www.torun.pl

Rejestracja pojazdów

Miasto
Data publikacji: 02 kwietnia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Wydłużone zostały terminy do zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu zarejestrowanego na terenie RP, jak również terminy do przerejestrowania pojazdu używanego, sprowadzonego z kraju członkowskiego UE.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami:

 • pojazdy zarejestrowane na terenie Polski, które zostały zakupione lub sprzedane od dnia 1 marca do dnia 31 grudnia 2020 r., podlegają zgłoszeniu odpowiednio nabycia lub zbycia w terminie 180 dni od dnia zawarcia umowy lub wystawienia faktury (dotychczas termin ten wynosił 30 dni),
 • pojazdy niebędące nowymi pojazdami, które zostały sprowadzone (tzn. przekroczyły granice RP) z terytorium państwa członkowskiego UE od dnia 1 marca do dnia 31 grudnia 2020 r. muszą być zarejestrowane w ciągu 180 dni od dnia wprowadzenia na polski obszar celny (dotychczas termin ten wynosił 30 dni).
 • dla pojazdów zarejestrowanych na terenie Polski lub używanych sprowadzonych z zagranicy do dnia 29 lutego 2020 r. włącznie, termin, odpowiednio zgłoszenia zbycia/nabycia lub zarejestrowania wynosi jak dotychczas 30 dni od dnia zakupu/sprzedaży lub sprowadzenia na terytorium RP.

Zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu można dokonać elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP lub przesłać pocztą. Do zgłoszenia należy dołączyć kserokopię umowy lub faktury. Zgłoszenie nabycia nie jest równoznaczne z wnioskiem o rejestrację pojazdu.

Zmiany dotyczą też niektórych zasad związanych z prawem jazdy:

 • w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii od dnia ogłoszenia tego stanu zawiesza się wykonywanie obowiązków dla kierowcy wykonującego przewóz drogowy, podlegającego badaniom lekarskim i badaniom psychologicznym, oraz dla pracownika podlegającego okresowym badaniom lekarskim.
 • po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca i pracownik w okresie 60 dni od dnia odwołania danego stanu zobowiązany jest do wymiany prawa jazdy z kodem „95” dla kierowców zawodowych oraz wymiany zezwolenia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

Zmiany te wynikają z wejścia w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 poz. 568).

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.