Rekordowe rzuty nietypowe | www.torun.pl

Rekordowe rzuty nietypowe

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Wacław Krankowski bierze udział w zawodach w rzutach nietypowych

Prawie stu zawodników i zawodniczek wzięło udział w 18. edycji Mistrzostw Polski w Rzutach Nietypowych, które odbyły się 24 czerwca 2021 r. na toruńskim Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego. Imponująca była nie tylko frekwencja, ale i wyniki.

Do udziału w czempionacie zgłosiło 96 zawodniczek i zawodników. To rekord frekwencji tych mistrzostw. Rywalizowano w 10 konkurencjach. Były to: rzut granatem sportowym, cegłą, dyskiem antycznym, młotem szkockim, slingballem, ciężarkami, w tym ważącym aż 25,4 kg, a także nietypowe konkurencje wielobojowe (shotorama, shockorama, speerorama). W sumie odnotowano rekordową liczbę, ponad  400 osobostartów. Ustanowiono aż 18 nowych rekordów Polski.

Torunianie po raz kolejny udowodnili, że są wiodącą siłą w polskiej lekkoatletyce masters. Z 12 startujących mieszkańców Torunia i okolic aż 10 stanęło na podium mistrzostw, w tym niektórzy wielokrotnie. Szczególnie imponującym dorobkiem z tej imprezy może poszczycić się Maciej Wiśniewski (kategoria wiekowa M40), który sięgnął po medale we wszystkich dziesięciu konkurencjach, w tym aż po 8 medali złotych! Zbliżony wynik medalowy miał Wacław Krankowski, który był najlepszy w sześciu konkurencjach, a w trzech był drugi. Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters to żniwo okrasił dodatkowo rekordem Polski w rzucie młotem w kategorii M70. Anna Arseniuk (kat. K40) trzykrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, dwukrotnie na jego drugim stopniu. Henryk Wierzchowski (M85), czyli „najwcześniej urodzony” zawodnik mistrzostw, zdobył trzy złota. Barbara Krankowska (K70) wywalczyła jeden złoty i jeden srebrny medal czempionatu. Mistrzem kraju został też Edward Korolko. Po dwa srebrne medale sięgnęły Elżbieta Ryczek (K65) i Magdalena Krankowska (K45), a po brąz – Dorota Weber (K55) i Tomasz Osóbka (M80).  

Warto odnotować też występ w schockoramie Gabriela Mańkowskiego, byłego prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, aktualnie jednego z Honorowych Prezesów PZLAM, postaci szczególnie zasłużonej dla polskiego ruchu lekkiej atletyki weteranów. Tego przed laty znakomitego zawodnika z czynnego uprawiania lekkoatletyki wyeliminował poważny uraz spowodowany wypadkiem komunikacyjnym. W dalszym ciągu jest on jednak bardzo aktywny w środowisku lekkoatletycznym. Na co dzień trenuje młodzież w MKL-u Toruń, a na zawodach mastersów często pełni rolę spikera, niekiedy też startera. W sobotę ponownie, po latach, gościnnie pojawił się też po tej drugiej stronie, czyli w gronie zawodników.

Dzień przed mistrzostwami odbył się miting, podczas którego Czesław Roszczak podjął pierwszą próbę pobicia rekordu świata w pięcioboju rzutowym. Towarzyszyli mu prawie wszyscy aktualni mistrzowie kraju w tej konkurencji w swoich kategoriach wiekowych, którzy także stanęli do rywalizacji. Reprezentantowi UKS Olimpijczyk Pogorzela mimo uzyskania znakomitego wyniku rekordu globu tym razem nie udało się pobić.

Tekst: Tomasz Niejadlik (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
Fot. Julia Truszczyńska (PZLAM)

Na zdjęciu: Wacław Krankowski zdobył w mistrzostwach dziewięć medali, w tym aż sześć złotych. Do tego ustanowił jeden nowy rekord kraju.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
  Miasto, Sport
  Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
 • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
  Miasto
  Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
 • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
 • zdjęcie toruńskiego stoiska
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
 • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
 • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
  Miasto
  Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
 • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
 • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
 • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
 • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
 • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
 • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.