Rekordowe rzuty nietypowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rekordowe rzuty nietypowe

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Wacław Krankowski bierze udział w zawodach w rzutach nietypowych

Prawie stu zawodników i zawodniczek wzięło udział w 18. edycji Mistrzostw Polski w Rzutach Nietypowych, które odbyły się 24 czerwca 2021 r. na toruńskim Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego. Imponująca była nie tylko frekwencja, ale i wyniki.

Do udziału w czempionacie zgłosiło 96 zawodniczek i zawodników. To rekord frekwencji tych mistrzostw. Rywalizowano w 10 konkurencjach. Były to: rzut granatem sportowym, cegłą, dyskiem antycznym, młotem szkockim, slingballem, ciężarkami, w tym ważącym aż 25,4 kg, a także nietypowe konkurencje wielobojowe (shotorama, shockorama, speerorama). W sumie odnotowano rekordową liczbę, ponad  400 osobostartów. Ustanowiono aż 18 nowych rekordów Polski.

Torunianie po raz kolejny udowodnili, że są wiodącą siłą w polskiej lekkoatletyce masters. Z 12 startujących mieszkańców Torunia i okolic aż 10 stanęło na podium mistrzostw, w tym niektórzy wielokrotnie. Szczególnie imponującym dorobkiem z tej imprezy może poszczycić się Maciej Wiśniewski (kategoria wiekowa M40), który sięgnął po medale we wszystkich dziesięciu konkurencjach, w tym aż po 8 medali złotych! Zbliżony wynik medalowy miał Wacław Krankowski, który był najlepszy w sześciu konkurencjach, a w trzech był drugi. Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters to żniwo okrasił dodatkowo rekordem Polski w rzucie młotem w kategorii M70. Anna Arseniuk (kat. K40) trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, dwukrotnie na jego drugim stopniu. Henryk Wierzchowski (M85), czyli „najwcześniej urodzony” zawodnik mistrzostw, zdobył trzy złota. Barbara Krankowska (K70) wywalczyła jeden złoty i jeden srebrny medal czempionatu. Mistrzem kraju został też Edward Korolko. Po dwa srebrne medale sięgnęły Elżbieta Ryczek (K65) i Magdalena Krankowska (K45), a po brąz – Dorota Weber (K55) i Tomasz Osóbka (M80).  

Warto odnotować też występ w schockoramie Gabriela Mańkowskiego, byłego prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, aktualnie jednego z Honorowych Prezesów PZLAM, postaci szczególnie zasłużonej dla polskiego ruchu lekkiej atletyki weteranów. Tego przed laty znakomitego zawodnika z czynnego uprawiania lekkoatletyki wyeliminował poważny uraz spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. W dalszym ciągu jest on jednak bardzo aktywny w środowisku lekkoatletycznym. Na co dzień trenuje młodzież w MKL-u Toruń, a na zawodach mastersów często pełni rolę spikera, niekiedy też startera. W sobotę ponownie, po latach, gościnnie pojawił się też po tej drugiej stronie, czyli w gronie zawodników.

Dzień przed mistrzostwami odbył się miting, podczas którego Czesław Roszczak podjął pierwszą próbę pobicia rekordu świata w pięcioboju rzutowym. Towarzyszyli mu prawie wszyscy aktualni mistrzowie kraju w tej konkurencji w swoich kategoriach wiekowych, którzy także stanęli do rywalizacji. Reprezentantowi UKS Olimpijczyk Pogorzela mimo uzyskania znakomitego wyniku rekordu globu tym razem nie udało się pobić.

Tekst: Tomasz Niejadlik (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
Fot. Julia Truszczyńska (PZLAM)

Na zdjęciu: Wacław Krankowski zdobył w mistrzostwach dziewięć medali, w tym aż sześć złotych. Do tego ustanowił jeden nowy rekord kraju.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...