Rekordowa XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rekordowa XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 listopada 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Ponad 22 tys. zł przyniosła XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. 1 listopada 2018 r. na odnowę zabytkowych nagrobków najstarszej toruńskiej nekropolii kwestowało prawie 80 osób.

Zgodnie z założeniami kwesty, organizowanej od 2003 r. przez Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia, z zebranych funduszy odnawiane są nagrobki należące do zasłużonych obywateli lub o szczególnych walorach artystycznych. Groby, które często od lat opuszczone niszczeją i nie ma śladów opieki nad nimi. Wskazuje je ToMiTo, toruńskie instytucje, mieszkańcy, czasem ci, których bliscy leżą w nagrobkach sąsiednich.

Celem tegorocznej zbiórki była renowacja pomnika Franciszka Kruszelnickiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu w okresie międzywojennym. Okazały nagrobek wymaga oczyszczenia z osadów oraz pionizacji. Zebrane fundusze pozwola też na odnowienie poważnie uszkodzonego w czasie wichury nagrobka dziecięcego Heliodora Marjana Barałkiewicza. Pomnik też należy do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego. Prace restauratorskie i konserwatorskie przy zabytkowych, wskazywanych przez Towarzystwo Miłośników Torunia, zajmują się pracownicy i studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Cel tegorocznej kwesty - nagrobek Franciszka Kruszelnickiego

Kwesta odbywała się w godz. 9:00-15:00. Przez cały dzień kwestowało prawie 80 osób, wśród nich m.in.: prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radni, marszałek województwa Piotr Całbecki, parlamentarzyści Iwona Michałek i Arkadiusz Myrcha, rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, członkowie ToMiTo, artyści toruńskich teatrów, przedstawiciele instytucji kultury, dziennikarze i marynarze ORP Toruń. Jak co roku prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta Torunia złożyli też, w honorowej asyście służb mundurowych, kwiaty na grobach honorowych obywateli i osób zasłużonych dla miasta zmarłych w ostatnim czasie.

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać 18133 zł, co umożliwiło odrestaurowanie metalowego krzyża - nagrobka Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga (1783-1836), kapitana wojska pruskiego, poborcy podatkowego i dyrektora urzędu celnego w Sicienku oraz dziedzica włości w Rubinkowie i Biskupicach. W ciągu minionych lat udało się ocalić przed degradacją już blisko 30 pomników – pojedynczych i w kwaterach zbiorowych.

Franciszek Kruszelnicki (1859-1934) był prawnikiem, sędzią, teoretykiem postępowania cywilnego. Urodził się w Kołomyi na terenie Galicji Wschodniej. Jako absolwent studiów prawniczych i poddany CK Austro-Węgier, praktykę zawodową odbył na terenie Bośni i Hercegowiny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Grudziądzu, a w 1921 r. został awansowany na sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu. W tym czasie aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, publikując artykuły z zakresu postępowania egzekucyjnego w periodykach branżowych. Jego syn Tadeusz zajmował stanowisko naczelnika Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, a wnuk Zygmunt, etnograf z wykształcenia, prowadził wykłady z historii sztuki w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Rodzina Kruszelnickich mieszkała w Toruniu przy ul. Mickiewicza 83 i ul. Konopnickiej 25.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin i Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.