www.torun.pl

Rowerowe spotkanie miast

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Rowerzyści z kilku europejskich miast uczestniczą w „Rowerowym spotkaniu miast partnerskich Torunia”. 22 czerwca 2018 r. spotkał się z nimi w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski.

W 25-osobowej grupie, która przebywa w Toruniu od 20 do 24 czerwca, są rowerzyści z miast partnerskich Torunia – holenderskiej Lejdy, litewskiego Kowna i słoweńskiego Novego mesta. Obecni są także cykliści z Oxfordu. Wszyscy uczestnicy to aktywni rowerzyści - urzędnicy zajmujący się polityką transportową, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby propagujące komunikację rowerową w swoich miastach. Organizatorem zjazdu w Toruniu jest Stowarzyszenie "Rowerowy Toruń".

- Bardzo dziękuję, że przybyliście Państwo do Torunia, by dzielić z mieszkańcami naszego miasta to wielkie zamiłowanie, jakim jest jeżdżenie rowerami. Jako torunianie bardzo chętnie poruszamy się rowerami, ale wiemy, ze jeszcze wiele możemy się nauczyć od rowerzystów z innych miast i krajówpowitał gości prezydent Torunia.

Podczas spotkania w Arenie Toruń goście mieli okazję obejrzeć prezentacje dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu. Dyrektor Rafał Wiewiórski z Miejskiego Zarządu Dróg mówił o miejskim Programie Budowy Dróg Rowerowych, obejmującym zmiany od roku 2007 do 2030, o budowie parkingów (w tym parkingów Park& Ride) oraz zadaszeń i stojaków dla rowerów. Wojciech Cetkowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zaprezentował plany urbanistyczne miasta dotyczące rozwoju sieci rowerowej. Natomiast Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu opowiedział o prowadzonych przez tę jednostkę działaniach prewencyjnych, skierowanych przede wszystkim na bezpieczeństwo ruchu rowerowego w mieście i edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.

W dyskusji goście zadawali pytania dotyczące edukacji rowerowej w szkołach oraz systemu roweru miejskiego – interesowała ich formuła, w jakiej miasto realizuje tę usługę (przetarg czy partnerstwo – publiczno-prywatne). Prezydent opowiedział im o dotychczasowych toruńskich doświadczeniach z rowerem miejskim i zapewnił, że wkrótce powróci on do komunikacyjnej oferty miasta. Spotkanie zakończyło się wymianą pamiątkowych upominków i słodkim poczęstunkiem.

Podczas pobytu w Toruniu rowerzyści zwiedzą miasto, pojadą na Zamek Bierzgłowski, a  w sobotę 23 czerwca wezmą udział w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej, która o godz.16:00 wyruszy z Rynku Nowomiejskiego na Barbarkę.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.