www.torun.pl

Rowerowe spotkanie miast

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Rowerzyści z kilku europejskich miast uczestniczą w „Rowerowym spotkaniu miast partnerskich Torunia”. 22 czerwca 2018 r. spotkał się z nimi w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski.

W 25-osobowej grupie, która przebywa w Toruniu od 20 do 24 czerwca, są rowerzyści z miast partnerskich Torunia – holenderskiej Lejdy, litewskiego Kowna i słoweńskiego Novego mesta. Obecni są także cykliści z Oxfordu. Wszyscy uczestnicy to aktywni rowerzyści - urzędnicy zajmujący się polityką transportową, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby propagujące komunikację rowerową w swoich miastach. Organizatorem zjazdu w Toruniu jest Stowarzyszenie "Rowerowy Toruń".

- Bardzo dziękuję, że przybyliście Państwo do Torunia, by dzielić z mieszkańcami naszego miasta to wielkie zamiłowanie, jakim jest jeżdżenie rowerami. Jako torunianie bardzo chętnie poruszamy się rowerami, ale wiemy, ze jeszcze wiele możemy się nauczyć od rowerzystów z innych miast i krajówpowitał gości prezydent Torunia.

Podczas spotkania w Arenie Toruń goście mieli okazję obejrzeć prezentacje dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu. Dyrektor Rafał Wiewiórski z Miejskiego Zarządu Dróg mówił o miejskim Programie Budowy Dróg Rowerowych, obejmującym zmiany od roku 2007 do 2030, o budowie parkingów (w tym parkingów Park& Ride) oraz zadaszeń i stojaków dla rowerów. Wojciech Cetkowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zaprezentował plany urbanistyczne miasta dotyczące rozwoju sieci rowerowej. Natomiast Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu opowiedział o prowadzonych przez tę jednostkę działaniach prewencyjnych, skierowanych przede wszystkim na bezpieczeństwo ruchu rowerowego w mieście i edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.

W dyskusji goście zadawali pytania dotyczące edukacji rowerowej w szkołach oraz systemu roweru miejskiego – interesowała ich formuła, w jakiej miasto realizuje tę usługę (przetarg czy partnerstwo – publiczno-prywatne). Prezydent opowiedział im o dotychczasowych toruńskich doświadczeniach z rowerem miejskim i zapewnił, że wkrótce powróci on do komunikacyjnej oferty miasta. Spotkanie zakończyło się wymianą pamiątkowych upominków i słodkim poczęstunkiem.

Podczas pobytu w Toruniu rowerzyści zwiedzą miasto, pojadą na Zamek Bierzgłowski, a  w sobotę 23 czerwca wezmą udział w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej, która o godz.16:00 wyruszy z Rynku Nowomiejskiego na Barbarkę.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury
  Eko, Miasto
  W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.
 • Biznes, Miasto
  Kolejni partnerzy przystąpili do programu lojalnościowego Moja Starówk@. Mniej za zakupy i usługi zapłacimy w 99 punktach na terenie zespołu staromiejskiego.
 • zdjęcie prac na pl. Niepodległości
  Drogi, Miasto
  Na placu Niepodległości drogowcy przygotowują się do układania pierwszej warstwy masy bitumicznej. Prace przebiegają bardzo dynamicznie.
 • Na zdjęciu Jack Holder, zawodnik Apatora Toruń
  Miasto, Sport
  Australijski zawodnik Apatora Toruń, Jack Holder otrzymał wymarzoną „dziką kartę” na 7. i 8. rundę 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM Speedway Grand Prix.
 • plakat konkursu
  Miasto
  „Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.
 • rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport
  Eko, Miasto
  Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.
 • Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.
 • Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia".
 • Od 1 września do 30 listopada 2020 r. rolnicy spisują się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi.
 • Jeszcze tylko do 24 września 2020 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach tegorocznej edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. To dwunasta edycja konkursu.
 • Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.
 • Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.
 • W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Na dwie prelekcje zaprasza w najbliższych dniach Muzeum Okręgowe. Opowieści o dawnym Toruniu posłuchamy 24 września w Domu Eskenów, zaś 26 września w Kamienicy pod Gwiazdą poznamy tradycyjne zabawki japońskie.