www.torun.pl

Rekordowy wynik toruńskiej turystyki

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Natalia Przytarska

Toruń odwiedziło 2,487 mln turystów - wynika z Monitoringu Ruchu Turystycznego na rok 2019.

Coroczne badanie ruchu turystycznego odbyło się po raz piętnasty. Jego wyniki przedstawiono podczas konferencji prasowej online 19 maja 2020 r. Raport realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Torunia przez Ośrodek Informacji Turystycznej.

- W panującej sytuacji epidemiologicznej z nostalgią patrzymy na dane ruchu turystycznego z 2019 r. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się obecnością licznych gości w Toruniu i informować o równie dobrym roku dla branży turystycznejpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas edycji podsumowującej zeszły rok przeprowadzono 1547 wywiadów. Według raportu za 2019 rok Toruń odwiedziło ok. 2,487 mln turystów. - Zauważamy od pewnego czasu, że w Toruniu sezon coraz bardziej się wydłuża. Możemy powiedzieć z dużym przekonaniem, że trwa on od marca do grudnia. Bardzo dużo turystów odwiedza nas również w czasie weekendów. Jest to zmiana, która nastąpiła w ciągu ostatnich latdodaje dyrektor Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Do Torunia przyjechało najwięcej turystów krajowych, którzy stanowili 82,7% wszystkich podróżujących do naszego miasta. Wśród cudzoziemców niezmiennie najliczniejszą grupę stanowili turyści niemieccy (30,2%), następnie brytyjscy (12,1%), hiszpańscy (8,3%), francuscy (7,2%) oraz czescy (6%). Na kolejnych miejscach plasują się goście z Ukrainy, Włoch, Słowacji i Rosji. Spośród regionów w Polsce, Toruń największym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców kujawsko-pomorskiego (18,9% %) oraz mazowieckiego (16,2%).

Skojarzenia turystów z naszym miastem silnie związane są z postacią toruńskiego astronoma – Mikołaj Kopernik pojawiał się w co trzeciej odpowiedzi ankietowanych. Dużą popularnością cieszą się też pierniki (30% wskazań). Nieco częściej wspominano również toruńską starówkę (11,4%), znajdujące się tam zabytki (4%) oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika (4,8%).

W 2019 roku turyści zostawili podczas swojego pobytu w mieście średnio 236 zł - to nieco mniej niż rok wcześniej, a ponad 90% deklaruje, że korzystało z usług gastronomii.

Zarówno krajowi jak i zagraniczni goście najwyżej oceniają toruńską atmosferę. Wysoko cenią również życzliwość mieszkańców, bezpieczeństwo i estetykę otoczenia. Największa rozbieżność między turystami polskimi a zagranicznymi występuje w ocenie dostępności parkingów – pierwsi przyznali jej 3,2/5 punktów, a drudzy 4,16/5 punktów. 

Turyści doceniają dziedzictwo kulturowe i historyczne Torunia – niemal połowa z nich zdecydowała się na podróż ze względu na zwiedzanie miasta. W celach wypoczynkowych gród Kopernika odwiedziło 27% osób. Impreza, wyjazd służbowy, odwiedziny bliskich czy zakupy pojawiały się rzadziej w odpowiedziach ankietowanych.

W Toruniu w dalszym ciągu bardzo intensywnie powiększa się baza apartamentów, czyli mieszkań udostępnianych do wynajmu krótkoterminowego. W grudniu 2019 roku funkcjonowało w mieście ok. 350 obiektów tego typu (w latach 2017-2019 nastąpił wzrost o ok. 200 apartamentów, czyli ok. 130%), zlokalizowanych głównie na obszarze Starego Miasta.

Pełny raport z Monitoringu Ruchu Turystycznego "Turystyczny Toruń 2019" w PDF

Prezentacja Monitoring Ruchu Turystycznego 2019 w PDF

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.