www.torun.pl

Ralph Kaminski z nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktem kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia, której patronuje Ciechowski, przyznawana jest od 18 lat. Ustanowiono ją tuż po śmierci lidera zespołu Republika w grudniu 2001 roku. Tradycyjnie jest wręczana podczas wyjątkowego koncertu w Od Nowie, na którym plejada polskich gwiazd przypomina twórczość Grzegorza.

Ten koncert na stałe wpisał się w program organizowanych już od sześciu lat Dni Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczna edycja festiwalu powoli zbliża się do końca. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenie delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym muzyka.

- Pamiętamy o Grzegorzu nie tylko podczas grudniowych Dni Grzegorza Ciechowskiego, ale cały czas. Poprzez tę nagrodę i inne działania jego legenda powraca do nas! Ten wyjątkowy koncert poprzedziły dwa filmy, jeden z nich to „Obywatel Miłość” w reżyserii Wojtka Skrobiszewskiego. Obejrzałem ten film i zobaczyłem w nim prawdziwego Grzegorza, nie kolejną kreację a człowieka. To był on! Kochał swoich bliskich i kochał swoich wiernych fanów. Dziękuję Pani Ani Skrobiszewskiej i Panu Wojtkowi za ten wyjątkowy projekt. Niech ta nagroda dalej przypomina o twórczości tak wyjątkowego artysty, „Obywatela Miłość” - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski tuż przed wręczeniem nagrody.

W tym roku statuetka trafiła do Ralpha Kaminskiego. Młody muzyk został uhonorowany za wrażliwość, liryzm, odwagę i ekspresję.

- Jestem ogromnie onieśmielony tym gigantycznym dla mnie wyróżnieniem. Jestem wielkim fanem twórczości Grzegorza Ciechowskiego, bardzo żałuję, że nie poznałem go osobiście. To prawdziwa legenda. Niech pamięć o nim trwamówił Ralph Kaminski.

Ralph Kaminski ma 29 lat i pochodzi z Jasła. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2011 roku, jednak swój debiutancki album studyjny „Morze” wydał pięć lat później. W 2019 roku wydał swoją drugą plytę - „Młodość”.

Laureat nagrody wystąpił w Od Nowie ze swoim autorskim repertuarem. Inni wykonawcy przypomnieli największe przeboje autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Gwiazdami tegorocznego koncertu byli: Half Light, Golden Life, Jarek Janiszewski, Natalia Grosik, Grzegorz Skawiński i Kayah.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.