Przystanek: Finlandia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystanek: Finlandia

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Wizualizacja - park kieszonkowy przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej

Hortensje i konwalie, altana pokryta pnączem, stoły szachowe, biblioteczka z czytelnią - tak będzie wyglądał park kieszonkowy Przystanek: Finlandia, który powstanie w rejonie ulic Strzałowej i Artyleryjskiej.

Wydział Środowiska i Ekologii pracuje nad szóstą już dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, proponowana koncepcja na utworzenie Przystanku: Finlandia dotyczy niezagospodarowanego do tej pory terenu zieleni przy ul. Strzałowej i Artyleryjskiej. Podczas konsultacji społecznych pn. „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych w okresie od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uplasowała się na 2. miejscu w rankingu mieszkańców naszego miasta, wśród preferowanych lokalizacji na parki kieszonkowe.

>>> przejdź do informacji o konsultacjach społecznych

Park kieszonkowy na wzór fiński ma zachować bardzo naturalny charakter, z funkcją wypoczynkowo-rekreacyjną, z uwzględnieniem nowo zrealizowanego terenu zieleni po przeciwległej stronie ul. Artyleryjskiej. Relaksowi mają sprzyjać m.in. czytelnia z biblioteczką „Dolina Muminków", naturalne elementy małej architektury m.in. z drewna impregnowanego, tj. altany pokryte pnączem czy stoły szachowe, gra podwórkowa dla dzieci oraz ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, zawierającymi ciekawostki na temat Finlandii. Dla najmłodszych, w otoczeniu drzew, zaprojektowano naturalistyczny miniplac zabaw z wykorzystaniem drewna w naturalnym kolorze.

Ponadto w strefie wypoczynku w otoczeniu rabat znajdą się ławki i huśtawki, duża altanę z częściowym zadaszeniem i zestawem piknikowym oraz infrastruktura towarzysząca. Będzie także miejsce do rozłożenia koca na murawie.

W centralnej części parku będzie miejsce integracyjne ze stolikami edukacyjnymi czy grą posadzkową z masy termoplastycznej.

Na plac oraz do poszczególnych elementów wyposażenia prowadzić będzie chodnik z przepuszczalnej dla wody mieszanki mineralnej, gliny, żwiru i piasku oraz ścieżki z plastrów drewna. Główne alejki projektuje się tak, aby były dostępne i przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Flaga Finlandii jest biało-niebieska, zatem nasadzenia na tym terenie będą utrzymane w tych barwach. Projektowane rośliny to przede wszystkim krzewy ozdobne kwitnące oraz byliny, np. hortensja, konwalia majowa czy barwinek. Dobrano gatunki dobrze znoszące stanowiska cieniste, niewymagające skomplikowanej pielęgnacji, odporne na niekorzystne warunki środowiska oraz wpisujące się w lokalny krajobraz.

>>> przejdź do wizualizacji parku kieszonkowego przy ul. Strzałowiej i Artyleryjskiej

Ewentualne uwagi i dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania, Wydział Środowiska i Ekologii przyjmuje do poniedziałku 20 grudnia 2021 r. pod adresem: wsie@um.torun.pl.



Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m kw., zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie w WŚiE dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” ( przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8), „Zacisza Holandii” (ul. Szuwarów/Tataraków), "Litewskiej Ojczyzny" (ul. Matejki/Słowackiego) i "Francuskich Inspiracji" (ul. Polna/Strehla/Fieldorfa Nila) - dołącza propozycja na park kieszonkowy pod proponowaną nazwą „Fiński relaks".

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...