www.torun.pl

Ralph Kaminski z nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktem kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia, której patronuje Ciechowski, przyznawana jest od 18 lat. Ustanowiono ją tuż po śmierci lidera zespołu Republika w grudniu 2001 roku. Tradycyjnie jest wręczana podczas wyjątkowego koncertu w Od Nowie, na którym plejada polskich gwiazd przypomina twórczość Grzegorza.

Ten koncert na stałe wpisał się w program organizowanych już od sześciu lat Dni Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczna edycja festiwalu powoli zbliża się do końca. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenie delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym muzyka.

- Pamiętamy o Grzegorzu nie tylko podczas grudniowych Dni Grzegorza Ciechowskiego, ale cały czas. Poprzez tę nagrodę i inne działania jego legenda powraca do nas! Ten wyjątkowy koncert poprzedziły dwa filmy, jeden z nich to „Obywatel Miłość” w reżyserii Wojtka Skrobiszewskiego. Obejrzałem ten film i zobaczyłem w nim prawdziwego Grzegorza, nie kolejną kreację a człowieka. To był on! Kochał swoich bliskich i kochał swoich wiernych fanów. Dziękuję Pani Ani Skrobiszewskiej i Panu Wojtkowi za ten wyjątkowy projekt. Niech ta nagroda dalej przypomina o twórczości tak wyjątkowego artysty, „Obywatela Miłość” - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski tuż przed wręczeniem nagrody.

W tym roku statuetka trafiła do Ralpha Kaminskiego. Młody muzyk został uhonorowany za wrażliwość, liryzm, odwagę i ekspresję.

- Jestem ogromnie onieśmielony tym gigantycznym dla mnie wyróżnieniem. Jestem wielkim fanem twórczości Grzegorza Ciechowskiego, bardzo żałuję, że nie poznałem go osobiście. To prawdziwa legenda. Niech pamięć o nim trwamówił Ralph Kaminski.

Ralph Kaminski ma 29 lat i pochodzi z Jasła. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2011 roku, jednak swój debiutancki album studyjny „Morze” wydał pięć lat później. W 2019 roku wydał swoją drugą plytę - „Młodość”.

Laureat nagrody wystąpił w Od Nowie ze swoim autorskim repertuarem. Inni wykonawcy przypomnieli największe przeboje autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Gwiazdami tegorocznego koncertu byli: Half Light, Golden Life, Jarek Janiszewski, Natalia Grosik, Grzegorz Skawiński i Kayah.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.