Przyroda toruńskiego poligonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyroda toruńskiego poligonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Spotkanie autorskie - przyroda poligonu

12 stycznia 2018 roku w Dworze Artusa zaprezentowano wyjątkowy album związany z naszym miastem – „Przyroda toruńskiego poligonu”.

Na spotkaniu autorskim nie mogło zabraknąć prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, który pogratulował twórcom tego wyjątkowego dzieła. „Przyroda toruńskiego poligonu” to praca zbiorowa złożona z tekstów Jerzego Holca, Romana Kłosińskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza, dr. Dariusza Kamińskiego, dr Edyty Adamskiej, dr Anny Kujawy, dr. Piotra Olszewskiego, dr. Tomasza Brauze i dr. Piotra Sewerniaka. Prace nad albumem nadzorował Jerzy Holc. Wydawnictwo dotyczy zarówno historii toruńskiego poligonu, jak i tamtejszej flory i fauny. Całość jest ilustrowana zdjęciami, których autorami są: Jerzy Holc, prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak.

Poligon toruński zajmuje znaczną powierzchnię terenu na lewobrzeżu – jego długość to około 16 km, a szerokość – około 13 km. Historia poligonu sięga okresu pruskiego, kiedy szkoliły się tam wojska zaborcy. Obecnie wciąż prowadzone są tam szkolenia dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i CSAiU oraz ćwiczenia i strzelanie przez wojska rakietowe i artylerię, a także strzelanie ze śmigłowców bojowych oraz prace minersko-saperskie. Mieszczą się tam także strzelnice, wyrzutnie granatów bojowych, ośrodki sprawności fizycznej, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony chemicznej. Zakwaterowanych może tam być w systemie polowym do 2 tys. żołnierzy.

Album „Przyroda toruńskiego poligonu”, pokazuje, że teren to także niesamowite wrzosowiska, bogactwo roślinności, jak również dom dla jeleni, wilków oraz licznych gatunków ptaków. To miejsce bogate w wiele gatunków grzybów, o czym dobrze wiedzą toruńscy grzybiarze.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.