www.torun.pl

Przyroda toruńskiego poligonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Spotkanie autorskie - przyroda poligonu

12 stycznia 2018 roku w Dworze Artusa zaprezentowano wyjątkowy album związany z naszym miastem – „Przyroda toruńskiego poligonu”.

Na spotkaniu autorskim nie mogło zabraknąć prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, który pogratulował twórcom tego wyjątkowego dzieła. „Przyroda toruńskiego poligonu” to praca zbiorowa złożona z tekstów Jerzego Holca, Romana Kłosińskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza, dr. Dariusza Kamińskiego, dr Edyty Adamskiej, dr Anny Kujawy, dr. Piotra Olszewskiego, dr. Tomasza Brauze i dr. Piotra Sewerniaka. Prace nad albumem nadzorował Jerzy Holc. Wydawnictwo dotyczy zarówno historii toruńskiego poligonu, jak i tamtejszej flory i fauny. Całość jest ilustrowana zdjęciami, których autorami są: Jerzy Holc, prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak.

Poligon toruński zajmuje znaczną powierzchnię terenu na lewobrzeżu – jego długość to około 16 km, a szerokość – około 13 km. Historia poligonu sięga okresu pruskiego, kiedy szkoliły się tam wojska zaborcy. Obecnie wciąż prowadzone są tam szkolenia dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i CSAiU oraz ćwiczenia i strzelanie przez wojska rakietowe i artylerię, a także strzelanie ze śmigłowców bojowych oraz prace minersko-saperskie. Mieszczą się tam także strzelnice, wyrzutnie granatów bojowych, ośrodki sprawności fizycznej, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony chemicznej. Zakwaterowanych może tam być w systemie polowym do 2 tys. żołnierzy.

Album „Przyroda toruńskiego poligonu”, pokazuje, że teren to także niesamowite wrzosowiska, bogactwo roślinności, jak również dom dla jeleni, wilków oraz licznych gatunków ptaków. To miejsce bogate w wiele gatunków grzybów, o czym dobrze wiedzą toruńscy grzybiarze.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach feryjnych.