Razem silniejsi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Razem silniejsi

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski stoi obok podpisanego porozumienia

18 czerwca 2021 r. w Centrum  Kulturalno-Kongresowym Jordanki reprezentanci właściwych gmin i powiatów podpisali porozumienie w sprawie współpracy na rzecz integracji społeczno-gospodarczej w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. To kolejny krok w stronę utworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Bardzo dziękuję, że jesteśmy razem. Spotykamy się dzisiaj w koleżeńskim gronie samorządowców z części województwa kujawsko-pomorskiego, którą od kilku miesięcy kształtujemy jako Miejski Obszar Funkcjonalny Toruniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Tworzymy coś zupełnie nowego, ale na bazie wieloletnich, wspólnych wartości. Łączą nas bardzo solidne dziedzictwa kulturowe oraz historyczne, w których skład wchodzą m.in.: zespół staromiejski Golubia-Dobrzynia, zabytki Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Chełmnie, dworzec w Aleksandrowie Kujawskim, słynne uzdrowisko i tężnie w Ciechocinku, zespoły pałacowe i dworskie w Szafarni, Sokołowie, Zbójnie, wreszcie toruński zespół staromiejski wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy szukać nowych rozwiązań na lepszą przyszłość oraz godnie reprezentować wartości mieszkańców oraz mieszkanek gmin i powiatów, których jesteśmy liderami.

Miejskie obszary funkcjonalne wyznaczone zostały w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku - Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjętej uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 21 grudnia 2020 r. W kujawsko-pomorskim wyznaczono 5 takich obszarów, skupionych wokół największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wchodzi 35 sąsiadujących z naszym miastem powiatów i gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki MOF możliwa będzie realizacja instrumentu, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Pierwszym etapem do utworzenia ZIT-u będzie zawiązanie zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa.

- Do wyboru mamy tutaj trzy formy partnerstwa. Możemy utworzyć: stowarzyszenie, porozumienie międzygminne lub związek międzygminny, powiatowy bądź powiatowo-gminnytłumaczyła dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego Anna Dziczek.

W ramach MOF Torunia podejmowane będą działania na rzecz kompleksowego rozwoju obszaru oraz pogłębiania jego spójności w takich obszarach jak: transport i integracja komunikacyjna, rozwój usług społecznych, edukacja i ochrona zdrowia, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz ochrona środowiska i wiele innych. Planuje się zorganizować wiele spotkań, a w ich ramach pogłębioną dyskusję na powyższe zagadnienia, tak żeby doprowadzić do ich skonkretyzowania i przeobrażenia w realne przedsięwzięcia, a także doprowadzić do zrodzenia się nowych pomysłów na funkcjonowanie MOF Torunia.

W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wchodzą następujące powiaty: Powiat Aleksandrowski, Chełmiński, Golubsko-Dobrzyński, Toruński oraz gminy: Miejska Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Miasta Chełmno, Chełmno, Miasta Chełmża, Chełmża, Ciechocin, Miejska Ciechocinek, Czernikowo, Miasta Golub-Dobrzyń, Golub-Dobrzyń, Kijewo Królewskie, Koneck, Kowalewo Pomorskie, Lisewo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Miasta Nieszawa, Obrowo, Papowo Biskupie, Raciążek, Radomin, Stolno, Unisław, Waganiec, Wielka Nieszawka, Zakrzewo, Zbójno, Zławieś Wielka. Obszar naszego MOF-u obejmuje 460 tys. mieszkańców.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • MZK - diamentowy lider
    Miasto, MZK
    Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.