www.torun.pl

Rekreacja wśród zieleni

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Rewitalizacja parków Glazja i Tysiąclecia oraz zagospodarowanie terenów na tzw. osiedlu Jar zostały zakończone. W mieście trwają także nasadzenia drzew.

O realizacji tych zielonych projektów opowiedzieli podczas konferencji prasowej w dniu 8 lipca 2020 r. zastępca prezydenta Paweł Gulewski i Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego w Urzędzie Miasta Torunia.

Prace w Parku Tysiąclecia, który zajmuje obszar blisko 13 ha na lewobrzeżu, są już zamknięte. – Od 1 lipca 2020 r. trwają odbiory tego terenu, co zajmie kilka tygodnipowiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski. Wykonawcą zadania „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu” jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne INMEL Sp. z o.o. z Poznania. Wartość to ponad 11,5 mln zł, z czego ponad 9,8 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności.

Zmian w parku jest wiele – dotyczą one zarówno wykonania nowej nawierzchni alejek parkowych, chodników, ścieżek rowerowych, schodów, jak i elementów małej architektury i oczywiście zieleni. Nowe nasadzenia objęły drzewa (273 szt.), krzewy (2389 szt.), a także wykonanie kwietników (1035 m kw.  bylin i 624 m kw. traw ozdobnych), trawników oraz łąk uzupełniających. W parku pojawiły się także takie miejsca, jak plac zabaw dla dzieci i młodzieży, strefy relaksu i odpoczynku m.in. z hamakami, siłownia plenerowa, boisko wielofunkcyjne i wybieg dla psów. Rewitalizacji doczekały się także staw „Felek” oraz fosa fortu, gdzie pojawiły się pomosty. Cały teren został oświetlony o objęty monitoringiem. Co ważne, teren został przystosowany dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi, to samo dotyczy sanitariatów umiejscowionych w budynku dawnej prochowni. Jedynym miejscem, do którego, ze względu na ukształtowanie terenu, nie uda im się dotrzeć, to pomost w fosie Fortu.

Wcześniej, bo w kwietniu 2020 r., zakończyły się prace w Parku Glazja, które wykonała firma Hosta Group z Grębocina. Całkowita wartość projektu to ponad 4,7 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - blisko 2,14 mln zł. Powstały tam nowe chodniki i ścieżki, siłownia zewnętrzna, zestaw do ćwiczeń work-out, stoły szachowe, a dla najmłodszych plac zabaw. Pojawiły się elementy małej architektury: nowe ławki, leżaki, stojaki rowerowe, a także kosze na odpady i psie odchody. Z myślą o psach stworzony został wybieg. Park wzbogacono także o budki dla ptaków i domki owadów. Cały teren zyskał nowe oświetlenie i monitoring oraz tablice informacyjne.

W Glazji odnowiono zieleń parkową: założono 3,9 ha trawników, nasadzono 37 lip drobnolistnych odm. Rancho oraz 6 grabów pospolitych, które mają być prowadzone w formie łuków, a także 9591 krzewów i 20 183 szt. bylin.

Dzięki wykonaniu zadania związanego z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenu tzw. osiedla Jar jego mieszkańcy mogą cieszyć się atrakcyjnym miejscem wypoczynku, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Prace zrealizowała firma Bud-Tech z Torunia, a koszt całości to ponad 8,7 mln zł,  z czego 4,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Znajdujący się w centralnej części osiedla „Staw Kapitana" zyskał ciekawe zagospodarowanie - z pomostami, kładkami, promenadą. Wokół pojawiły się miejsca relaksu, ciągi piesze i rowerowe, oświetlenie, brama drewniana, a do tego: punkt widokowy, siłownia zewnętrzna i miejsca aktywnego wypoczynku, place zabaw, ustawiono ławki kosze, stojaki na rowery, itd.

W ramach prac z zakresu zieleni pojawiło się 20 szt. drzew, 46 532 szt. specjalnie wyhodowanych bylin, krzewów, krzewinek i traw na łącznej powierzchni powyżej 3,35 ha, a także 132 szt. roślin wodnych w „Stawie Kapitana". Teren zyskał też 1000 m kw. trawników oraz 820 m kw. trawników leśnych.

Tereny zieleni w Toruniu - PREZENTACJA

Obok tych dużych realizacji o charakterze parkowym, podczas konferencji prasowej przedstawiono stan nasadzeń, jakie prowadzone są na terenie Gminy Miasta Toruń.

- Corocznie wprowadzamy do przestrzeni miejskiej kilkaset nowych drzew. W tym roku nasadziliśmy już 284 drzewa różnych gatunków. Są to gatunki dobrze przystosowane do warunków miejskich, czyli takie, które dobrze sprawdzają się w tym klimacie, są gatunkami rodzimymi, a jednocześnie są odporne na zanieczyszczenie środowiska i na wpływ czynników abiotycznych - powiedziała Jolanta Swinarska, dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Torunia. I tak gatunki nasadzanych drzew to m.in. klony (czerwony, zwyczajny, polny), kasztanowce, głogi pośrednie itp.

Wymienione nasadzenia zakończyły się w kwietniu 2020 r. Były to nasadzenia rekompensujące drzewa usuwane podczas inwestycji (22 szt.), uzupełniające szpalery w pasach drogowych (58 szt.), wzbogacające tereny zieleni (86 szt.) czy nasadzenia wskazane przez mieszkańców w aplikacji „Moje Drzewo” (118 szt.). Jak podkreśliła Jolanta Swinarska, nie jest to koniec nasadzeń w roku 2020. - W okresie jesiennym, który jest najlepszy na sadzenie drzew, przewidujemy kolejną taką samą partię drzew do nasadzenia, również objętą trzyletnią gwarancją. Jest to bardzo istotne, ponieważ te trzy lata pielęgnacji są dla drzew najważniejsze. Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Poza tym firma wykonująca nasadzenia jest zobowiązana w tym okresie do regularnego odchwaszczania miejsca nasadzenia, poprawiania palikowania, zwalczania szkodników, jeśli takie występują, a także, jeśli drzewo z jakiś względów nie zachowuje żywotności – do jego wymiany – wyjaśniła Jolanta Swinarska. Wszystkie sadzone obecnie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu są skutecznie zasilane.

Gmina Miasta Toruń prowadzi także inwentaryzację drzewostanu, jaka jest prowadzona bądź już została zakończona w mieście. – Do tej pory Biuro Ogrodnika Miejskiego przeprowadziło inwentaryzację drzewostanu na 11 ulicach, w tym m.in. wzdłuż ul. Kościuszki oraz w obszarze ulic Traugutta i Lubickiej – poinformował Paweł Gulewski. Jeszcze w tym roku wykonana zostanie inwentaryzacja drzew wzdłuż ul. Wojska Polskiego, dzięki czemu Biuro Ogrodnika Miejskiego zyska pełna informację na temat ich stanu.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.