Rada doradzi w sprawie NGO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rada doradzi w sprawie NGO

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Wspólne zdjęcie Rady Działalności Pożytku Publicznego w kadencji 2023-2025

10 stycznia 2023 r. na swoim pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu zebrała się Rada Działalności Pożytku Publicznego.

- Dziękuję, że podjęli się Państwo aktywności  w Radzie, która jest dla mnie i jednostek Gminy Miasta Toruń bardzo ważnym gremium doradczym i konsultacyjnym w sprawach dotyczących współpracy z organizacjami pozarządowymipowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, wręczając członkom rady akty powołania.Organizacje pożytku publicznego działają w najbardziej wrażliwej społecznie sferze życia Torunia. Różnorodność i wszechstronność Państwa pomysłów aktywności na rzecz mieszkańców jest imponująca. Życzę, by współpraca pomiędzy Radą a organami Gminy Miasta Toruń układała się jak najlepiej i mimo obecnych, niełatwych warunków ekonomicznych, przynosiła skuteczne, efektywne rozwiązania, wspierające zarówno organizacje, jak i samorząd terytorialny w realizacji jego ustawowych zadań.

Radę Działalności Pożytku Publicznego tworzy 18 osób. W jej skład, poza 2 przedstawicielami Rady Miasta Torunia oraz 7 przedstawicielami Prezydenta Miasta Torunia - pracownikami jednostek organizacyjnych gminy, wchodzi dziewięciu przedstawicieli tzw. trzeciego sektora. Są to osoby doświadczone w różnorodnej pracy pozarządowej i wolontariackiej: w środowisku osób z niepełnosprawnością, dzieci i młodzieży, rodzin wielodzietnych, w obszarze aktywizacji kobiet, sferze zdrowia, sportu, kultury, turystyki, rewitalizacji, aktywności obywatelskiej czy integracji i reintegracji społecznej i pokoleniowej.

Kadencja Rady trwa trzy lata. Obecna obejmuje lata 2023-2025. Nowy skład Rady wybrano 24 listopada 2022 r. podczas XVII Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia z 14 grudnia 2022 r. Radę tworzą (alfabetycznie):

  1. Joanna Danicka – CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne,
  2. Katarzyna Dąbrowska – Wydział Sportu i Rekreacji,
  3. Elżbieta Dokurno – Wydział Kultury,
  4. Katarzyna Gucajtis – Fundacja Świtało,
  5. Ewa Kluszczyńska – Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki,
  6. Anna Lamers – Fundacja Kosmos,
  7. Aleksandra Łukomska-Smulska – Fundacja Woman,
  8. Kinga Mickiewicz – Stowarzyszenie Dobry Start
  9. Marta Młynarczyk – Fundacja na rzecz Osób Niepełnosprawnych Arkadia,
  10. Paweł Piotrowicz – Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji
  11. Magdalena Piotrowska – Wydział Promocji i Turystyki,
  12. Małgorzata Skibicka – Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej,
  13. Danuta Stępkowska – Stowarzyszenie Obywatelski Toruń,
  14. Edyta Sulińska – Biuro Toruńskiego Centrum Miasta,
  15. Dagmara Tuszyńska – Radna Miasta Torunia,
  16. Łukasz Walkusz – Radny Miasta Torunia,
  17. Anna Zielińska  – Fundacja Archipelag Inicjatyw,
  18. Dagmara Zielińska – Toruńskie Centrum Usług Społecznych.

Zadania Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia określa ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zespół ten:

• pracuje społecznie na rzecz polepszenia wzajemnych relacji samorządu i środowiska pozarządowego,
• opiniuje projekty strategii rozwoju Gminy Miasta Toruń,
• podejmuje stanowiska w sprawach funkcjonowania toruńskich NGO,
• animuje spotkania środowiska pozarządowego w mieście,
• ocenia oferty składane przez NGO w otwartych naborach na wynajem gminnego lokalu użytkowego,
• corocznie współorganizuje Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych,
• współtworzy coroczne programy współpracy GMT z NGO.

Spotkania Rady, które odbywają się co najmniej raz na miesiąc, mają charakter otwarty, co oznacza że każda osoba (mieszkaniec, wolontariusz, przedstawiciel organizacji, itd.) może w nim uczestniczyć.

Podczas pierwszego posiedzenia RDPP dokonano wyboru przewodniczącej. Została nią ponownie Aleksandra Łukomska-Smulska.

Fot. Małgorzata Litwin



Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...