www.torun.pl

Radni zagłosują nad ECF Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, 10 października 2019 roku, radni zagłosują nad uchwałą powołującą nową instytucje kultury – Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i wyposażeniem jej w majątek.

Europejskie Centrum Filmowe ma powstać w Toruniu do 2025 roku. Organizatorami nowej instytucji kultury mają być Gmina Miasta Toruń oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Radni zadecydują, czy przyjąć uchwałę powołującą nową instytucje.

- Jeżeli radni przyjmą tę uchwałę i zgodzą się na utworzenie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage to od 1 stycznia 2020 roku ta instytucja rozpocznie działalność. Finansowanie centrum w przyszłym roku zostało zaplanowane na poziomie 8 milionów złotych, z czego 6 milionów to środki przeznaczone na realizację Festiwalu Camerimage. Tymi kosztami dzielimy się po połowie. Uchwała otwiera drogę co do przyszłości: kolejnej uchwały Rady Miasta w sprawie współudziału w finansowaniu inwestycji dedykowanej tej instytucji kultury, w latach 2021-2025 w kwocie 200 milionów złotych. Nierozerwalna z tą decyzją jest uchwała Rady Ministrów o finansowaniu wspomnianej inwestycji w kwocie 400 milionów złotych – mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 3 października.

Przedmiotem Działalności Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma być:

- współtworzenie i rozwój Festiwalu Camerimage,

- prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, naukowym, kulturalnym i edukacyjnym w zakresie kinematografii i kultury audiowizualnej,

- gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i konserwacja zbiorów związanych z kinematografią i kulturą audiowizualną,

- prowadzenie działalności wydawniczej,

- stwarzanie warunków do działalności twórczej.

- współpraca z instytucjami kultury,

- inicjowanie współpracy między europejskimi twórcami filmowymi,

- dokumentacja polskiej i europejskiej twórczości filmowej,

- prezentowanie dorobku europejskich przedsiębiorców produkujących sprzęt i technologie filmowe,

- organizowanie: edukacji filmowej i promocji krajowych i zagranicznych szkół filmowych, a także kongresów i seminariów oraz wystaw designu, scenografii i sztuk wizualnych związanych z ruchomym obrazem.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.