Przyroda toruńskiego poligonu | www.torun.pl

Przyroda toruńskiego poligonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Spotkanie autorskie - przyroda poligonu

12 stycznia 2018 roku w Dworze Artusa zaprezentowano wyjątkowy album związany z naszym miastem – „Przyroda toruńskiego poligonu”.

Na spotkaniu autorskim nie mogło zabraknąć prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, który pogratulował twórcom tego wyjątkowego dzieła. „Przyroda toruńskiego poligonu” to praca zbiorowa złożona z tekstów Jerzego Holca, Romana Kłosińskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza, dr. Dariusza Kamińskiego, dr Edyty Adamskiej, dr Anny Kujawy, dr. Piotra Olszewskiego, dr. Tomasza Brauze i dr. Piotra Sewerniaka. Prace nad albumem nadzorował Jerzy Holc. Wydawnictwo dotyczy zarówno historii toruńskiego poligonu, jak i tamtejszej flory i fauny. Całość jest ilustrowana zdjęciami, których autorami są: Jerzy Holc, prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak.

Poligon toruński zajmuje znaczną powierzchnię terenu na lewobrzeżu – jego długość to około 16 km, a szerokość – około 13 km. Historia poligonu sięga okresu pruskiego, kiedy szkoliły się tam wojska zaborcy. Obecnie wciąż prowadzone są tam szkolenia dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i CSAiU oraz ćwiczenia i strzelanie przez wojska rakietowe i artylerię, a także strzelanie ze śmigłowców bojowych oraz prace minersko-saperskie. Mieszczą się tam także strzelnice, wyrzutnie granatów bojowych, ośrodki sprawności fizycznej, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony chemicznej. Zakwaterowanych może tam być w systemie polowym do 2 tys. żołnierzy.

Album „Przyroda toruńskiego poligonu”, pokazuje, że teren to także niesamowite wrzosowiska, bogactwo roślinności, jak również dom dla jeleni, wilków oraz licznych gatunków ptaków. To miejsce bogate w wiele gatunków grzybów, o czym dobrze wiedzą toruńscy grzybiarze.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ekran komputera, na nim laska przewodniczącego Rady Miasta
  Koronawirus, Miasto
  W czwartek 17 czerwca 2021 roku o godz. 10:00 rozpocznie się 31. sesja Rady Miasta Torunia. Obrady odbędą się w trybie zdalnym i będą transmitowane w BIP-ie i serwisie YouTube.
 • Widok z lotu ptaka na starówkę i przebudowywany most Piłsudskiego w Toruniu
  Drogi, Inwestycje
  15/16 czerwca czekają nas kolejne nocne prace na moście drogowym im. marsz .J. Piłsudskiego w Toruniu.
 • plakat festiwalu
  Kultura, Miasto
  Do Maroko, Kolumbii i Gruzji będzie można się wybrać uczestnicząc w trzeciej edycji Festiwalu Kultury Podróży ŚwiatoPogląd. Odbędzie się on 18-20 czerwca 2021 r. w Dworze Artusa.
 • Goście uroczystości przy słoweńskim ulu, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  W pasiece w Grębocinie stanął kolorowy ul ze Słowenii. Tak zaprzyjaźniony z Polską kraj podzielił się z mieszkańcami Torunia i okolicy swoim doświadczeniem w hodowli pszczół.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby nie potwierdzono w Toruniu żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano także ofiar śmiertelnych w wyniku COVID-19.
 • Herb miasta Torunia z aniołem
  Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłasza publiczny nabór na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze Dyrektora Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia. Termin składania ofert upływa 25 czerwca 2021 r.
 • 793 zaszczepionych w trzech punktach tymczasowych to bilans szczepień przeciwko koronawirusowi w drugi weekend czerwca w Toruniu.
 • Dlaczego dziki pojawiły się w Toruniu? Co sprawia, że dobrze czują się w naszym mieście? Jakie błędy popełniamy w kontaktach z dzikami? Odpowiada ekspert z Naczelnej Rady Łowieckiej.
 • Torunianie licznie wzięli udział w akcji "Toruń na rowery" i kręcili kilometry w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
 • Chwilowy problem z systemem elektronicznej rejestracji klientów w kompleksie basenowym przy ul. Bażyńskich został usunięty. Obecnie obiekt pracuje normalnie.
 • W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • 319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.