www.torun.pl

Rowerowe spotkanie miast

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Rowerzyści z kilku europejskich miast uczestniczą w „Rowerowym spotkaniu miast partnerskich Torunia”. 22 czerwca 2018 r. spotkał się z nimi w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski.

W 25-osobowej grupie, która przebywa w Toruniu od 20 do 24 czerwca, są rowerzyści z miast partnerskich Torunia – holenderskiej Lejdy, litewskiego Kowna i słoweńskiego Novego mesta. Obecni są także cykliści z Oxfordu. Wszyscy uczestnicy to aktywni rowerzyści - urzędnicy zajmujący się polityką transportową, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby propagujące komunikację rowerową w swoich miastach. Organizatorem zjazdu w Toruniu jest Stowarzyszenie "Rowerowy Toruń".

- Bardzo dziękuję, że przybyliście Państwo do Torunia, by dzielić z mieszkańcami naszego miasta to wielkie zamiłowanie, jakim jest jeżdżenie rowerami. Jako torunianie bardzo chętnie poruszamy się rowerami, ale wiemy, ze jeszcze wiele możemy się nauczyć od rowerzystów z innych miast i krajówpowitał gości prezydent Torunia.

Podczas spotkania w Arenie Toruń goście mieli okazję obejrzeć prezentacje dotyczące rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu. Dyrektor Rafał Wiewiórski z Miejskiego Zarządu Dróg mówił o miejskim Programie Budowy Dróg Rowerowych, obejmującym zmiany od roku 2007 do 2030, o budowie parkingów (w tym parkingów Park& Ride) oraz zadaszeń i stojaków dla rowerów. Wojciech Cetkowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zaprezentował plany urbanistyczne miasta dotyczące rozwoju sieci rowerowej. Natomiast Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu opowiedział o prowadzonych przez tę jednostkę działaniach prewencyjnych, skierowanych przede wszystkim na bezpieczeństwo ruchu rowerowego w mieście i edukacji dzieci i młodzieży w tym zakresie.

W dyskusji goście zadawali pytania dotyczące edukacji rowerowej w szkołach oraz systemu roweru miejskiego – interesowała ich formuła, w jakiej miasto realizuje tę usługę (przetarg czy partnerstwo – publiczno-prywatne). Prezydent opowiedział im o dotychczasowych toruńskich doświadczeniach z rowerem miejskim i zapewnił, że wkrótce powróci on do komunikacyjnej oferty miasta. Spotkanie zakończyło się wymianą pamiątkowych upominków i słodkim poczęstunkiem.

Podczas pobytu w Toruniu rowerzyści zwiedzą miasto, pojadą na Zamek Bierzgłowski, a  w sobotę 23 czerwca wezmą udział w Wakacyjnej Rowerowej Masie Krytycznej, która o godz.16:00 wyruszy z Rynku Nowomiejskiego na Barbarkę.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.