Rekordowa XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rekordowa XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 listopada 2018
Autor: Małgorzata Litwin

Ponad 22 tys. zł przyniosła XVI kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. 1 listopada 2018 r. na odnowę zabytkowych nagrobków najstarszej toruńskiej nekropolii kwestowało prawie 80 osób.

Zgodnie z założeniami kwesty, organizowanej od 2003 r. przez Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia, z zebranych funduszy odnawiane są nagrobki należące do zasłużonych obywateli lub o szczególnych walorach artystycznych. Groby, które często od lat opuszczone niszczeją i nie ma śladów opieki nad nimi. Wskazuje je ToMiTo, toruńskie instytucje, mieszkańcy, czasem ci, których bliscy leżą w nagrobkach sąsiednich.

Celem tegorocznej zbiórki była renowacja pomnika Franciszka Kruszelnickiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu w okresie międzywojennym. Okazały nagrobek wymaga oczyszczenia z osadów oraz pionizacji. Zebrane fundusze pozwola też na odnowienie poważnie uszkodzonego w czasie wichury nagrobka dziecięcego Heliodora Marjana Barałkiewicza. Pomnik też należy do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego. Prace restauratorskie i konserwatorskie przy zabytkowych, wskazywanych przez Towarzystwo Miłośników Torunia, zajmują się pracownicy i studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Cel tegorocznej kwesty - nagrobek Franciszka Kruszelnickiego

Kwesta odbywała się w godz. 9:00-15:00. Przez cały dzień kwestowało prawie 80 osób, wśród nich m.in.: prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępcy, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radni, marszałek województwa Piotr Całbecki, parlamentarzyści Iwona Michałek i Arkadiusz Myrcha, rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, członkowie ToMiTo, artyści toruńskich teatrów, przedstawiciele instytucji kultury, dziennikarze i marynarze ORP Toruń. Jak co roku prezydent Torunia i przewodniczący Rady Miasta Torunia złożyli też, w honorowej asyście służb mundurowych, kwiaty na grobach honorowych obywateli i osób zasłużonych dla miasta zmarłych w ostatnim czasie.

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać 18133 zł, co umożliwiło odrestaurowanie metalowego krzyża - nagrobka Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga (1783-1836), kapitana wojska pruskiego, poborcy podatkowego i dyrektora urzędu celnego w Sicienku oraz dziedzica włości w Rubinkowie i Biskupicach. W ciągu minionych lat udało się ocalić przed degradacją już blisko 30 pomników – pojedynczych i w kwaterach zbiorowych.

Franciszek Kruszelnicki (1859-1934) był prawnikiem, sędzią, teoretykiem postępowania cywilnego. Urodził się w Kołomyi na terenie Galicji Wschodniej. Jako absolwent studiów prawniczych i poddany CK Austro-Węgier, praktykę zawodową odbył na terenie Bośni i Hercegowiny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Grudziądzu, a w 1921 r. został awansowany na sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu. W tym czasie aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, publikując artykuły z zakresu postępowania egzekucyjnego w periodykach branżowych. Jego syn Tadeusz zajmował stanowisko naczelnika Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, a wnuk Zygmunt, etnograf z wykształcenia, prowadził wykłady z historii sztuki w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa. Rodzina Kruszelnickich mieszkała w Toruniu przy ul. Mickiewicza 83 i ul. Konopnickiej 25.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin i Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.