REanimacja Bydgoskiej 52 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

REanimacja Bydgoskiej 52

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
REanimacja Bydgoskiej 52

Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt  pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 „Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry”, Działanie 6.4 „Rewitalizacja oraz inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w ramach ZIT”, Poddziałanie 6.4.1 „Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych w ramach ZIT”.

Wartość ogółem projektu wyniosła: 13 063 741 zł, koszty kwalifikowalne: 11 064 800 zł, dofinansowanie: 10 511 560 zł. Projekt był współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa.

W ramach projektu zrealizowano prace konstrukcyjne i architektoniczne, podbicie istniejących fundamentów budynku oraz wykonano dodatkowe stopy, uzupełnienia i posadzki, wykonano fundament i konstrukcję szybu windowego umieszczonego wewnątrz dziedzińca, wykonano hydroizolację pionową i poziomą oraz termoizolację ścian fundamentowych piwnicy, remont części ścian nośnych, będących w słabym stanie technicznym, wyburzono część ścianek działowych nienośnych w celu nadania nowej funkcjonalności obiektowi.

Część otworów okiennych i drzwiowych została zamurowana. Odtworzone zostały dwa balkony drewniane oraz przeprowadzony został remont klatek schodowych, remont poszycia dachowego i zadaszenia dziedzińca w konstrukcji aluminiowo- szklanej. Przeprowadzone zostały prace mające na celu rewitalizację poprzez prace restauratorskie i konserwatorskie (klatek schodowych, schodów, stolarek, polichromii ścian, sztukaterii, stolarek, schodów, witraży sztukaterii i stolarki, stolarki okiennej i drzwiowej oraz ścianek loggii, elewacji).
W obiekcie zrealizowano pełne roboty instalacyjne w odniesieniu do instalacji wody zimnej i ciepłej, instalacji kanalizacji sanitarnej, instalacji c.o., instalacji elektrycznej, teletechnicznej, alarmowej, odgromowej. W budynku zapewniona została wentylacja wraz z klimatyzacją
i instalacją ppoż. Odwodnienie dachu zostało zapewnione będzie poprzez orynnowanie obiektu. Na dachu umieszczone zostały panele fotowoltaiczne. W ramach projektu podjęte zostały również prace związane z zagospodarowaniem placu wokół budynku.

W budynku zaplanowano utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 30 seniorów oraz Zakładu Aktywności Zawodowej.

fot. główne Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.