Pszczoły w galerii handlowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pszczoły w galerii handlowej

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Pszczoła na kwiecie jeżówki purpurowej, fot. Małgorzata Litwin

W sobotę 20 maja 2023 r. zapraszamy do toruńskiej Galerii Copernicus na spotkanie z pszczelarzem i warsztaty budowania domków dla pszczół.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla przypomnienia o roli pszczół w przyrodzie i znaczeniu dla przetrwania życia na naszej planecie. Jest to również dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, na jakie są narażone owady zapylające. Z tej okazji Galeria Copernicus we współpracy z Urzędem Miastem Toruniu zapraszają w sobotę w godz. 12:00-16:00 na spotkanie, podczas którego można będzie wzbogacić wiedzę o pszczołach i nauczyć się tworzenia dla nich przyjaznych siedlisk w swoich ogrodach.

W programie Światowego Dnia Pszczół w Galerii Copernicus są:

 • Spotkanie z pszczelarzem, podczas którego będzie można usłyszeć ciekawostki z życia pszczół miodnych, obejrzeć prawdziwe plastry miodu oraz narzędzia z warsztatu pszczelarza
 • Bezpłatne warsztaty dla dzieci z budowania domów dla owadów
 • Budowa hotelu dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do centrum handlowego
 • Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

W Galerii Copernicus stanie tego dnia szklany ul, który pozwoli na obejrzenie pszczelego domu od środka i poznanie obyczajów tych pożytecznych owadów. Chętni będę mogli samodzielnie zbudować domki dla zapylaczy, które będzie można zabrać do swoich domów, ogrodów. Powstanie też duży hotel dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do Galerii Copernicus, obok Placu Rotundy.

- Edukacja najmłodszych jest najlepszym sposobem na to, by w przyszłości dbali oni o przyrodę i jej bogactwo. Dlatego zawsze chętnie angażujemy się w projekty ekologiczne podnoszące świadomość torunian. Wierzę, że wspólne tworzenie domów dla owadów czy poznanie pszczelich obyczajów to najlepszy sposób, by żyło im się lepiej - podkreśla Ewa Machowska, dyrektor Galerii Copernicus.

Z kolei pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Toruń będą tego dnia opowiadać osobom odwiedzającym galerię o bogatym świecie pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających. Będzie też można dowiedzieć się, jak działa miejska pasieka stojąca na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta zaplanowano konkursy z nagrodami.

- W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dlatego ich rola w ekosystemie jest ważna. Światowy Dzień Pszczół to dobra okazja, by poznać ciekawostki z życia pszczół miodnych - mówi Kamila Kaczmarek, specjalistka marketingu z Galerii Copernicus.

Centrum Handlowe przy ul. Żółkiewskiego jako pierwsze w Toruniu założyło miejską pasiekę. W maju 2022 r. na zielonych terenach przy galerii stanęły 4 ule. W sumie w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” właściciel toruńskiej Galerii Copernicus NEPI Rockcastle opiekuje się ponad dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 11 pasiekach złożonych z 48 uli. Projekt ma za zadanie uświadamiać, jak ważną rolę odgrywają owady zapylające w środowisku.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.