www.torun.pl

Radni zagłosują nad ECF Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, 10 października 2019 roku, radni zagłosują nad uchwałą powołującą nową instytucje kultury – Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i wyposażeniem jej w majątek.

Europejskie Centrum Filmowe ma powstać w Toruniu do 2025 roku. Organizatorami nowej instytucji kultury mają być Gmina Miasta Toruń oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Radni zadecydują, czy przyjąć uchwałę powołującą nową instytucje.

- Jeżeli radni przyjmą tę uchwałę i zgodzą się na utworzenie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage to od 1 stycznia 2020 roku ta instytucja rozpocznie działalność. Finansowanie centrum w przyszłym roku zostało zaplanowane na poziomie 8 milionów złotych, z czego 6 milionów to środki przeznaczone na realizację Festiwalu Camerimage. Tymi kosztami dzielimy się po połowie. Uchwała otwiera drogę co do przyszłości: kolejnej uchwały Rady Miasta w sprawie współudziału w finansowaniu inwestycji dedykowanej tej instytucji kultury, w latach 2021-2025 w kwocie 200 milionów złotych. Nierozerwalna z tą decyzją jest uchwała Rady Ministrów o finansowaniu wspomnianej inwestycji w kwocie 400 milionów złotych – mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 3 października.

Przedmiotem Działalności Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma być:

- współtworzenie i rozwój Festiwalu Camerimage,

- prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, naukowym, kulturalnym i edukacyjnym w zakresie kinematografii i kultury audiowizualnej,

- gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i konserwacja zbiorów związanych z kinematografią i kulturą audiowizualną,

- prowadzenie działalności wydawniczej,

- stwarzanie warunków do działalności twórczej.

- współpraca z instytucjami kultury,

- inicjowanie współpracy między europejskimi twórcami filmowymi,

- dokumentacja polskiej i europejskiej twórczości filmowej,

- prezentowanie dorobku europejskich przedsiębiorców produkujących sprzęt i technologie filmowe,

- organizowanie: edukacji filmowej i promocji krajowych i zagranicznych szkół filmowych, a także kongresów i seminariów oraz wystaw designu, scenografii i sztuk wizualnych związanych z ruchomym obrazem.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.