Przyroda toruńskiego poligonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyroda toruńskiego poligonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Spotkanie autorskie - przyroda poligonu

12 stycznia 2018 roku w Dworze Artusa zaprezentowano wyjątkowy album związany z naszym miastem – „Przyroda toruńskiego poligonu”.

Na spotkaniu autorskim nie mogło zabraknąć prezydenta miasta Torunia – Michała Zaleskiego, który pogratulował twórcom tego wyjątkowego dzieła. „Przyroda toruńskiego poligonu” to praca zbiorowa złożona z tekstów Jerzego Holca, Romana Kłosińskiego, prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza, dr. Dariusza Kamińskiego, dr Edyty Adamskiej, dr Anny Kujawy, dr. Piotra Olszewskiego, dr. Tomasza Brauze i dr. Piotra Sewerniaka. Prace nad albumem nadzorował Jerzy Holc. Wydawnictwo dotyczy zarówno historii toruńskiego poligonu, jak i tamtejszej flory i fauny. Całość jest ilustrowana zdjęciami, których autorami są: Jerzy Holc, prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak.

Poligon toruński zajmuje znaczną powierzchnię terenu na lewobrzeżu – jego długość to około 16 km, a szerokość – około 13 km. Historia poligonu sięga okresu pruskiego, kiedy szkoliły się tam wojska zaborcy. Obecnie wciąż prowadzone są tam szkolenia dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i CSAiU oraz ćwiczenia i strzelanie przez wojska rakietowe i artylerię, a także strzelanie ze śmigłowców bojowych oraz prace minersko-saperskie. Mieszczą się tam także strzelnice, wyrzutnie granatów bojowych, ośrodki sprawności fizycznej, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony chemicznej. Zakwaterowanych może tam być w systemie polowym do 2 tys. żołnierzy.

Album „Przyroda toruńskiego poligonu”, pokazuje, że teren to także niesamowite wrzosowiska, bogactwo roślinności, jak również dom dla jeleni, wilków oraz licznych gatunków ptaków. To miejsce bogate w wiele gatunków grzybów, o czym dobrze wiedzą toruńscy grzybiarze.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.