www.torun.pl

Przyroda toruńskiego poligonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Spotkanie autorskie - przyroda poligonu

12 stycznia 2018 roku w Dworze Artusa zaprezentowano wyjątkowy album związany z naszym miastem – „Przyroda toruńskiego poligonu”.

Na spotkaniu autorskim nie mogło zabraknąć prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, który pogratulował twórcom tego wyjątkowego dzieła. „Przyroda toruńskiego poligonu” to praca zbiorowa złożona z tekstów Jerzego Holca, Romana Kłosińskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza, dr. Dariusza Kamińskiego, dr Edyty Adamskiej, dr Anny Kujawy, dr. Piotra Olszewskiego, dr. Tomasza Brauze i dr. Piotra Sewerniaka. Prace nad albumem nadzorował Jerzy Holc. Wydawnictwo dotyczy zarówno historii toruńskiego poligonu, jak i tamtejszej flory i fauny. Całość jest ilustrowana zdjęciami, których autorami są: Jerzy Holc, prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak.

Poligon toruński zajmuje znaczną powierzchnię terenu na lewobrzeżu – jego długość to około 16 km, a szerokość – około 13 km. Historia poligonu sięga okresu pruskiego, kiedy szkoliły się tam wojska zaborcy. Obecnie wciąż prowadzone są tam szkolenia dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i CSAiU oraz ćwiczenia i strzelanie przez wojska rakietowe i artylerię, a także strzelanie ze śmigłowców bojowych oraz prace minersko-saperskie. Mieszczą się tam także strzelnice, wyrzutnie granatów bojowych, ośrodki sprawności fizycznej, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony chemicznej. Zakwaterowanych może tam być w systemie polowym do 2 tys. żołnierzy.

Album „Przyroda toruńskiego poligonu”, pokazuje, że teren to także niesamowite wrzosowiska, bogactwo roślinności, jak również dom dla jeleni, wilków oraz licznych gatunków ptaków. To miejsce bogate w wiele gatunków grzybów, o czym dobrze wiedzą toruńscy grzybiarze.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.