim na bezpieczeństwo ruchu rowerowego w mieście i edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.

W dyskusji goście zadawali pytania dotyczące edukacji rowerowej w szkołach oraz systemu roweru miejskiego – interesowała ich formuła, w jakiej miasto realizuje tę usługę (przetarg czy partnerstwo – publiczno-prywatne). Prezydent opowiedział im o dotychczasowych toruńskich doświadczeniach z rowerem miejskim i zapewnił, że wkrótce powróci on do komunikacyjnej oferty miasta. Spotkanie zakończyło się wymianą pamiątkowych upominków i słodkim poczęstunkiem.

Podczas pobytu w Toruniu rowerzyści zwiedzą miasto, pojadą na Zamek Bierzgłowski, a  w sobotę 23 czerwca wezmą udział w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej, która o godz.16:00 wyruszy z Rynku Nowomiejskiego na Barbarkę.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.