Rowerowa wyprawa do wąwozu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rowerowa wyprawa do wąwozu

Miasto, Sport
Data publikacji: 10 sierpnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy Krajobrazowego Rajdu Rowerowego

Ponad 100 rowerzystów wybrało się w sobotę 6 sierpnia 2022 r. z Torunia do malowniczego wąwozu Leszcz. Trasa prowadziła przez kampus UMK, Fort VII i Barbarkę.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny, trasa liczyła ponad14 km długości. Przewodnikiem był znawca historii Torunia i okolic Paweł Bukowski.

Uczestnicy wystartowali przy Auli UMK, która jest częścią kampusu wpisanego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Miasteczko UMK zostało otwarte w 1973 roku. Jego budowa trwała cztery lata. Projekt przygotowała Pracownia Urbanistyczno-Architektoniczna S77 pod kierunkiem Ryszarda Karłowicza. Był to pierwszy kampus uniwersytecki, jaki powstał w Polsce.

Kolejnym przystankiem był Fort VII - oryginalnie Fort IV Friedrich der Grosse, zbudowany w latach 1879-1883 jako standardowy fort artyleryjski główny, jeden z ostatnich w twierdzy toruńskiej.

Następnie rowerzyści przejechali do osady Barbarka, która wzmiankowana była historycznie już w 1299 roku jako Sancta Barbara in Bormol z racji znajdującej się tu kapliczki ku czci św. Barbary. W dawnej leśniczówce obecnie mieści się siedziba Szkoły Leśnej. W okolicy znajduje się miejsce martyrologii mieszkańców Torunia i regionu z okresu II wojny światowej.

Finisz rajdu zaplanowano w urokliwym wąwozie Leszcz. Jest to jar utworzony przez przepływający ciek wodny wraz z licznymi strumieniami. Na jednym z brzegów jaru znajdują się relikty grodu krzyżackiego, który funkcjonował na przełomie XIII/ XIV wieku. Grodzisko to jest przez wielu historyków identyfikowane jako dawny gród legendarnego Prusa Pipina, wywodzącego się z Pomezanii. Rajd zakończył quiz historyczny, w którym uczestnicy wygrywali akcesoria rowerowe.  

Krajobrazowy Rajd Rowerowy został zorganizowany przez Gminę Miasta Toruń i Stowarzyszenie GoSport.

Fot. Stowarzyszenie GoSport!

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.