Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach od 14 do 17 czerwca 2024 r. w związku z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Toruń będzie gościł oficjalną delegację miasta Getyngi.

Spektakl Weltmajstry w Baju Pomorskim

Uroczystość wręczenia Nagrody poprzedzi w piątek 14 czerwca wyjątkowe wydarzenie z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi. Tego dnia o godz. 19:00 w Teatrze Baj Pomorski zaprezentuje się Teatr Korez z Katowic ze spektaklem Weltmajstry. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 2050 roku w pewnym śląskim barze, gdzie spotyka się czworo znajomych. Zagorzali kibice liczą na tytuł mistrza świata.

Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Roberta Talarczyka, który na zakończonych niedawno 38. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora otrzymał nagrodę Kapituły Akredytowanych Dziennikarzy za najlepszy spektakl festiwalu. Muzykę do Weltmajstrów skomponował popularny polski raper Miuosh! Spektakl cechują wartka akcja, nieoczywiste zwroty, niebanalny humor i komizm postaciowo-sytuacyjny. Bohaterowie przetykają swoje kwestie wyrażeniami rodem wtrąconymi z języka śląskiego. Przedstawienie stanowi znakomitą okazję do tego, by przyjrzeć się śląskiej perspektywie postrzegania świata. 

Wręczenie Nagrody im. Lindego

Uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego - honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej - które otrzymają Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 12:00 w uroczystej oprawie w Ratuszu Staromiejskim. Nagrodę wręczą Nadburmistrz Miasta Getyngi Petra Broistedt oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Wręczenie nagrody poprzedzi wygłoszenie laudacji dla naszych laureatów przez Beatę Troger - krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas uroczystości usłyszymy również zespół Jazztelmen w składzie: Igor Nowicki – fortepian, Marek Marszałek – saksofony, Marcin Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. W programie m.in. autorskie aranżacje utworów Marka Grechuty, Krzysztofa Komedy, w tym słynna ballada Nim wstanie dzień.

Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Podczas posiedzenia w Getyndze w dniu 28 października 2023 r. Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które w tym roku otrzymają to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne. Oficjalny komunikat o laureatach Nagrody i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w 253. rocznicę urodzin S. B. Lindego - 24 kwietnia 2024 r.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.