Pszczoły w galerii handlowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pszczoły w galerii handlowej

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Pszczoła na kwiecie jeżówki purpurowej, fot. Małgorzata Litwin

W sobotę 20 maja 2023 r. zapraszamy do toruńskiej Galerii Copernicus na spotkanie z pszczelarzem i warsztaty budowania domków dla pszczół.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla przypomnienia o roli pszczół w przyrodzie i znaczeniu dla przetrwania życia na naszej planecie. Jest to również dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, na jakie są narażone owady zapylające. Z tej okazji Galeria Copernicus we współpracy z Urzędem Miastem Toruniu zapraszają w sobotę w godz. 12:00-16:00 na spotkanie, podczas którego można będzie wzbogacić wiedzę o pszczołach i nauczyć się tworzenia dla nich przyjaznych siedlisk w swoich ogrodach.

W programie Światowego Dnia Pszczół w Galerii Copernicus są:

 • Spotkanie z pszczelarzem, podczas którego będzie można usłyszeć ciekawostki z życia pszczół miodnych, obejrzeć prawdziwe plastry miodu oraz narzędzia z warsztatu pszczelarza
 • Bezpłatne warsztaty dla dzieci z budowania domów dla owadów
 • Budowa hotelu dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do centrum handlowego
 • Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

W Galerii Copernicus stanie tego dnia szklany ul, który pozwoli na obejrzenie pszczelego domu od środka i poznanie obyczajów tych pożytecznych owadów. Chętni będę mogli samodzielnie zbudować domki dla zapylaczy, które będzie można zabrać do swoich domów, ogrodów. Powstanie też duży hotel dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do Galerii Copernicus, obok Placu Rotundy.

- Edukacja najmłodszych jest najlepszym sposobem na to, by w przyszłości dbali oni o przyrodę i jej bogactwo. Dlatego zawsze chętnie angażujemy się w projekty ekologiczne podnoszące świadomość torunian. Wierzę, że wspólne tworzenie domów dla owadów czy poznanie pszczelich obyczajów to najlepszy sposób, by żyło im się lepiej - podkreśla Ewa Machowska, dyrektor Galerii Copernicus.

Z kolei pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Toruń będą tego dnia opowiadać osobom odwiedzającym galerię o bogatym świecie pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających. Będzie też można dowiedzieć się, jak działa miejska pasieka stojąca na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta zaplanowano konkursy z nagrodami.

- W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dlatego ich rola w ekosystemie jest ważna. Światowy Dzień Pszczół to dobra okazja, by poznać ciekawostki z życia pszczół miodnych - mówi Kamila Kaczmarek, specjalistka marketingu z Galerii Copernicus.

Centrum Handlowe przy ul. Żółkiewskiego jako pierwsze w Toruniu założyło miejską pasiekę. W maju 2022 r. na zielonych terenach przy galerii stanęły 4 ule. W sumie w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” właściciel toruńskiej Galerii Copernicus NEPI Rockcastle opiekuje się ponad dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 11 pasiekach złożonych z 48 uli. Projekt ma za zadanie uświadamiać, jak ważną rolę odgrywają owady zapylające w środowisku.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.